Pieczeń mielona z grzybami*

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Czasem niewielki dodatek grzybów nadaje znanej potrawie atrakcyjną nowość. Tak też jest z pieczenią z mielonego mięsa. Przepis pochodzi z miesięcznika Ty i Ja.
Składniki
25 dkg mięsa mielonego mieszanego
25 dkg grzybów leśnych (borowiki, kozaki, kurki lub grzyby mieszane)
2 cebule (jedna średnia, druga nieco większa)
12 dkg bułki tartej
2 jaja
łyżka drobniutko usiekanej natki pietruszki
1 duży pomidor
pół szklanki kwaśnej gęstej śmietany
sól, pieprz
dowolny tłuszcz do smażenia (brałam olej z maslem)

Oczyszczone grzyby dusimy w tłuszczu z drobno posiekaną śrenią cebulą. Nastepnie przepuszczamy je przez maszynkę do mielenia mięsa. Jeśli siekamy w blenderze, to należy uważać, żeby nie wyszła papka, tylko mielone grzyby. Łączymy je z mięsem, dodajemy jajka, bułkę tartą i pietruszkę. Masę mięsno-grzybową solimy i pieprzymy do smaku. Jeśli trzeba dosypujemy trochę bułki.
Z masy formujemy podłużny "bochenek" (tzw. klops), który podsmażamy w brytfance w tłuszczu. Następnie dodajemy obraną i pokrojoną w grube plastry drugą cebulę oraz pokrojony na ćwiartki pomidor. Pieczemy pieczeń w piekarniku nagrzanym do 170 - 180 st., polewając od czasu do czasu sosem własnym. Gdyby sos groził wyparowaniem - dodajemy nieco wrzątku. Po 35 minutach pieczenia, polewamy pieczeń śmietaną i zapiekamy jeszcze przez 10 minut.
Podajemy z zieloną sałatą i ziemniakami z wody.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

ja.1980

Member
Paź 12, 2005
212
0
0
Planuję namoczyć i podgotować w niewielkiej ilości wody. Jak już zmiękną to zmielę razem z mięsem, a wywarem będę podlewać w czasie pieczenia. Chyba powinno się udać...
 

ja.1980

Member
Paź 12, 2005
212
0
0
Tak więc zrobiłam tak jak pisałam czyli z suszonymi grzybami. Nie dałam pomidora bo jakoś mi umknął przy robieniu listy zakupów. Moi mężczyźni zjedli wszystko i sobie bardzo chwalili. Udało mi się uchować tylko "dupkę", którą sama sobie odjęłam od ust, bo koniecznie muszę tego spróbować na zimno, tak na kanapkę.
Jak uzbieram grzybów (mam cichą nadzieję że w tym roku jeszcze coś się trafi) to zrobię ze świeżymi i sprawdzę które lepsze.
Dziękuję za przepis seniorko i już szykuję się do wypróbowania innych z Twojej kolekcji.
PS Ponieważ mam więcej mielonego mięsa to jutro robię na bazie tego przepisu (tzn też z suszonymi grzybami, bo świeżych brak) kotlety mielone. Jak szaleć to szaleć :D
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Nesia

Member
Cze 22, 2005
640
1
16
Szukałam natchnienia na dzisiejszy obiad i znalazłam
icon_mrgreen.gif

Grzyby lesne zastapiłam pieczarkami, bo tylko takowe posiadałam w lodówce . Mięsko robie w postaci małych klopsików-kotlecików.
Pachnie smakowicie i pewnie takie bedzie.