Opienki po grecku

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,763
1,162
113
Znalazlam taki przepis: ( tu: http://mk60.blog.onet.pl/Opienki-po-grecku...,ID257118529,n)

Opienki po grecku

Opieńki myjemy i gotujemy jak wszystkie inne grzyby . Odcedzamy.
Na druszlak ugotowanych grzybów dajemy: ( u mnie 1 litr ugotowanych odcedzonych)
4 duże cebule pokrojone w piórka
2 szklanki oliwy
5 łyżek octu ( dałam ocet winny czerwony)
1 słoiczek koncentratu pomidorowego 30% ( 140g puszeczka)
3 łyżeczki vegety ( nie dalam)
4 łyżeczki papryki słodkiej
sól , pieprz, cukier do smaku .
Cebulę szklimy na oleju , dodajemy wszystkie produkty , potem grzyby i dusimy wszystko przez 30 minut.
Na gorąco wkładamy do słoiczków .
Pasteryzujemy przez 15 minut.
SMACZNEGO !!!


Wyprobowalam; zawekowalam dwa sloiczki, a resztke zjadlam - na zimno i na cieplo, dla rozmaitosci.
Moim zdaniem naprawde dobre sa na zimno i z dodatkiem tymianku ( zdecydowalam sie dodac podczas probowania na cieplo, tak mi pasowalo).

opienki_po_grecku_cc.jpg


Warte polecenia.
 

Załączniki

  • opienki_po_grecku_cc.jpg
    opienki_po_grecku_cc.jpg
    25.9 KB · Wyświetleń: 2
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
A ja mowilam, ze sie nabralam jak kupilam grzyby w oleju.
Dla mnie sa niejadalne, ale da sie uratowac
icon_wink.gif
 

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,763
1,162
113
kermidt @ 13 Oct 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1036546A ja mowilam, ze sie nabralam jak kupilam grzyby w oleju.
Dla mnie sa niejadalne, ale da sie uratowac
icon_wink.gif
Ciekawe.. zrobilam jeszcze dwa sloiki opieniek w oleju, maly sloiczek stoi w lodowce, duzy w szafce na balkonie, do sprobowania za 10 dni.
Dam znac co wyszlo i czy warto ten duzy trzymac do BN czy naprawiac chocby przerabiajac na takie jak wyzej.
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
nie, ja po prostu robilam zalewe octowa. Jesli nie beda Ci smakowac w oleju to zawsze mozesz wylac i zrobic zalewe z octu.
Mialam wrazenie, ze olej blokowal wchlanianie przypraw, tak beznadziejne byly te grzyby.

Qd, jaka konsystencje maja Twoje opienki?

QUOTE (qd @ 13 Oct 2010, 12:30 ) index.php?act=findpost&pid=1036458Opieńki myjemy i gotujemy jak wszystkie inne grzyby . Odcedzamy.
Ach, w przeciwienstwie do 'wszystkich innych grzybow' jak np. prawdziwki, pieczarki czy podgrzybki, opienki, ze wzgledu na toksyny, obgotowuje sie 2-3 min w lekko osolonej wodzie, a potem dopiero przygotowuje w sposob jaki sie chce.

Jak to Sybiracy mowia wszystkie grzyby sa jadalne tylko trzeba je odpowiednio przygotowac i odpowiednio dlugo gotowac
icon_wink.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,763
1,162
113
kermidt @ 13 Oct 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1036574nie, ja po prostu robilam zalewe octowa.
Mialam wrazenie, ze olej blokowal wchlanianie przypraw, tak beznadziejne byly te grzyby.

Qd, jaka konsystencje maja Twoje opienki?

Ach, w przeciwienstwie do 'wszystkich innych grzybow' jak np. prawdziwki, pieczarki czy podgrzybki, opienki, ze wzgledu na toksyny, obgotowuje sie 2-3 min w lekko osolonej wodzie, a potem dopiero przygotowuje w sposob jaki sie chce.

Jak to Sybiracy mowia wszystkie grzyby sa jadalne tylko trzeba je odpowiednio przygotowac i odpowiednio dlugo gotowac
icon_wink.gif
Tiaaa, wszystki grzyby sa jadalne, niektore tylko jeden raz :D

Ker, wszystkie jakie mialam opienki uczciwie ugotowalam w wodzie z sola, odlalam i dopiero dalej. Te olejowe najpierw sie gotowalo w zalewie octowo-przyprawowej , odcedzalo, dodawalo paski skorki cytrynowej i zalewalo goraca oliwa. Grzyby mialy byc oliwa przykryte. Oliwa sugerowana: z oliwek, ale pomace, a nie EV. Ja uzylam oleju slonecznikowego. Co wyszlo - dam znac.


Ad meritum: te opienki z po grecku sa jedrne, sos jest gesty i grzyby sa dobrze sosem oblepione.
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
roflmao_2.gif


o, to gotowanie w occie moze im dac jakis smak
 

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,763
1,162
113

Załączniki

  • opienki_w_oliwie_cc.jpg
    opienki_w_oliwie_cc.jpg
    375 KB · Wyświetleń: 2
Ostatnią edycję dokonał moderator:

marzenaa26

Member
Sty 27, 2011
20
0
0
rewelacyjne są takie grzybki po grecku ja tak robie nie tylko opieńki ale również podgrzybki i inne...
lecker.gif
polecam
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: