Racuszki drożdżowe*

Iguana

Member
Wrz 13, 2004
7,631
0
0
z Kuchni polskiej wydanej zaraz po wojnie

Racuszki drożdzowe
25 dag maki
1 1/2 dag drożdży5 dag tłuszczu (masło najlepiej)
1/4 l mleka
2 jaja
5 dag cukru
tłuszcz do smażenia (olej oczywiście)

Mąke przesiać. Drożdże utrzeć z łyzka cukru i 1/2 szklanki mleka i wlac do maki. Dodać utarte z cukrem jaja, reszte mleka i stopione masło. Dobrze wyrobić łyzka (mysle że mikserek tez sie nada). Ciasto powinno miec gęstośc śmietany. Pozostawić do wyrośniecia. Wyrośnięte ciasto nakładac łyzka na rozgrzany tłuszcz i smazyć na złoto z obu stron.
Podawać ze smazonym sokiem owocowym lub konfiturą. ja lubie tez z dodatkiem śmietanki kwasnej


Jak mąke sie zastosuje gryczana (gdy brak to zmielic sobie kasze gryczana) i jaja podzieli na żółtka i piane z białek to będą bliny bardzo smaczne i eleganckie szczególnie z kawiorem ale nie sprawdzałam.

smacznego <!--emoid:D--><!--endemo-->
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

nikka

Member
Kwi 21, 2007
341
0
0
mam bardzo podobny przepis:

Składniki:

2 1/2 szkl. mąki (ilosc zalezy od jej wilgotnosci)
2 jaja
1 1/2 szkl. mleka
2 łyżki cukru
3 dag swiezych drożdży
sól
olej do smażenia
cukier puder do posypania
ok. 0,5 dużego jabłka, najlepiej renety

Wykonanie:

Drożdże rozkruszyć, posypać cukrem. Mleko podgrzać, dodać do drożdży wymieszać. Jaja wybić, lekko osolic. Dodać do drożdży mąkę, jajka i wymieszać. Jablko pokroić na drobne kawalki, ponownie wymieszac z ciastem. Pozostawić w cieple do wyrośnięcia.

Smażyć racuchy na rozgrzanym tłuszczu z obu stron. Tłuszcz nie może być za gorący, bo racuchy zaczną się przypiekać a w środku będą surowe. Po usmażeniu nadmiar tłuszczu odsączyć na ręczniku papierowym. Posypać cukrem pudrem.

WYCHODZI ok 20 racuchów.
 

Załączniki

  • racuchy.JPG
    racuchy.JPG
    149.2 KB · Wyświetleń: 0