sernik - cheesecake pomarańczowy

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
s.pom3.JPG

Składniki:

Sernik:

* 225 g ciastek digestive
* ok. 60 g masła
* 100 g mielonych migdałów

* 700 g sera śmietankowego
* 4 łyżki (z dużą górką) gęstej śmietany
* 3 jajka
* 3 łyżki mąki
* 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
* 2 pomarańcze ( miałam takie z dośc cienką skórą)
* 200 g białej czekolady
* 3 łyżki cukru (jeżeli ktoś lubi bardziej słodkie ciasta to musi dodac więcej cukru, bo ciasto wychodzi mało słodkie)

* 400 g jogurtu greckiego
* 3-4 łyżki soku wysiśniętego z pomarańczy

Karmelizowane pomarańcze (jako smakowita dekoracja)

* 2/3 szklanki cukru
* ok. 50-70 g masła
* 2 pomarańcze


Wykonanie:

Zaczynamy od przygotowania pomarańczy. Dobrze wymyte pomarańcze gotujemy w całości (razem ze skórą) ok. 15 minut. Wodę odlewamy i zalewamy świeżą wodą i znów gotujemy ok. 20 minut. Po nakłuciu widelczykiem skóra pomarańczy powinna byc miękka.
Wylewamy wodę i zalewamy pomarańcze zimną wodą, odstawiamy na 15-20 minut. Następnie, wystudzone pomarańcze kroimy na mniejsze cząstki, usuwając przy tym pestki (jeżeli są). Pomarańcze bardzo dokładnie miksujemy, na gładką pulpę.

Digestive kruszymy i mieszamy z rozpuszczonym masłem. Całośc wysypujemy na dno tortownicy (26 cm ) i dokładnie ugniatamy dnem szklanki, tak aby częśc zachodziła na boki. Teraz wysypujemy równą warstwą, mielone migdały i również przygniatamy dnem szklanki. Wstawiamy do lodówki, na ok. 1/2 godziny

Do miski wkładamy ser śmietankowy, śmietanę, jajka , cukier i mieszamy aby powstała jednolita masa, ale nie długo. Teraz dodajemy pulpę pomarańczową i ekstrakt waniliowy. Dokładnie obie masy mieszamy ze sobą.
Czekoladę rozpuszczamy w kąpieli wodnej, studzimy lekko i dodajemy do masy serowej. Wymieszac.
Całośc wylac na przygotowany spód.

Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 160 stopni, z ustawionym na dnie, naczyniem z wodą, przez ok. 1godz. 10-15 minut. W trakcie pieczenia możemy wierzch przykryc folią, aby wierzch się nie zrumienił.

Przygotowujemy polewę jogurtową. W misce wymieszac jogurt grecki z 3-4 łyżkami soku pomarańczowego (nie długo, aby nie wprowadzic za dużo powietrza)

Wyjmujemy sernik z piekarnika, zmniejszając przy tym temp. do 120 stopni. Na wierch sernika wylewamy polewę jogurtową. Sernik ponownie wstawiamy do piekarnika na 2-3 minuty. Po tym czasie piekarnik wyłączamy a sernik zostawiamy na ok. 15 minut w piekarniku. W tym czasie przygotowujemy pomarańcze karmelizowane.

Na dużej patelni rozpuścic masło z cukrem. Pomarańcze pokroic na cieniutkie plasterki (ok. 2-3mm). Plasterki układamy na patelni i smażymy na niezbyt dużym ogniu ok. 10-15 minut (obie strony). Pilnowac patelni, bo karmel szybko może się przypalic.

Sernik udekorowac plasterkami pomarańczy i dobrze wystudzic a następnie wstawic do lodówki na co najmniej 8 godzin.
(można również wykorzystac do dekoracji, pozostały na patelni karmel. Mnie nie za bardzo wychodzą karmelowe ozdoby, co widac na zdjęciu powyżej)

s.pom5.JPG
 

Załączniki

  • s.pom5.JPG
    s.pom5.JPG
    66.9 KB · Wyświetleń: 0
  • s.pom3.JPG
    s.pom3.JPG
    70.5 KB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

karibe

Member
Wrz 22, 2007
563
0
0
eek2.gif
no Krystynko taki serniczek z rana
mniam.gif
piekny
mniam.gif
 

martyna22a

Member
Lut 9, 2009
803
0
0
Krystyno umarlam z zachwytu
icon_smile.gif
chcialabym takim karmelem udekorowac tort dla meza tylko czy mi wyjdzie,nigdy nie robilam
gruebel_2.gif
 

h-elen

Well-known member
Lut 16, 2008
8,636
1,179
113
pozazdrościłam kompozycji pomarańczowo-czekoladowej i zabrałam się do wypieku. Okazało się, że nie mam białej czekolady tylko mleczną, co naturalnie zmieniło kolor. Pomarańcze miały grubaśnbą skórę, ale co tam. Na dodatek nie miałam ciastek, więc użyłam biszkopta który został po odcięciu na Prynce polo... A góra, polana skromnie czekoladą bo nie miałam jogurtu greckiego i bałam się z innym ryzykować.
Chyba to już nie był ten sam sernik. Ale spróbowałam jak w serniku komponują się pomarańcze z czekoladą.
Następnym razem zakupię wszystko co potrzeba i zrobię dokładnie jak w przepisie, bo połączenie smaków czyni serniczek wyjątkowym.
 

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
h-elen, ogromnie się cieszę, że spróbowałaś tego przepisu
bussi.gif
. Ja jestem wielką miłośniczką serników z białą czekoladą. Ona nadaje taki wyjątkowy smak . Pomarańcze specjalnie wybierałam w sklepie z cienką skórką, bo obawiałam się , że sernik może stać się zbyt gorzki. Może niepotrzebnie ? Nie wiem sama czy to ma znaczenie, bo przepis rodził się w mojej głowie w piątek.
Na górę, wcale nie musi iść jogurt grecki. Może to być śmietana lub naturalny jogurt byle tylko gęsty i nie odtłuszczony. Ja, w lodówce miałam tylko jogurt grecki i dlatego go użyłam.
 

h-elen

Well-known member
Lut 16, 2008
8,636
1,179
113
OOO!!! to ja tu mam do czynienia z prawdziwym sernikowym Mistrzem
anbetung.gif

co do goryczki, dobrze myślałaś. Tak bardzo zapranęłam wypróbowć przepis, że wzięłam gruboskórne bo tylko takie były w domu. Wiedziałam, że goryczka nieunikniona. Choć gdybym pomyślała intensywniej, to już po ugotowaniu mogłam wyciąć nadmiar grubej białej skóry, no cóż... Ale zapach pomarańczy plus smak czekolady (mimo, że nie biała) wart jest wypróbowania.
Jak już pisałam, kolejny raz będzie zgodny z przepisem a nie spontaniczna akcja...
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
h-elen @ 22 Nov 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=913721OOO!!! to ja tu mam do czynienia z prawdziwym sernikowym Mistrzem
anbetung.gif

co do goryczki, dobrze myślałaś. Tak bardzo zapranęłam wypróbowć przepis, że wzięłam gruboskórne bo tylko takie były w domu. Wiedziałam, że goryczka nieunikniona. Choć gdybym pomyślała intensywniej, to już po ugotowaniu mogłam wyciąć nadmiar grubej białej skóry, no cóż... Ale zapach pomarańczy plus smak czekolady (mimo, że nie biała) wart jest wypróbowania.
Jak już pisałam, kolejny raz będzie zgodny z przepisem a nie spontaniczna akcja...
Mistrzem to na pewni nie, ale smakoszem to tak
icon_mrgreen.gif

Spróbuj z białą czekoladą. Jest pyszny
 

inula

Member
Lis 4, 2008
2,087
0
0
Krystynko - wyjaśnij tłukowi (znaczy się mi
icon_mrgreen.gif
) co to jest pulpa pomarańczowa?
Robię na święta sernik mojej mamy i chcę też zrobić jakiś inny. I mój wybór padł właśnie na ten
icon_smile.gif