Kartofle tarte ze śmietaną*

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Do wypróbowania przepisów z kuchni staropolskiej wykorzystuję wiekowe książki, a także wpisy Z kuchni prababci, gdzie te przepisy też figurują. Dzisiaj chciałam przedstawić robiony przeze mnie wielokrotnie przepis, dzięki któremu doskonale poprawia się smak starych kartofli, kiedy to z niecierpliwością czeka się na młode. Najpierw podam przepis Z Praktycznego Kucharza Warszawskiego, w jego dosłownym brzmieniu, a potem moje uwagi.
Przepis oryginalny. Włożyć na spód garnka dużo usiekanej cebuli, na to obrane kartofle, zalać zimną wodą i ugotować. Skoro będą miękkie odlać wodę, osolić, włożyć łyżkę masła, parę łyżek kwaśnej śmietany, drobno usiekanej zielonej pietruszki, utrzeć dobrze razem i wydać na stół.
Moje uwagi. Na 1 kg kartofli biorę garść posiekanej cebuli i zalewam osoloną wodą. Po ugotowaniu i odlaniu wody (cebula zostaje), postępuję tak jak w oryginalnym przepisie, tylko już kartofli nie solę. To wszystko. Warto spróbować.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Tłumaczę już setny raz, że nie mam aparatu i mieć nie będę. Zamieszczane przeze mnie zdjęcia są robione okazjonalnie. Akurat mój nadworny fotograf złamał rękę i nic z tego nie będzie. Zresztą zdjęcia nie są obowiązkowe i ich brak nie dyskwalifikuje przepisów.
 

Caritka

Member
Mar 14, 2005
10,541
0
36
Seniorko- nie denerwuj sie
bussi.gif


Wpisz sobie w sygnaturke, ze nie masz aparatu
icon_wink.gif
- nie bedziesz musiala sie powtarzac
icon_wink.gif

bussi.gif
 

iluana

Member
Sie 15, 2009
4,507
0
0
widzę , ze nadepnęlam na odcisk. Nie napisalam , że zdjęcie jest warunkiem zamieszczenia przepisu tylko , że milo byloby zobaczyć - jako, że jest wzrokowcem.
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,382
3,669
113
Wcale się nie dziwię irytacji Seniorki, bo mnie też takie pytania denerwują.
Dla mnie jest jasne, że gdyby autor tematu miał zdjęcie, to by je na pewno dołączył do przepisu. Bez proszenia.
icon_smile.gif

A w tym przypadku naprawdę nietrudno jest sobie wyobrazić potrawę. Ziemniaki puree widział chyba każdy.
icon_smile.gif



W temacie - bardzo mi się ten prosty pomysł podoba. Wykorzystam w najbliższym czasie.
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Sinistra

Member
Lut 21, 2005
16,701
3
38
Joanna @ 11 May 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=975446Wcale się nie dziwię irytacji Seniorki, bo mnie też takie pytania denerwują.
Dla mnie jest jasne, że gdyby autor tematu miał zdjęcie, to by je na pewno dołączył do przepisu. Bez proszenia.
icon_smile.gif
Się podpiszę. Jakoś nie wydaje mi się, żeby ktokolwiek wstawiał przepis specjalnie bez zdjęcia, po to żeby go publika o to zdjęcia prosiła. A wtedy on mówgły je, jakże wspaniałomyślnie, wstawić. Absurdalne.

Seniorko
knuddelz.gif
 

.agatka.

Member
Lis 7, 2008
14,687
1
0
Twoje przepisy Seniorko zawsze dają gwarancję udanego smaku.
Często są proste, ale mają to "coś", mnie zdjęc nie potrzeba, Twoja rekomendacja w zupełności wystarcza.



Ziemniaki dziś przygotuję (dla siebie tylko) i podam do panierowanych w migdałach boczniaków.
lecker.gif
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Serdecznie dziękuję za miłe posty i cieszę się, że te staropolskie metody do gotowania starych ziemniaków sprawdzają się nie tylko u mnie.
bussi.gif
 

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,763
1,162
113
Zrobilam i ja. Nie wywolaly zachwytu w rodzinie; ot , ziemniaki jak ziemniaki, powiedzieli moi panowie indagowani na okolicznosc.
Pozwolilam sobie zrobic zdjecie podczas przygotowan.
ziemniaki_seniorki_cc.jpg
qd
 

Załączniki

  • ziemniaki_seniorki_cc.jpg
    ziemniaki_seniorki_cc.jpg
    40.3 KB · Wyświetleń: 1