Caponata

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,421
3,734
113
Caponata
sycylijski gulasz z bakłażanów
wg J. Olivera z książki „Włoska wyprawa Jamiego”

4 porcje

Składniki:
oliwa
2 ładne jędrne bakłażany pokrojone na spore kawałki
1 czubata łyżeczka suszonego oregano
sól morska i świeżo zmielony czarny pieprz
1 mała czerwona cebula, drobno posiekana (u mnie dwie szalotki)
2 ząbki czosnku, pokrojone na cienkie plasterki
garść zielonych oliwek
mała garść listków i drobno posiekanych łodyżek natki pietruszki
2 łyżki solonych kaparów, osączonych, opłukanych i osuszonych (u mnie – marynowanych)
2-3 łyżki octu ziołowego dobrej jakości
5 dużych dojrzałych pomidorów, grubo posiekanych
dowolnie: 2 łyżki migdałów lekko zrumienionych na suchej patelni

Wykonanie:
Weź dużą patelnię, wlej na nią solidną porcję oliwy i postaw na ogniu. Wrzuć kawałki bakłażanów i oregano, przypraw odrobiną soli i potrząśnij, aby warzywa równomiernie pokryły się oliwą. Smaż na dużym ogniu przez 4-5 minut, od czasu do czasu potrząsając patelnią. (Jeżeli nie dysponujesz odpowiednio dużą patelnią, możesz smażyć warzywa partiami.) Kiedy bakłażany ładnie się przyrumienią dodaj cebulę, czosnek i posiekaną natkę. Smaż jeszcze kilka minut. W razie potrzeby możesz dodać trochę oliwy. Wrzuć kapary, oliwki i skrop octem ziołowym. Kiedy cały ocet wyparuje dodaj pomidory i duś na małym ogniu do miękkości (przez ok. 15 minut). Spróbuj przed podaniem i w razie potrzeby przypraw solą, pieprzem i odrobiną octu. Skrop dobrą oliwą i podawaj posypane siekanymi listkami natki oraz migdałami.
Można jadać na ciepło i na zimno.

Moja wersja:
Bakłażany pokroiłam w plastry, posoliłam i odłożyłam na pół godziny. Potem opłukałam, osuszyłam ściereczką, ułożyłam na blachach wyłożonych papierem do pieczenia i posmarowałam marynatą zrobioną z oliwy, czosnku, octu balsamicznego, octu sherry i suszonych ziół - oregano, tymianku i bazylii. Piekłam w 200 stopniach około 15 minut plus pięć minut w termoobiegu (160 stopni).
Na patelni poddusiłam na oliwie posiekane szalotki, dodałam obrane ze skórek podłużne pomidory, czosnek i sól. Gotowałam do zgęstnienia masy, doprawiłam pieprzem, dodałam oliwki, kapary i pokrojone w kawałki bakłażany. Na koniec dołożyłam świeże zioła - bazylię, oregano i natkę pietruszki. Zapomniałam o migdałach, choć je wyjęłam z szafki, za to posypałam potrawę pokrojonym w kostkę serem bałkańskim.
Niebo w gębie.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Lud_

Member
Maj 19, 2008
1,368
0
0
Dziś zrobiłam, wg przepisu Jamiego bez żadnych modyfikacji, dodając tylko nieco świeżej fioletowej bazylii. Pyszne, pyszne, pyszne. Polecam!
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,421
3,734
113
Cieszę się, że Tobie też smakowała.

Dodaję zdjęcie mojej odchudzonej, łatwiej strawnej wersji:

caponata1.jpg

Marne, z komórki, ale lepsze, niż żadne.
 

Załączniki

  • caponata1.jpg
    caponata1.jpg
    27.8 KB · Wyświetleń: 7
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,683
520
113
ach , no nic kupię sobie bakłażany i zrobię , toć nie będę zazdrościć innym takich smakołyków
zahnlos.gif
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,421
3,734
113
Zrób koniecznie. Ja dziś piekę ponownie, bo poprzednie tak synowi smakowały, że i "szmaty", i caponata zniknęły w oka mgnieniu.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Lud_

Member
Maj 19, 2008
1,368
0
0
Margot, zrrrrrób, tego dania w sezonie bakłażanowym nie można przegapić
cheers.gif

Przepysznie smakuje na zimno, na drugi dzień, na świeżym chlebie, mniam
mniam.gif
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,421
3,734
113
Wyciągam, bo co prawda jeszcze nie sezon, ale nie mogłam się oprzeć świeżym bakłażanom wołającym do mnie ze sklepowej półki.
icon_wink.gif
 

ankafaka

Well-known member
Kwi 11, 2008
1,308
283
83
Jakie to jest pyyyyyszne!!! Muszę uczciwie przyznać, że zrobiłam z cukinii, bo nie miałam bakłażanów i nie dałam kaparów bo nie lubię, ale ... Aż wylizałam talerz
icon_redface.gif
Jak tylko kupię ładne bakłażany to robię znowu. No i chyba jest mm, prawda?
Podałam tak jak Joanna z serem feta, pyszności
lecker.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,421
3,734
113
Muszę w takim razie spróbować z cukinią, skoro tak chwalisz. Cukinię też bardzo lubię, a w lecie mam jej zwykle mnóstwo na działce.
icon_smile.gif


Nie wiem, czy mm, bo nie znam zasad tej diety.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,421
3,734
113
Dziś znów zrobiłam, tylko do bakłażanów dodalam trochę pieczonej cukinii. Chyba jeszcze lepsze.
 

Aniutka

Well-known member
Maj 11, 2008
2,110
1,559
113
I ja wreszcie zrobilam - bardzo smaczne danie. Chyba bardziej mi podeszlo na zimno
lecker.gif
Z bagietka i bialym winem - mniodzio
icon_mrgreen.gif
 

ankafaka

Well-known member
Kwi 11, 2008
1,308
283
83
Znów zrobiłam. Tak jak poprzednio z cukinią i oliwkami (zamiast bakłażanów i kaparów). Mam nadzieję, że to jeszcze to samo danie (reszta składników taka jak w przepisie)
icon_wink.gif
Teraz poluję na bakłażany, bo w końcu muszę oryginalnej wersji spróbować.
Smakuje nam baaaaaaaaaaaardzo
lecker.gif


caponata.jpg
 

Załączniki

  • caponata.jpg
    caponata.jpg
    57.2 KB · Wyświetleń: 5

europa112

Member
Paź 28, 2004
1,551
0
0
Potrawa bardzo włoska, bardzo smaczna, godna polecenia. Podobna trochę do briami, chociaż kapary i ocet kierują smak w kierunku nieznacznym ale bardziej ostrzejszych doznań . Jak dla mnie oliwki to przysłowiowe dwa grzyby w barszczu, czyli następnym razem ich nie będzie, a że powtórka będzie to jest pewne.