Łosoś w sosie winno-śmietanowym*

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Przepis z miesięcznika Kuchnia sprzed lat. Ponieważ taki sam sos robię do makaronu, postanowiłam spróbować z rybą. Wyszła bardzo smaczna.
Składniki
4 dzwonka z łososia
duża cebula
150 ml białego wytrawnego wina (brałam półwytrawne)
kubeczek kwaśnej śmietany 22 % (wzięłam 20 dkg szefa kuchni)
1 pęczek natki pietruszki (niezbyt duży)
1 pęczek koperku (uwaga jw)
sól, biały pieprz
kilka kropli przyprawy maggi (nie dawałam)
4 łyżki oliwy
sok z 1/2 cytryny
oliwa do wysmarowania blachy lub smażenia

Rybę skrapiamy sokiem z cytryny, solimy i pieprzymy do smaku. I teraz są dwie szkoły - według przepisu pieczemy ją na natłuszczonej blasze w piekarniku nagrzanym do 180 st. przez 15 minut. Ja usmażyłam rybę na patelni grillowej, licząc po 6 - 7 minut na jedną stronę. Można też zrobić to na zwykłej patelni teflonowej na niewielkim ogniu, żeby łosoś się usmażył, a nie przyrumienił.
Kiedy ryba się piecze lub smaży, przygotowujemy sos. Cebulę obieramy i drobno siekamy. Dusimy na rozgrzanej oliwie, lekko skrapiąjąc maggi (opuściłam skrapianie). Gdy cebula jest już szklista, wlewamy wino i dusimy na sporym ogniu, aż wino odparuje. Zmniejszamy ogień i wlewamy śmietanę, dodajemy też drobniutko posiekaną natkę i koperek. Specjalnie zwróciłam uwagę na ilość zieleniny, żeby zbytnio nie przesadzić, ponieważ kupuję w zaprzyjażnionymj warzywniaku pęczki wielkości średniego bukietu. Zielenina nie może zdominować sosu. Po dodaniu zieleninki mieszamy, doprawiamy solą i pieprzem i jeszcze chwilę podgrzewamy na maleńkim ogniu. Upieczonego, czy też usmażonego łososia polewamy sosem. Podajemy z bagietką, makaronem wstążki lub ryżem wypieczonym na sypko.
Jak wspomniałam wyżej, do tak przygotowanego sosu dodaję pokrojonego w paski wędzonego łososia (jakieś 10 dkg) i podaję z makaronem tagliatele. Też doskonałe.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: