Łosoś smażony w kartoflach*

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Zachowałam ten oryginalny tytuł, nie zamieniajac kartofli na ziemniaki. Kiedy je kupuję, też prosze o katrofle i niech tak zostanie. Przepis pochodzi z książki "Delikatne i szlachetne potrawy z łososia" autorstwa Heinza Inhofa. Do tej potrawy kupiłam stare kartofle, bo młode wydały mi się zbyt wodniste. Proporcja obliczona dla 4 osób.
Składniki
70 dkg filetow łososia bez skóry
60 dkg kartofli
1 jajko
1 łyżeczka siekanego tymianku (wzięłam szczyptę suszonego)
1 łyżeczka soli
pieprz mielony
szczypta utartej gałki muszkatołowej
4 łyżki oliwy z oliwek
8 dkg drobno posiekanej zielonej pietruszki (wzięłam 3 łyżki, można więcej)
25 dkg kwaśnej śmietany

Łososia kroimy ukosem na plastry grubości palca. Ja poprosiłam o to w sklepie, bo mają większą wprawę i ostrzejsze noże. Kartofle obieramy, ucieramy na drobnej tarce, dodajemy jajko i tymianek, przyprawiamy solą, pieprzem i gałką muszkatołową.
Na patelni rozgrzewamy oliwę, plastry łososia przykrywamy masą kartoflaną i za pomocą łopatki kładziemy je kartoflami do dołu na patelni. Trochę ekwilibrystyczne zajęcie, ale udaje się bez większych problemów. Smażymy na złoty kolor przez 5 minut. Następnie przykrywamy filety resztą masy kartoflanej, odwracamy i smażymy dalsze 5 minut.
Pietruszkę mieszamy ze śmietaną, solimy i doprawiamy pieprzem. Sos podajemy osobno w sosjerce. W przepisie polecają do tak przyrządzonego łososia zieloną sałatę. Jadłam bez sałaty, tylko ze śmietanowym sosem. Było wyborne.
Próbowałam śmietanę zastąpić gęstym jogurtem, ale to nie ten smak. Dla mnie musi być ze śmietaną.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

.agatka.

Member
Lis 7, 2008
14,687
1
0
Przygotowałam. Przepyszne i proste danie.
Trzymałam się proporcji podanych przez Ciebie, tylko podzieliłam je na pół, bo dla dwóch osób.

Wykonanie w moim przypadku wyglądało następująco: na patelni rozgrzałam olej, nałozyłam 2 placki duże ziemniaków (jak na placki ziemniaczane, po 2 minutach na to łososia, przykryłam i smazyłam jakieś 3-4 minuty.
Jak się już kartofle usmażyły, to zdjęłam to to z patelni na ręcznik papierowy, uzupełniłam olej ponownie dobrze rozgrzałam. Nałożyłam na patelnię 2 nowe duże placki kartoflane, smażyłam 2 minuty i na to łososia z usmażonymi kartoflami na plecach.
I smażyłam jeszcze jakieś 4 minuty, może 5.
Podałam do tego sałatę z oliwą i sos czosnkowy ze śmietany i majonezu.

Wykonanie nieco inne, ale myślę, że smaku to daniu nie ujęło.

Dziękuję
anbetung.gif
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Bardzo się cieszę, że zrobiłaś i to metodą wygodniejszą niż ja robię. Na drugi raz skopiuję. Jeśli jeszcze smakowało, to jestem bardzo szczęśliwa.
 

.agatka.

Member
Lis 7, 2008
14,687
1
0
seniorka @ 15 Jul 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1003372Bardzo się cieszę, że zrobiłaś i to metodą wygodniejszą niż ja robię. Na drugi raz skopiuję. Jeśli jeszcze smakowało, to jestem bardzo szczęśliwa.
Bardzo smakowało
icon_smile.gif


Następnym razem zrobię w piekarniku. Ciepnę na blachę kartofle, przykryję łososiem i pokryję to wszystko resztą masy. I upiekę. Będzie zdrowiej, właśnie na to wpadłam.