Omlet wiejski

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Przepis pochodzi z "Kuchni francuskiej" autorstwa Marii Iwaszkiewisz i Stanisława Włodka. Nie znam francuskiej nazwy tej potrawy, ponieważ książka nie zawiera francuskich odpowiedników. Niedwano robiłam omlet gospodarski, który ma prawie takie same składniki, różni się natomiast wykonaniem. Dlatego zdecydowałam się na zrobienie w tej innej wersji do Tygodnia Kuchni Francuskiej. Proporcje dla 2 osób.
Składniki
5 jaj
35 dkg ziemniaków
15 dkg boczku wędzonego
1 średnia cebula
trochę masła do smażenia omletu
olej do smażenia ziemniaków
sól, pieprz

Obrane ziemniaki kroimy w małą kostkę. Boczek (bez skórki) też kroimy w kostkę i przesmażamy. Obsmażony boczek wyjmujemy z tłuszczu i odkładamy. Na pozostałym po boczku tłuszczu, z dodatkiem niewielkiej ilości oleju, smażymy ziemniaki. Gdy będą gotowe, dorzucamy boczek i utartą na tarce cebulę. Wszystko przesmażamy razem, aby mieszanina nabrała aromatu. Jajka ubijamy z odrobiną wody oraz solą i pieprzem, i smażymy omlet na maśle na dużej patelni. Gdy omlet gotowy, zawijamy do środka mieszaninę ziemniaków, cebuli i boczku. To znaczy, ja położyłam ją na środku omletu i zawinęłam oba jego brzegi do środka. Niewyszukane, ale smaczne danie.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Dzięki za link. Po angielsku prędzej bym rozebrała. Francuski wydaje mi się, że rozumiem tylko w piosenkach. A omlet wart spróbowania, choć taki siermiężny. Podobno kuchnia prowincjonalna jest tam najsmaczniejsza. Doskonale pasuje do niego sałata z sosem winegret.
 

Evalill

Member
Gru 3, 2006
5,164
0
0
seniorka @ 21 Jan 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=935310Dzięki za link. Po angielsku prędzej bym rozebrała. Francuski wydaje mi się, że rozumiem tylko w piosenkach.
OT: to zupełnie inaczej, niż ja.
icon_lol.gif
Ja w piosenkach nie rozumiem, bo oni bardzo przeciągają niektóre głoski, zwłaszcza te na końcu wyrazów.
icon_wink.gif
taka maniera.
icon_wink.gif


A omlet na pewno pyszny. Robię czasem bardzo podobny.