Orientalne wontonki*

paula

Moderator
Wrz 13, 2004
6,946
0
0
Farsz:
1l-zka oleju z orzeszkow ziemnych
1/4 szkl drobno startej marchwi
1/2 szkl drobno startej kapusty
1/4 szkl kielkow fasoli
2 lyzki posiekanego czosnku
1 lyzka oleju sezamowego
3 lyzki pasty fasolowej( czerwona fasole z puszki rozgniesc na papke)
1/2 l-czka soli
1 l-czka cukru
1 l-czka pieprzu

Ciasto:
2 szkl maki
1/2 l-czki soli
1 jajo
1/4 szkl wody( + 1/4 szkl wody jezeli potrzeba)

SOs:

1/3 szkl octu
4 lyzki brazowego cukru
4 lyzki ketchupu
1 lyzka sosu sojowego
( ananas w puszce, zielona papryka)
maka

Ciasto:

jajko+ woda wymieszac razem, dodac do maki i razem ladnie ugniesc z sola az ciasto bedzie gladkie. Gdy gotowe zagniesc je w kule , przykryc wilgotna sciereczka i odstawic na godzine

Nadzienie:
W wok-u rozgrzac olejz orzeszkow, wlozyc na niego marcher z kapusta-lekko podsmazac przez minute.Nastepnie dodac reszte skladnikow-wymieszac

Nasze ciasto podzielic na 4 czesci, kazda czesc pokroic na kwadraty wielkosci ok 6 na 6 cm. Na sodek kazdego kwadratu nakladac lyzeczka farsz.Sklejac przeciwlgle brzegi aby powstal nam trojkat. To sammo zrobic z reszta ciasta.

Na patelni(lub frytkownicy) rozgrzewamy olej(tyle aby wontonki mmogly byc wnim zanurzone).
Na goracy olej kladziemy wontonki i smazymy z obu stron do momentu az zaczna byc lekko brazowe(uwaga aby nie spalic)

Sos robimy poprzez polaczenie wszystkich skladnikow w garczku i podgrzanie go na gazei.Mozna dodac malutkie kawaleczki ananasa i pokrojona w drobna kosteczke papryke.Maka do zageszczenia(mozna tez uzyc zageszczacza) Sos serwowac w osobnym naczyniu

Ciasto na wontonki chinskie prawidlowo powinno sie rozwalkowac na grubosc papieru , czuli bardzo bardzo cieniutko.Ja jednak wole kiedy sa one grubsze( walkujemy jak na pierogi) bo wtedy takie fajne babelki nam sie robia na ciescie no i ciasto jest samo w sobie smaczne <!--emoid:mrgreen:--><!--endemo-->
Raz z lenistwa kupilam mrozone ciasto na wontonki i ani mi ani Przemkowi wcale a wcale to nie smakowalo i on sam stwierdzil ze woli to &quot; moje &quot; ciasto:)
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: