Polędwiczki wieprzowe ze słodkim sosem w czerwonej cebuli*

.agatka.

Member
Lis 7, 2008
14,687
1
0
Dzielę się przepisem, bo pyszne.
Inspirowane ulotką z Biedronki.
mniam.gif


4 porcje

* 600 g polędwiczek wieprzowych (2 sztuki)
* 1 łyżeczka suszonego tymianku
* sól, pieprz
* 3-4 łyżki oleju

* 600 g czerwonej cebuli (4 średnie lub 6-7 małych)
* 1 łyżeczka suszonego tymianku
* sól i pieprz
* 3-4 łyżki oleju
* 2 łyżeczki cukru lub miodu
* 60 ml octu balsamicznego
* 2 łyżki dżemu śliwkowego
* szczypta cynamonu

Mięso umyć, pokroić w plastry (8 z każdej polędwiczki), lekko rozgnieść ręką.
Oprószyć solą, pieprzem i tymiankiem. Włożyć do lodówki.

W tym czasie przygotować konfiturę.
Cebulę pokroić w półplasterki, smażyć na małym ogniu na oleju przez ok. 10 minut. Powinna zmięknąć, ale nie zrumienić się.
Wyjąć do miseczki.
Na patelnię wlać olej do smażenia mięsa. Mięso smażyć po 2-3 minuty z każdej strony, zdjąć z patelni, włożyć do miseczki i przykryć żeby doszło.
Na patelnię z powrotem włożyć cebulę, dodać cukier/miód, dżem śliwkowy, cynamon i wlać ocet balsamiczny.
Gotować na dużym ogniu, aż płyn odparuje i zgęstnieje.

Na talerze wyłożyć konfiturę i ułożyć mięso.

Świetne z ziemniakami czosnkowymi.

Smacznego!
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Przepis smakowity. Planuję jutro na obiad. Zastanawiam się tylko, czy mój miód (spadziowy) nie będzie zbyt intensywny w smaku. Może lepiej dam cukier. Bardzo lubię takie połączenia. Zobaczymy, co mnie z tego wyjdzie.
lecker.gif
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
Tak, ze smazona w cukrze jeszcze sie zgodze, a nie podduszona w sosie

Ja wiem, ze czesto sie czepiam, ale to naprawde tylko z dbalosci o jezyk polski, a dodatkowo chodzi mi o adekwatnosc nazwy do potrawy.
Jeszcze dwa pokolenia i okaze sie ze nikt nie pamieta dlaczego tak a nie inaczej dana potrawa sie nazywa.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Moniak

Well-known member
Wrz 19, 2004
15,891
212
63
Ale świat się zmienił i język także. W Polsce robiło się konfitury tylko z owoców, gdzie indziej z różnych warzyw, np. cebuli, marchewki. Dla mnie chodzi o konsystencję.
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
Sposob przygotowania.
Vide: ogorki kiszone i korniszony - konsystencja ta sama, a jednak nazwa inna i nie tylko nazwa
Konfitury smazy sie w cukrze.
A... moge podac piekny przepis.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,763
1,162
113
kermidt @ 3 Dec 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1057060Tak, ze smazona w cukrze jeszcze sie zgodze, a nie podduszona w sosie

Ja wiem, ze czesto sie czepiam, ale to naprawde tylko z dbalosci o jezyk polski, a dodatkowo chodzi mi o adekwatnosc nazwy do potrawy.
Jeszcze dwa pokolenia i okaze sie ze nikt nie pamieta dlaczego tak a nie inaczej dana potrawa sie nazywa.
A dlaczego mowimy kolorowa bielizna?
A dlaczego pasztet dzis to cos mielonego, upieczonego lub ugotowanego w masie, smarownego w konsystencji, a na poczatku swojej hisotrii byla to skorupka z ciasta wypelniona miesem duszonym w kawalkach, z sosem i czesto jarzynami?

Bo nikt i nic nie stoi w miejscu. To samo jest z jezykiem...

Moj chop mowi : daj mi siatke majac na mysli jakakolwiek torbe na zakupy: materialowa, plastikowa.
Funkcjonujaca jako okreslenie plastikowej torebki ze sklepu "reklamowka" stracila swoje znaczenie, dzis to raczej szeroko rozdawany gadżet, a prosi sie przy kasie o jednorazowke.

No dobra, wracamy do konfitury z cebuli
icon_smile.gif

Malo ona konfiturowa w tym przepsie i cos mi sie wydaje, ze rozpadnie sie podczas duszenia w sosie... ale skoro tak autor przepisu zapisal...
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
Ewolucja potrawy, a uzycie nieadekwatnej nazwy to zupelnie co innego.
Niestety bede sie upierac, zeby wyrobow Swarowskiego nie nazywac diamencikami. Diamencik to maly diament.
A uzycie nazwy bardziej eksluzywnej nie podniesie wartosci potrawy, wiec naprawde nie ma co nazywac najgorszego dzemu konfitura, bo to nie pomoze.
Nie chcialabys zeby ktos Ci sprzedal schab, kiedy prosisz o poledwiczki, bo taka nalozyl etykiete. I ja tez tego nie chce.
Sama nazwa nic nie zmienia.

A cebula nie musi sie rozpasc, bo jest dodatek octu. Mimo tego ciagle bedzie cebula w sosie.

PS
I nigdzie nie mowie, ze cos jest niedobre. Wrecz przeciwnie: bardzo lubie taka cebule. Dyskutujemy merytorycznie.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Zrobiłam na dzisiejszy obiad. Trochę się bałam, bo podejmowałam rodzinnych gości. Udało się znakomicie. Trzymałam się prawie ściśle przepisu. Cebulę pokroiłam w średnio grube półplasterki i przesmażyłam ją trochę krócej niż 10 minut. Tylko tyle, żeby się zeszkliła, no i trochę zmiękła. Usmażone polędwiczki przetrzymałam w ciepłym piekarniku. Następnie cebulę z dodatkami smażyłam na dość silnym ogniu, aż otrzymałam spójną, smakowitą konfiturę.
lecker.gif
Podałam z ziemniakami puree. Wszystkim bardzo smakowało. .agatko., dzięki za szybki i doskonały przepis. Pozdrowienia.
 

.agatka.

Member
Lis 7, 2008
14,687
1
0
joannas @ 3 Dec 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1057116To czekam na propozycję czy i jak zmienić nazwę
Może Polędwiczki wieprzowe ze słodkim sosem w czerwonej cebuli.


seniorka @ 4 Dec 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1057316Zrobiłam na dzisiejszy obiad. Trochę się bałam, bo podejmowałam rodzinnych gości. Udało się znakomicie. Trzymałam się prawie ściśle przepisu. Cebulę pokroiłam w średnio grube półplasterki i przesmażyłam ją trochę krócej niż 10 minut. Tylko tyle, żeby się zeszkliła, no i trochę zmiękła. Usmażone polędwiczki przetrzymałam w ciepłym piekarniku. Następnie cebulę z dodatkami smażyłam na dość silnym ogniu, aż otrzymałam spójną, smakowitą konfiturę.
lecker.gif
Podałam z ziemniakami puree. Wszystkim bardzo smakowało. .agatko., dzięki za szybki i doskonały przepis. Pozdrowienia.
Seniorko, niezmiernie się cieszę
icon_smile.gif

Naszym "gościom", których podejmowaliśmy tym obiadem u nich w domu
icon_mrgreen.gif
też smakowały
icon_smile.gif
Mimo tego, że przedobrzyłam ze słodkością sosu, bo z pamięci robiłam.
 

yrsa

Moderator
Członek ekipy
Sty 3, 2009
27,313
1,607
113
Jak to? Nie napisałam, że pyszne? Robiłam już kilka razy, dzisiaj też je popełnię.
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,382
3,668
113
A jakby zamiast polędwiczek dać filet indyczy?
Bo mam i fileta, i słoik konfitury z cebuli...
gruebel_2.gif
 

.agatka.

Member
Lis 7, 2008
14,687
1
0
yrsa, cieszę się
icon_smile.gif



Joanno, myślę, że można
icon_smile.gif
Polędwiczka to polędwiczka, ale filet też na pewno będzie smaczny
icon_smile.gif
 

Izolda

Member
Lut 28, 2006
7,620
1
38
Doskonałe
lecker.gif
. Bardzo lubię dodawać do mięsa ocet balsamiczny, ale nie łączyłam go jeszcze z cynamonem i tymiankiem, a to straszne niedopatrzenie. Robiłam z połowy porcji (bo nas tylko dwoje), będąc pewna, że na jutrzejszy obiad też wystarczy, niestety przeliczyłam się
icon_lol.gif
, co tylko świadczy na korzyść tego dania. Agatko, dziękuję za świetny przepis
cvety.gif
.