Sernik mocno cytrynowy

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
cytr10.JPG

Składniki:

Spód:
• 1 opakowanie ciastek digestive (225g)
• 70 – 80 g masła rozpuszczonego


Masa serowa:
• 700 g sera śmietankowego
• 1 puszka mleka skondensowanego słodzonego (ja dałam 2/3, bo nie lubię słodkich bardzo ciast)
• 3 cytryny (duże ale z cienką skórką)
• 3 duże jajka (lub 4 mniejsze)
• 2 łyżki (z małą górką) kaszy manny
• 2 łyżki mąki kukurydzianej (można zastąpić zwykłą, ale kukurydziana dodaje nam koloru)

Polewa w typie lemon curdu:

• 1,5 cytryny
• 7 - 8 łyżek (z górką) cukru
• 2 jajka
• 1 żółtko
• Ok. 60 – 70 g masła (zimne)

Wykonanie:

Spód: Ciastka rozkruszyć i wymieszać z rozpuszczonym masłem. Mieszaniną wylepić dno i boki tortownicy o śr. 20 – 22 cm. Podpiec przez pk. 15 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni.

Masa serowo-cytrynowa: Cytryny dobrze wyszorować i dwie z nich gotować z rondelku przez 1 godzinę. Wystudzić i pokroić na małe kawałki, wyciągając przy tym dokładnie wszystkie pestki. Z trzeciej cytryny zetrzeć skórkę i wycisnąć sok. Dodać do ugotowanych cytryn . Zmiksować wszystko na puree.
Do miski włożyć ser i wymieszać. Następnie dodać mleko skondensowane, jajka, kaszę mannę i mąkę. Wymieszać. Na koniec dodać puree z cytryn, wymieszać.

(*) można dodać jeszcze ½ szklanki śmietany, żeby masa serowa nie była zbyt gęsta.

Wlać do tortownicy i piec w temperaturze 160 stopni przez 1 godzinę.
Wyjąć i wystudzić.

Polewa cytrynowa: Jajka i żółtko dokładnie wymieszać z cukrem. Z cytryn zetrzeć skórkę i wycisnąć sok. Podgrzać w rondelku, ale nie doprowadzać do zagotowania. Gorący sok cytrynowy, bardzo pomału i maleńkimi porcjami dodawać do ubitych jajek, ciągle mieszając. Następnie ustawić rondelek z masą cytrynowo-jajeczną na bardzo małym ogniu. Ciągle mieszając doprowadzić do gęstnienia masy. Następnie stopniowo dodawać zimne masło pokrojone na małe kawałeczki, wciąż mieszając. Kolejną porcję masła dodać jak pierwsza się rozpuści. Masę przelać przez sitko do miseczki, którą należy przykryć folią spożywczą i odstawić do wystudzenia.

Na wystudzony sernik wylać zimną masę cytrynową i całość wstawić do lodówki, do schłodzenia.

cytr9.JPG
 

Załączniki

  • cytr10.JPG
    cytr10.JPG
    112.7 KB · Wyświetleń: 3
  • cytr9.JPG
    cytr9.JPG
    103.1 KB · Wyświetleń: 2
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Spes

Member
Kwi 20, 2010
349
0
0
Doczekałam się...
Dziękuję!
068.gif
 

sabinal

Member
Lip 6, 2007
730
0
0
O to samo pytałam i Buka mi odpowiedziała, ze mogą być Petitki albo każde inne suche herbatniki. Kupiłam jednak digestive w tesco.
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,661
2,961
113
Jak w przepisie: 225 g
icon_smile.gif
 

aguś25

Member
Lis 30, 2009
353
0
0
Mam jeszcze jedno ostatnie pytanie . Czy mąka zwykła do sera zamiast kukurydzianej to mąka pszenna czy ziemniaczana ? Jeżeli pszenna to pierwszy raz się z czymś takim spotykam i jaki efekt nam ona daje
gruebel_2.gif
? Z góry dziekuje za odpowiedź . Cytryny już się gotują , ale niestety herbatników digestive niezdołałam zakupić , więc będą zwykłe
icon_mrgreen.gif
 

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
Aguś, szkoda że nie dostałaś digestive. One jednak inaczej smakują niż petitki.
Do wszystkich serników dodaję mąkę pszenną , nie ziemniaczaną. Wydaje mi się, że mąka ziemniaczana zbyt "zbija"masę serową, a tu chodzi głównie o jej zagęszczenie.

edit

pamiętaj o bardzo dokładnym oczyszczeniu cytryn z pestek, nawet tych drobniutkich, bo one są straszecznie gorzkie.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

aguś25

Member
Lis 30, 2009
353
0
0
Ciasto bardzo smaczne co prawda nie tak efektowne jak Twoje Krystyno ale i tak super. Masa jajeczna do polewy cytrynowej była bardzo puszysta ale w trakcie dodawania soku cytrynowego , a potem masła stopniowo opadała .Zrobiło się jej połowe mniej. Składniki dodawałam bardzo powoli i w niewielkich ilościach. Czy tak właśnie miało być , czy tez może zrobiłam coś nie tak ?
 

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
aguś, przepraszam ale nie zauważyłam wcześniej Twojego pytania. Wierzchnia masa cytrynowa nie jest piankowa, puszysta. To raczej konsystencja delikatnego budyniu, więc chyba dobrze Ci wyszła
 

aguś25

Member
Lis 30, 2009
353
0
0
Krystyna9 @ 27 Jul 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1008944aguś, przepraszam ale nie zauważyłam wcześniej Twojego pytania. Wierzchnia masa cytrynowa nie jest piankowa, puszysta. To raczej konsystencja delikatnego budyniu, więc chyba dobrze Ci wyszła
Ciasto upieczone i już dawno zjedzone ,wiec nie ma pośpiechu w udzielaniu odpowiedzi . Zresztą nie ma za co przepraszać
icon_mrgreen.gif
.
Ciesze się , że jednak polewa wyszła tak jak powinna .
wink.gif