Odwracane ciasto makowe z gruszkami

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,384
3,670
113
Odwracane ciasto makowe z gruszkami

Przepis Estelli Moshkowitz podała na swoim blogu Ilara:
http://i-lara.livejournal.com/190301.html#cutid1

Proporcje na dwie małe tortownice (o śr. 20 cm) lub jedną dużą (26 – 28 cm).

Składniki:
200 g masła w pokojowej temperaturze
1 szklanka cukru (200 g)
1 łyżeczka naturalnej esencji waniliowej
1 łyżeczka świeżo otartej skórki z cytryny
6 żółtek (120 g)
200 g śmietany
130 g mielonego maku
130 g mąki
1 łyżeczka proszku do pieczenia
100 g cukru
6 białek
4 gruszki
masło do posmarowania formy

Wykonanie:
Obrać gruszki. Przygotować syrop: wymieszać litr wody z 500 g cukru, laską cynamonu, ewentualnie kilkoma goździkami i gwiazdką anyżu, zagotować. Wrzucić gruszki, gotować 5 – 7 minut. Ostudzić w syropie (nawet przez noc). Odcedzić. Pokroić wzdłuż na plastry.
Posmarować formę masłem. Dno nakryć krążkiem papieru do pieczenia. Ułożyć gruszki.
Przesiać mąkę z proszkiem, dodać sól, mielony mak i wymieszać.
Ubić masło z cukrem, skórką z cytryny i wanilią do całkowitego rozpuszczenia cukru. Cały czas ubijając dodać żółtka (po jednym), a następnie porcjami suchą mieszaninę na zmianę ze śmietaną.
Ubić białka na sztywną pianę, dodać cukier. Delikatnie wymieszać z ciastem. Wylać do tortownicy z gruszkami. Piec około 35 minut w piekarniku nagrzanym do 175 stopni. Sprawdzić gotowość patyczkiem. W razie potrzeby przykryć folią i piec jeszcze 5 – 10 minut. Studzić w formie na ażurowej podstawce 5 – 7 minut, zdjąć obręcz tortownicy i ostrożnie przewrócić. Usunąć papier i odstawić do wystudzenia.

Moja wersja:
Najpierw ugotowałam 3 obrane i pokrojone na pół gruszki w syropie zrobionym z 200 g cukru i 500 ml wody z dodatkiem połowy laski wanilii. Zostawiłam je do wystudzenia na noc. Potem pokroiłam na plasterki i ułożyłam promieniście na dnie tortownicy. Ciasto robiłam podobnie jak w przepisie, tylko dałam mniej cukru (w sumie zamiast 300 g, 250) i łyżkę likieru cytrynowego. Użyłam gęstej kwaśnej śmietany 18%. Piekłam w tortownicy o średnicy 26 cm około 50 - 55 minut.
Ciasto wyszło pyszne. Puszyste, a jednocześnie wilgotne, aromatyczne i dekoracyjne dzięki gruszkom.
Serdecznie polecam.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,384
3,670
113
Tak, wygląda bardzo ładnie dzięki tym promieniście ułożonym plasterkom gruszek. Nie trzeba już go niczym dekorować.
icon_smile.gif
 

madziawoj

Member
Lut 27, 2008
245
0
16
Joanno. jakie to ciasto pyszne!
Mieliłam mak sama, robiłam zgodnie z Twoimi modyfikacjami i efekt wspaniały.
Następnym razem muszę tylko pamiętać, żeby bardzo dokładnie osuszyć gruszki i położyć je tuż przed wypełnieniem formy gruszkami bo moje gruszki puściły w tortownicy sporo soku i po upieczeniu i odwróeceniu ciasto trochę za bardzo zwilgotniało.
Ale ciasto wszytkim gorąco polecam! dziekuje

ciasto_makowe1.jpg
ciasto_makowe2.jpg
 

Załączniki

  • ciasto_makowe1.jpg
    ciasto_makowe1.jpg
    45.9 KB · Wyświetleń: 36
  • ciasto_makowe2.jpg
    ciasto_makowe2.jpg
    65.2 KB · Wyświetleń: 36