Keks wegański

Izolda

Member
Lut 28, 2006
7,620
1
38
Właściwie nie wymyśliłam nic spektakularnego, pożyczyłam sobie przepis Dorotus na muffiny i wyszło coś bardzo dobrego, oryginalny przepis jest tutaj:
http://mojewypieki.blox.pl/2010/03/Muffiny...e-z-figami.html

Moja wersja:
- 500 g mąki pszennej
- 2 łyżeczki sody oczyszczonej
- szczypta soli
- 200 - 250 g brązowego cukru
- 250 - 300 g bakalii (u mnie w równych proporcjach rodzynki, żurawina, ananas, morele, kandyzowana skórka pomarańczowa)
- 400 ml mleka kokosowego (to jest akurat jedna puszka, sprawdziłam)
- 2 łyżeczki domowego ekstraktu waniliowego
- 4 łyżki oleju rzepakowego

Rozgrzać piekarnik do 180 stopni C. W jednej misce wymieszać suche składniki, w drugiej mokre, wymieszać suche i mokre tylko do połączenia składników, przełożyć do keksówki wyłożonej papierem do pieczenia (nie wiem jak Wam, ale mi się keks lubi przyklejać mimo dokładnego smarowania) o wymiarach 12 x 25 cm, piec około 1,5 godziny.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Izolda

Member
Lut 28, 2006
7,620
1
38
No ba
icon_mrgreen.gif
, piekłam już drugi raz, radzę nie zwiększać ilości bakalii, bo za pierwszym razem przegięłam i był trochę zbity, wg mnie 250 g wystarczy. Pięknie rośnie, ale ja chciałam żeby był wysoki (stosunkowo mała blaszka), dlatego tak długo się piecze, bo środek ciągle surowy, koniecznie sprawdzaj patyczkiem. On im dłużej leży tym smaczniejszy.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

yrsa

Moderator
Członek ekipy
Sty 3, 2009
27,313
1,607
113
Czuję się zachęcona. A jak zrobić ekstakt z wanilii? Przepraszam, że tu pytam, ale wyszukiwarka jest mało pomocna.
I jeszcze jedno, czy olej musi być rzepakowy?