Tort węgierski

babaruba

Member
Lis 8, 2010
3
0
0
Witam
Tyle tych tortów tutaj, a ponieważ nie znalazłam tortu węgierskiego podam przepis z którego korzystam. Dodam ze tort ten robię bardzo często i zawsze się udaje
TORT WĘGIERSKI
Biszkopt
3/4 szklanki cukru
5 jaj
3/4 szklanki mąki
1/4 szklanki kakao
1 łyżeczka proszku do pieczenia
Białka ubić na pianę, cały czas ubijając dodawać po małej ilości cukru. Ubijak aż będzie sztywne.Rozbić żółtka wlać do białek i wymieszać. Mąkę , proszek wymieszać razem i małymi porcjami dodawać do masy. Masę przelać do średniej tortownicy Piec w temp. około 180 stopni przez 45 min. Ja trochę wcześniej sprawdzam patyczkiem. Jak wypieczone to wyciągam. Po wyjęciu z piekarnika odwrócić formę na desce tak żeby około 2 cm wystawały na zewnątrz. Biszkopt będzie wtedy równy jak stół, bez brzuszków i skrzywień na jedna stronę
icon_smile.gif


Biszkopt jest na tyle uniwersalny ze można go robić o różnych smakach. Należy tylko pamiętać ze mąka i dodatek musi dawać 1 szklankę. Jeżeli ktoś chce biały biszkopt dodaje samą mąkę, jeżeli ktoś chce ciemniejszy biszkopt dodaje więcej kakao a mniej mąki itd.
KREM
1 szklanka cukru
3 jajka
1 kostka masła (takiego prawdziwego)
około 1/4 szklanki kakao
Całe jajka ubić na parze do gęstości śmietany, dodać kakao, wymieszać i ostudzić. Ja osobiście ubijam cały czas na parze w trakcie dodawania kakao. Masło zmiksować na puszystą masę. Cały czas miksując dodawać powoli ostudzoną masę z jajek.
Jeżeli ktoś chce biały krem po prostu nie dodaje kakao.

Do wykonania tortu potrzebujemy jeszcze kompot wiśniowy. Ostudzony biszkopt przeciąć na krążki, nasączyć kompotem wiśniowym ze spirytusem (wódką lub innym alkoholem). Nakładać na krążki krem i wiśnie z kompotu. Żeby krążki dobrze przylegały następny krążek smarujemy z 2 stron.
Tort można posmarować na zewnątrz przygotowanym kremem, bądź polać polewą. Ja osobiście najczęściej biszkopt smaruję na zewnątrz kremem.

POLEWA
8 łyżek cukru
2 łyżki kakao
1 łyżeczka maki ziemniaczanej
5 łyżek mleka (wody, wina itp.)
5 dkg masła
Składniki wymieszać na zimno i gotować do gęstości śmietany. Lekko ostudzić posmarować tort na zewnątrz

Tort niestety nie jest zbyt tani, ale naprawdę smaczny.
Pozdrawiam i życzę smacznego
icon_smile.gif