Wieprzowina z selerami z sosem cytrynowym*

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Przepis z miesięcznika Ty i Ja, robiony wiele razy przez te lata. Jest to potrawa znakomita, zdrowa i bynajmniej nie ciężko strawna. Tyle że mnie zdarza się zrobić ją tylko w połowie i bez sosu cytrynowego podać do stołu, bo już wtedy smak ma doskonały. Ale oczywiście podam całość, bo tak najczęściej ją jadam.
Składniki
75 dkg wieprzowiny bez kości (łopatka, karczek, może być udziec)
75 dkg obranych bulw selera
trochę cytryny lub octu do zakwaszenia wody
sól, pieprz
1/2 filiżanki oliwy z oliwek
2 cebule
1/2 łyżki mąki
Sos
1 łyżka mąki
1 łyżka oliwy
2 całe jajka
sok z 1,5 cytryny
szczypta cukru
sól

Wieprzowinę kroimy w niezbyt drobną kostkę. Obrane selery również kroimy w grubszą kostkę, zalewamy osolonym i lekko zakwaszonym wrzątkiem, gotujemy 5 minut i osączamy na sitku Mięso solimy, pieprzymy i smażymy krotko w oliwie, by nieco nabrało koloru. Wówczas dodajemy do mięsa starte na tarce cebule - ja je drobniutko siekam - i dusimy je z mięsem na znacznie mniejszym ogniu przez 10 minut. Mięso posypujemy pół łyżką mąki, raz tylko zasmażamy, po czym zalewamy 1,5 filiżanki wrzątku. Od tej chwili potrawę dusimy pod przykryciem na małym ogniu. Gdy mięso już prawie miękkie, wsypujemy do rondla obgotowane kostki selera. Potrawę doduszamy na małym ogniu pod przykryciem. Gotową już polewamy gorącym sosem cytrynowym, niezmiernie popularnym, wręcz niezastąpionym w kuchni greckiej. - A ja w tym momencie czasem popełniam odstępstwo od przepisu i wydaję gulasz z selerami bez sosu cytrynowego. Też jest bardzo dobry. Ale spróbujmy wersji wykończonej sosem.
SOS: z łyżki mąki i łyżki oliwy przygotowujemy białą zasmażkę, którą rozprowadzamy sosem, jaki utworzył się w rondlu w czasie duszenia wieprzowiny z selerami. Gdyby sosu było zbyt mało, można ostatecznie dolać trochę wrzątku, ale bez przesady. Przyrządzanie sosu cytrynowego rozpoczynamy w momencie, gdy mięso jest już miękkie. 2 całe jajka ubijamy z sokiem z 1,5 cytryny na jednolitą emulsję, ktora łączymy, ciągle ubijając, z gorącym, ale nie gotującym się sosem. Sos wykańczamy szczyptą cukru i ewentualnie dosalamy do smaku. Sosem cytrynowym polewamy mięso uduszone z selerami i natychmiast podajemy z ryżem wypieczonym na sypko lub z ziemniakami.
Zamiast wieprzowiny, możemy użyć mięsa innego gatunku. Wychodzi równie smaczne.

 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Właśnie, co tu dużo pisać
lecker.gif
lecker.gif
lecker.gif