Pasiasty sernik ze śliwkami

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
ser._l5.JPG

Spód:

* Ciastka digestive (225g)
* 70g masła

Masa serowa:

* 700g sera śmietankowego
* 200g śmietanki kremówki (30%)
* 3 jajka (średniej wielkości)
* 3 łyżki (z górką) mąki pszennej
* 300g nutelli (lub podobnej pasty)
* 100g białej czekolady
* 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii

Wierzch:

* Śliwki
* 250g powideł śliwkowych
* 100g gorzkiej czekolady

Wykonanie:

Ciastka pokruszyć i wymieszać z rozpuszczonym masłem. Wylepić dno i boki tortownicy o średnicy 26cm. Wstawić do nagrzanego piekarnika i podpiec przez ok. 15 minut w 180 stopniach.

Do miski włożyć ser śmietankowy i wlać śmietanę. Wymieszać razem. Dodać mąkę i jajka i ekstrakt waniliowy. Wymieszać dokładnie ale nie długo, aby nie napowietrzyć masy.
Ok. połowy masy serowej przełożyć do drugiej miski i dodać do niej nutellę. Wymieszać. Do pozostałej masy serowej dodać rozpuszczoną w kąpieli wodnej, białą czekoladę i dokładnie wymieszać.
Śliwki przeciąć na pół lub na 4 części jeżeli są bardzo duże.
Na środek tortownicy wylać 3 łyżki ciemnej masy serowej. Na ciemną wylewamy 3 łyżki białej masy serowej. Staramy się aby masy serowe lekko rozprowadzić po dnie tortownicy. Masy serowe wylewamy na zmianę aż do ich wyczerpania. Delikatnie wygładzamy wierzch, na którym układamy śliwki, skórką do dołu.
Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 160 stopni (135 stopni w termoobiegu) i pieczemy ok. 1 godz.
Sernik wyjmujemy i lekko studzimy a w tym czasie podgrzewamy powidła z połamaną na kawałki czekoladą, ciągle mieszając aż do rozpuszczenia się czekolady. Gorącą masę czekoladowo-powidłową wykładamy na śliwki.
Wystudzony sernik wstawiamy do lodówki na ok. 8 godzin

ser._l9.JPG
 

Załączniki

  • ser._l9.JPG
    ser._l9.JPG
    106.7 KB · Wyświetleń: 1
  • ser._l5.JPG
    ser._l5.JPG
    99.4 KB · Wyświetleń: 1

Xavierka

Member
Lip 13, 2009
137
0
0
Jak dobrze,że sezon śliwkowy się jeszcze nie skończył i że znalazłam ten przepis.

Jutro biorę się do roboty.
 

Xavierka

Member
Lip 13, 2009
137
0
0
Oto moje cudeńko. Dziękuję za przpis.
 

Załączniki

  • PA100229.JPG
    PA100229.JPG
    1.7 MB · Wyświetleń: 0

fizjo83

Member
Lut 15, 2008
64
0
0
Witam!Mam zamiar zrobić ten serniczek w tortownicy 22 cm i bez warstwy śliwek. Czy muszę zmniejszyć ilość składników? Chciałabym aby sernik był dość wysoki.
 

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
Powinnaś trochę zmniejszyć ilość składników, bo obawiam się że z ilości składników podanych w przepisie, nie zmieści się w tortownicy z mniejszą średnicą
 

fizjo83

Member
Lut 15, 2008
64
0
0
Sernik przepyszny!!!Krystyno dziękuję!
anbetung.gif
Zrobiłam z całej porcji w tortownicy 22 i wyszedł wysoki,nie wypłynął. Jest taki jaki lubię-kremowy ale dość ciężki-nie piankowy .Nie za słodki-choć obawiałam się tej Nutelli. Zamiast śliwek na wierzch dałam ganache z gorzkiej czekolady i to uzupełniło całość. Zdjęcie później- bo część zamroziłam inaczej zjadłabym cały. To kolejny Twój sernik i kolejny przebój. Jeszcze raz dziękuję
anbetung.gif
 

Cynamon

Member
Lut 5, 2009
779
0
0
Zrobiłam w tortownicy 21 cm ze zmniejszonej ilości składników i jest bardzo dobry. Spodziewałam się więcej słodyczy i zdziwiona byłam, że prócz nutelli i czekolady nie ma dodatku cukru w masie serowej, ale jest naprawdę smaczny. Jedyną modyfikacją jaką wprowadzę jest rodzaj czekolady w polewie śliwkowej, bo jest dla mnie ciut zbyt wytrawna. Użyję następnym razem mlecznej lub dosłosłodzę cukrem ;)

Serniczek szczególnie smakuje mojej Mamie
icon_smile.gif