Filety z karmazyna*

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Karmazyna nie jadłam od bardzo dawna, ale w miesięczniku Sól i Pieprz trafiłam na dość ciekawy przepis i postanowiłam spróbować. Podaję proporcje dla 4 osób.
Składniki
2 cytryny
4 filety z karmazyna ( po ok. 20 dkg każdy)
20 dkg pomidorków koktajlowych
2 gałązki koperku
2 gałązki rozmarynu
4 łyżki kaparów
1 łyżka oleju
20 dkg śmietany (brałam 22 %)
2 łyżki musztardy (wzięłam diżońską łagodną, raczej płaskie łyżki )
10 dkg pora (biała część)
3 łyżki masła
sól, pieprz
50 dkg ziemniaków
75 ml mleka
gałka muszkatołowa (wzięlam szczyptę)

Cytryny sparzyć i osuszyć. Jedną przekroić i z połowy wycisnąć sok. Pozostałe pokroić w plastry, usuwając pestki. Będzie nam potrzebne 8 plastrów. Filety z karmazyna umyć, osuszyć i skropić wyciśniętym sokiem z cytryny.
Pomidorki umyć, osączyć i przekroić na pół. Koperek i rozmaryn umyć i osuszyć. Z rozmarynu oberwać igły, koperek posiekać ( 1 łyżkę zieleniny odłożyć) i poddusić z kaparami na rozgrzanym oleju. Wlać śmietanę, dodać musztardę i pomidory, wymieszać. Dusić kilka minut. Włożyć filety, na każdym położyć 2 plastry cytryny i posypać łyżką pozostałej zieleniny. Dusić na małym ogniu 7 minut. Ja dusiłam 10 minut, bo się bałam, żeby ryba nie była surowa.
Por myjemy, suszymy i kroimy w cienkie krążki. Dusimy je w łyżce masła ok. 5 minut. Doprawiamy solą i pieprzem. Obrane ziemniaki gotujemy ok. 25 minut w osolonej wodzie. Miękkie ziemniaki odcedzamy, odparowujemy i przepuszczamy przez praskę. Mleko podgrzewamy z resztą masła, wlewamy do ziemniaków i dokładnie mieszamy. Purée doprawiamy solą, pieprzem i gałką muszkatołową. Dokładamy uduszone pory i znów dokładnie mieszamy.
Purée rozkładamy na talerzach lub półmisku, na purée układamy filety z cytrynami i polewamy sosem kaparowym z pomidorkami.
Więcej pisania niż pracy, a potrawa bardzo smaczna.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: