Pikantny omlet serowy*

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Doskonałe, lekkie i łatwe danie obiadowe. Przepis pochodzi z miesięcznika Ty i Ja. Nie jest to wprawdzie omlet klasyczny, niemniej doskonały.
Składniki
4 jajka (żółtka i białka osobno)
3 dkg mąki
pół szklanki maślanki
15 dkg ementalera utartego na drobnej tarce
szczypta słodkiej sproszkowanej papryki
ew. szczypta soli
3 - 4 dlg masła
mały pęczek drobno posiekanej natki pietruszki

Mąkę rozprowadzamy w maślance, dokładnie, żeby nie było grudek. Następnie, pilnie mieszając, dodajemy kolejno żółtka, wreszcie utarty ser. Uzyskane ciasto przyprawiamy szczyptą papryki i ewentualnie odrobiną soli.
Białka ubijamy na pianę, którą dokładnie łączymy z ciastem serowym, dodając również posiekaną pietruszkę.
W dużej patelni rozgrzewamy masło.Gdy się silnie zagrzeje i zacznie syczeć - wlewamy do patelni naraz całą masę omletową. Po około 5 - 7 minutach, gdy spód omletu się przyrumieni, patelnię wsuwamy na 5 minut do gorącego (200st.) piekarnika.
Omlet zsuwamy na półmisek, dzielimy na 4 porcje i podajemy z zieloną sałatą i ziemniakami z wody lub lekkim purée. Ja zjadłam tylko z sałatą doprawioną sosem winegret.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

.agatka.

Member
Lis 7, 2008
14,687
1
0
Seniorko, ten omlet jest jak miód na moje serce.
Koniecznie dziś do zrobirnia (maślankę zastapię smietanką i zrezygnuję z mąki).
Będzie bez zdjęcia bo w domu będę późno i myślałam co podac na drugie danie po zupie.

Jesem Ci bardzo wdzięczna za ten przepis.
anbetung.gif
 

.agatka.

Member
Lis 7, 2008
14,687
1
0
seniorka @ 11 Mar 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=954846Cieszę się, że mogłam pomóc. Daj znać, jak wyjdzie po tych zmianach.
icon_razz.gif
Seniorko, z modyfikacji wyszło tak:
Przyszłam do domu głodna jak wilk, po drodze kupując kawał selera na surówkę.
Nie znalazłam w lodówce żadnego sera, ale za to miałam 2 kurze udka wczoraj upieczone.
Wstawiłam więc na gaz garnek z pomidorową, w tym czasie oskubałam wspomniane uda z mięsa, które wrzuciłam z posiekaną cebulką na patelnię. Nalałam pomidorową do kubka i posiorbując od czasu do czasu, rozbełtałam jajka (nie było czasu na oddzielne ubijanie piany, omleti tak opadnie na talerzu) z papryką, chili i wodą (bo śmietanka wyszła, a omletu a mlekiem nie robię).
Wlałam jaja na patelnię w kurczakiem, zabrałam się za robienie surówki z selera, w "międzyczasie" podważając omlet.
Omlet przewróciłam na drugą stronę, przykryłam pokrywką.
Doprawiłam surówkę, wrzuciłam na talerze, obok tego omlet. O natce zapomniałam, popaćkałam omlet ketchupem.

I taki był mój omlet serowy.
rofl.gif


Ale dzięki Tobie zrobiłam omlet
anbetung.gif
nieważne, że inny, ważne że pyszny.
A ten oczywiście następnym razem zaserwuję, zaopatrując się uprzednio w ser.
lecker.gif
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Ubawiłam się. Rzeczywiście na inspiracji się skończyło, co nie znaczy, że było niesmaczne. Ale namawiam - zrób ten z przepisu. Jest tego wart. Pozdrowienia.
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Nie. Ma być zapieczony na rumiano z obu stron, a piana ma nadać mu pulchności, a nie "piankowości".
Duża ilość sera robi ten omlet dosyć ścisłym, dlatego ubija się osobno pianę, zeby był pulchny, ale tej piany nie może być czuć. A smak powinien mieć od sera, a nie od piany. Przykro mi, że coś wyszło nie tak z tym omletem. Serdecznie Cię przepraszam za tę wpadkę, bo to w końcu mój przepis.
 

asika

Member
Wrz 20, 2004
13,897
0
0
Seniorko,przeciez to nie twoja wina,ze mi nie wyszedl!! Ja mysle,ze to bialko bylo za mocno ubite.Jak KA ubije bialko,to mozna nozem kroic! Moze to to?. On byl rumiany,ja jego od gory posypalam parmezanem dodatkowo i..mial konsystencje chumrki- jak to okreslil moj maz..
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Też pomyślałam o białku. Do omletu nie może być taka sztywna piana. Po ubiciu musi się dokładnie połączyć z masą omletową. Co by nie było, wyszło nie tak jak powinno i dlatego mi przykro.