Kurczak z papryką*

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Przepis pochodzi z książki pani Katarzyny Pospieszyńskiej "Kuchnia chińska" wydanie WSW 1988 rok.Książka zaczytana do ostatniej kartki, bo ratowała mnie w czasach, gdy mięso było tylko w marzeniach. A tu z kawałeczka mięsa mogłam przygotować obiad dla całej rodziny. No i wybierałam przeważnie dania z "potraw kilkuminutowych", co nie oszczędzało czasu na siekanie i przygotowanie, ale na smażenie lub duszenie. No i to jest jedyny sposób na zjedzenie przeze mnie piersi kurzych. Dzisiaj porcja dla 2 - 3 osób.
Składniki
20 - 25 dkg mięsa z piersi kurczaka
1 roztarty ząbek czosnku (dowolnie - ja wzięlam)
1 łyżeczka soli
2 łyżeczki mąki ziemniaczanej
2 - 3 łyżki oleju
2 suszone strąki pieprzu tureckiego lub 1 łyżeczka ostrej papryki - wzięłam ostrą paprykę w proszku
1 strąk świeżej słodkiej papryki - wzięłam czerwoną
1 łyżka smalcu

Sos
3 łyżki rosołu lub wody
1,5 łyżki octu ( wzięłam winny)
1 łyżeczka pasty pomidorowej ( wzięłam koncentrat)
1 łyżka wódki wyborowej
1,5 łyżeczki wiśniówki ( wzięlam wytrawną nalewkę)
1 łyżeczka mąki ziemniaczanej

Mięso kroimy w kostkę wielkości kostki cukru, posypujemy solą, mąką, dodajemy pół łyżki oleju, czosnek, mieszamy i odstawiamy na 15 minut.
Paprykę czyścimy z nasion oraz zgrubień i kroimy w 3 cm kawałki.
Składniki sosu mieszamy i odstawiamy.
Na patelni mocno rozgrzewamy olej, wkładamy mięso i mieszając smażymy przez 2 minuty na dużym ogniu. Póżniej wybieramy łyżką cedzakową.
Wkładamy smalec, rozgrzewamy, dodajemy paprykę w proszku (albo pieprz turecki), mieszamy, dorzucamy pokrojoną paprykę, wlewamy sos, mieszamy i doprowadzamy do wrzenia. Dokładamy usmażone mięso, mieszając dusimy 1,5 minuty na średnim ogniu.
Podajemy od razu z ryżem lub makaronem.