Ser smażony z kminkiem*

Elle

Member
Mar 6, 2010
798
0
0
nie widziałam wcześniej tego przepisu, a jeśli jest, to wyszukiwarka nie pomogła mi go znaleźć ;)
Potrawa okrutnie nieładnie pachnąca, ja jej do ust nie włożę, jednak moi rodzice, jak i ich znajomi, zajadają się tym serem.

400g twarogu
30 g masła
sól, kminek (wg uznania)
1 jajko

Ser rozkruszyć, posolić, przykryć i odstawić w cieple na 3 dni (w zimnie dłużej).
Gdy stanie się ciągliwy i lekko żółtawy, smażyć na maśle na małym ogniu, stale mieszając, aż się stopi. Dodać kminek, wbić jajko i zdjąć z ognia. Gorącą masę serową przełożyć so miski. Podawać z pieczywem na ciepło lub zimno.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

powi

Member
Cze 12, 2009
254
0
0
uwielbiam ten ser. A że wali okrutnie to fakt
icon_mrgreen.gif
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Ulubiony ser mojego Ojca. Jak go robił, to ja z Mamą uciekałyśmy z domu. Kiedyś dałam się namówić na spróbowanie i bardzo mi zasmakował. Teraz, kiedy Rodziców już nie ma, spróbuję zrobić ten ser sama. Dzięki za przypomnienie przepisu.
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,665
2,967
113
Elle, jeśli nie chcesz w swoim wątku innych przepisów na taki ser, to je usunę. Pomyślałam, że warto je dodać dlatego, że używa się sera świeżego, nie trzeba czekać aż zgliwieje, w związku z czym nie ma żadnych przykrych zapachów w trakcie produkcji. Przepisy są autorstwa Karotki (tylko nie wiem, niestety, z jakiej strony je pobrałam).
Robiłam taki ser, jest wyśmienity.

Edit: skoro okazało się, że Autorka i przepisy z Cina, wstawiam tylko link: https://www.cincin.cc/index.php?showtopic=29484


 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,763
1,162
113
Przecudowny taki ser robila babcia mojego meza. To byl rytual, kiedy przyjezdalismy do Tczewa( zwykle z Gdanska, 40 km) zawsze nas witala: wy z drogi, to glodni i ze spizarni wyjezdzala na stol micha takiego sera, uwielbialam go.
Tam sie nauczylam dodawania jajka do gotowego, usmazonego sera tuz po zdjeciu z palnika.
Rodzina mnie wyklela, wiec dla mojej jednej osoby dzisiaj nabywam taki gotowy - jedynie sluszny z Nowego Tomysla, juz z kminkiem - rozpuszczam na parze na patelni, wbijam jajko... sole i pozwalam zastygnac.

Niestety, klasycznego takiego sera juz nie da sie zrobic, no chyba ze ktos ma dostep do prawdziwego wiejskiego twarogu, takiego bez polepszaczy, ktory to twarog po dwoch dniach zaczyna zalatywac, a po 4 ma wyrazna zoltawa skorupke... eh, rozmarzylam sie.
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Jeska

Member
Gru 2, 2009
339
0
0
Qd, dla mnie to tez smak z dziecinstwa. Ja z mama jadlysmy, reszta noge dawala z kuchni, jak u seniorki.
 

Elle

Member
Mar 6, 2010
798
0
0
Tak myślałam, że ten przepis będziecie znały, bo to typowo polska potrawa
icon_smile.gif


Buka, oczywiście, że nie mam nic przeciwko, zachęca mnie, że twoje serki tak brzydko nie pachną

qd u mnie też można nabyć ten serek w kilku wariantach - kubełkowy, foliowany i na wagę. Ten na wagę ponoć najlepszy. A twaróg mamy dobry, tato najczęściej go przesmaża jak już jest po terminie - kruszy tylko i odstawia na szafkę, no tam najcieplej, i po 2 dniach ma na kolację swój ulubiony ser.
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,665
2,967
113