Omuraisu czyli omlet z ryżem*

europa112

Member
Paź 28, 2004
1,551
0
0
[SIZE=24pt]Omuraisu - Omlet z ryżem[/SIZE]
Potrawa pochodzi z kuchni japonskiej
Omlet_z_ryzem.JPG
1 cebula
250g mięsa z piersi kurczaka
250g sypkiego ryżu (2 torebki)
6 pieczarek
1/2 marchewki
2 ząbki czosnku
1 łyżka drobno posiekanego imbiru i drobno posiekanej pietruszki
3 łyżki ketchupu
50g masła
8 jajek
70 ml mleka
1 łyżeczka soli i pieprzu

1. Mięso pokroić w kostkę - 1 cm. Cebulkę pokroić w drobną kosteczkę. Imbir ,pietruszkę i czosnek posiekać. Pieczarki i marchew pokroić w kostkę.
2. Ugotować i odstawić do ostygnięcia ryż.
3. Rozpuścić 10 g masła i podsmażyć cebulę. Dodać mięso i marchewkę (dusić 5 minut). Dodać ryż,imbir,czosnek,pietruszkę i ketchup. Posolić i popieprzyć. Wszystko wymieszać i podsmażać jakie następne 5 minut. Zdjąć z ognia i trzymać by było ciepłe
4. Mieszamy jajka z mlekiem. Dodajemy odrobinę soli i pieprzu. Na patelni o średnicy 17 cm, na maśle, smażymy 4 omlety. Omlety smażymy z obu stron.
5. Omlet nadziewamy ryżem (dajamy sporo nadzienia) i ciasno zwijamy. Polewamy jeszcze ketchupem i serwujemy na ciepło.
smacznego.gif
cook.gif

Ps.1 W orginalnym przepisie zamiast pieczarek występują grzybki Shiitake .
Ps.2 Japonczycy omlet robią , dodając do jajek 1 łyżkę Shoyu (japonska odmiana sojowejo sosu) i 1 łyżkę Mirin.
Ps.3 Bardzo często w przepisach można spotkać, że zamiast marchewki dodaje się zielony groszek.
Ps.4 Omlet można także podać polany majonezem, ale wtedy do farszu dodajemy dodatkowe dwie łyżki ketchupu.
 

Załączniki

  • Omlet_z_ryzem.JPG
    Omlet_z_ryzem.JPG
    169.5 KB · Wyświetleń: 1
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Dodaję moja wersję, wg. restauracji Manpuku Japanese Gourmet Town oraz Eat-Japan. Omuraisu to danie yoshoku, czyli nowoczesnej kuchni japońskiej, której cechą charaktersytyczną są dania wywodzące się z kuchni zachodniej, podane w zjaponizowanej formie. Pojawiły się one w Japonii pod koniec XIX w. Nazwa dania jest przykładem wasei-eigo , czyli tworzenia słow japońskich od nazw angielskich. W tym przypadku "omu" od "omlet" i "raisu" od "ryż". Omuraisu jest bardzo popularnym i lubianym daniem, chętnie jedzonym na śniadanie. Podaje się je zarówno w domach, w szkolnych stołówkach, jak i w restauracjach. Jest naprawdę bardzo smaczne i pożywne, całkowicie podbiło moje europejskie serce
icon_smile.gif


omu2.JPG

100 g ryżu
1 pierś kurczaka
1 cebula
4 większe pieczarki
ok. 4 łyżek sosu sojoweg
4-6 łyżek keczupu

olej do smażenia (lub olej + masło)
masło do smażenia
po 2-3 jajka na każdy omlet


1. Najpierw przygotowujemy nadzienie - można to zrobić nawet z dużym wyprzedzeniem.

Ryż gotujemy do miękkości, odcedzamy dokładnie.
Na patelni rozgrzewamy olej, podsmażamy pokrojonego w drobną kostkę kurczaka. Kiedy będzie rumiany, podsmażamy posiekaną cebulę wraz z pokrojonymi pieczarkami. Odsuwamy grzyby z cebulą i kurczakiem na bok patelni, po czym wsypujemy ugotowany ryż. Smażymy go chwilę, mieszając, aż ziarenka się od siebie oddzielą. Całość mieszamy. Wlewamy sos sojowy oraz keczup i mieszamy dokładnie. Na koniec doprawiamy pieprzem i ew. solą, by całość miała wyrazisty smak.

2. Teraz robimy omlet: na małej patelni ( max.20 cm) rozgrzewamy masło.

Dodajemy dokładnie rozmieszane w miseczce jajka ze szczyptą soli. Na małym ogniu smażymy omlet, mieszając go kilkakrotnie przez pierwszych kilka sekund. Dzięki temu omlet będzie bardziej puszysty. Kiedy jajka zaczną się scinać, przerywamy mieszanie. Podważamy delikatnie brzegi omletu i przechylając ostrożnie patelnię w tę stronę, pozwalamy jajkom spłynąć w tym kierunku. Powtarzamy tę czynność dookoła omletu, by płynne jajka z wierzchu miały szansę znaleźć sie na spodzie omletu. Mimo to wierzch omletu powinien pozostać lekko wilgotny, nie dopuszczamy do przesuszenia się omletu.

Następnie na wierzch omletu wykładamy gorące nadzienie, rozkładając je równą warstwą. Za pomocą pałeczek, widelca lub łopatki zwijamy omlet. Teoretycznie dąży się do uzyskania ładnego kształtu wrzeciona, jednak równie dobrze wystarczy złożenie go na pół. Omlet przekładamy na talerz i dekorujemy keczupem. Jemy gorący.

omu1.JPG



Omuraisu występuje nawet w piosenakch
icon_smile.gif
:
Erina Kudou - OmuRice
Tete - Omuraisu
 

Załączniki

  • omu2.JPG
    omu2.JPG
    109.3 KB · Wyświetleń: 1
  • omu1.JPG
    omu1.JPG
    103.2 KB · Wyświetleń: 1
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,547
2,803
113
Bardzo mi odpowiada to danko. Egzotyczne w sam raz, proste i pożywne. Charakterystyczny szczypiorek konieczny.
daumen.gif
 

.agatka.

Member
Lis 7, 2008
14,687
1
0
I mnie zainteresował przepis. Tylko nie rozumiem odcedzania ryżu.
gruebel_2.gif
Ja wlewam tyle wody, że ryż ją w całości wchłania.
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Tak, Buko, naprawdę bardzo pożywne. I bardzo proste do przygotowania, nie wymaga ani nadmiernej pracy, ani nietypowych skłądników.

Agatko, jeśli wchłania , to ok. Jednakże zawsze lepiej chwilę odstawić ryż, by odparował, odciekł i troszeczkę obsechł : wilgotny ryż kiepsko się smaży, może się sklejać.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

.agatka.

Member
Lis 7, 2008
14,687
1
0
Nie nie. Ja gotuję 250 g ryżu w 400g wody i wilgotny nie jest. Jest sypki, nie skleja się.

A, no chyba, że ktoś gotuje taki w torebkach to wtedy chyba odcedzić trzeba i wysuszyć.
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,547
2,803
113
Agatka waży, a ja mierzę ryż. Na 2 miarki ryżu 3 miarki wody i zawsze jest sypki. Nieszlifowany i dziki troche więcej wody potrzebuje, ale to nie w tym przepisie.
icon_wink.gif

A tak po cichu powiem, że nie kupuje kasz i ryżu w torebkach. Tam jest sporo ziarna połamanego, a nie płukany wcześniej wychodzi raczej kleisty niż sypki.