Biteczki zapiekane w śmietanie*

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Przepis pochodzi z książki "Kuchnia rosyjska" autorstwa Hyginy Seheń. Zrobiłam z mniejszej porcji, ale i tak wystarczy mi na dwa obiady. Podaję proporcje dla 4 osób.
Składniki
0,5 kg mięsa wołowego bez kości (raczej chudego)
10 dkg czerstwej bułki
100 ml mleka
jajo
5dkg cebuli
6 dkg mąki
sól, pieprz
Nadzienie
10 dkg grzybów (wzięłam pieczarki)
4 dkg masła
Ponadto
30 dkg kaszy gryczanej
15 dkg śmietany (brałam 22% )
3 dkg żółtego startego sera
tłuszcz do smażenia ( u mnie olej z masłem)
trochę posiekanej natki pietruszki

Najpierw najlepiej przygotować nadzienie. Pieczarki oczyścić, drobno pokroić i przesmażyć na maśle, aż nie będzie w nich płynu (nie przypalić). Doprawić solą i pieprzem do smaku.
Mięso zemleć razem z uprzednio namoczoną w mleku i odciśniętą bułką oraz posiekaną i przesmażoną cebulą. Dodać jajko, soli oraz pieprzu i dobrze wyrobić. Masę podzielić i uformować placuszki, licząc po 3 na osobę. Na środek każdego placuszka położyć trochę nadzienia, zlepić brzegi, spłaszczyć nożem, nadając okrągły kształt, obtaczać w mące i smażyć na tłuszczu na rumiano z obu stron.
Kaszę ugotować na sypko.
Dość głęboką formę do zapiekania natłuścić masłem, napełnić ugotowaną kaszą gryczaną, zrobić w niej zagłębienie i ułożyć w nim bitki. Wszystko zalać śmietaną, posypać serem i zapiec w nagrzanym do 180 - 200 st. piekarniku. Gdy ser się podrumieni, biteczki gotowe. Posypujemy natką pietruszki i podajemy w tym samym naczyniu, a osobno surówkę z kwaszonej kapusty.

Żeby wszystko było w miarę ciepłe do zapiekania, to kaszę powinno się gotować już podczas robienia i smażenia bitek. Zapomniałam o tym napisać.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,669
2,967
113
Przepraszam, Seniorko, wygląda na plagiat. Mam go w swoim starym zeszycie i nawet nie wiem skąd został przepisany. Poproszę moda o usunięcie. Szukałam, ale pod hasłem "bitki" i oczywiście nie było.
dump.gif
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Nie masz za co przepraszać. One jednak trochę różnią sie między sobą i chyba mogą egzystować oba przepisy. Pozdrowienia.
wink.gif
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,669
2,967
113
Joannas była tak dobra, że pomogła zamieść go pod dywan.
wink.gif