Pierogi z boczniakami i orzechami włoskimi*

nikka

Member
Kwi 21, 2007
341
0
0
Super smaczne danie. Do tej pory nie wiedziałam, że boczniaki są [mogą być tak smaczne] tak smaczne.

pierogi%20pieczone%20z%20boczniakami%20i%20orzechami%20(1).JPG


Na ciasto:
620ml mąki pszennej pełnoziarnistej [w oryginale 500ml, ale dosypałam ok. 120ml, bo ciasto było bardzo luźne]
ok. 250ml ciepłego mleka
10g świeżych drożdży
1 łyżka oleju rzepakowego
1 łyżeczka soli

Na farsz:
250g boczniaków
1/2 dużej cebuli
3 ząbki polskiego czosnku
3 łyżki posiekanej natki pietruszki
60g orzechów włoskich
2 łyżeczki octu balsamicznego
1 łyżeczka masła
1 łyżka oleju rzepakowego
sól, pieprz
odrobina mleka do posmarowania wierzchu pierogów

Wykonanie:

Przygotować nadzienie: cebulę pokroić w drobną kostkę i wraz z przeciśniętym przez praskę czosnkiem, podsmażyć kilka minut na oliwie, dodać posiekane drobno grzyby, drobno posiekane malakserem orzechy włoskie i łyżeczkę masła. Przyprawić solą, grubo mielonym pieprzem i octem balsamicznym. Dusić ok. 15 minut na małym ogniu, pod koniec dodać posiekaną natkę. Odstawić do ostygnięcia.

Drożdże rozrobić z mlekiem i odstawić na ok. 10 minut*. Do miski wsypać przesianą mąkę [pozostałe na sitku otręby wrzucić z powrotem do miski] i sól. Dodać mleko z drożdżami, olej i zagnieść ciasto. Dokładnie wyrobić, odstawić do wyrośnięcia na ok. 30 minut [o tej porze roku na kaloryfer], szczelnie przykryte folią, by nie wysychało. Ciasto powinno znacznie zwiększyć swoją objętość.

Ciasto dość cienko rozwałkować, nałożyć farsz i ulepić pierogi.

Ja wałkowałam długie paski, nakładałam mniej więcej na środku czubatą łyżeczkę nadzienia, przykrywałam je ciastem, ręką lekko ugniatałam ciasto wokół farszu, a następnie wycinałam półksiężyce szeroką szklanką. Znalazłam instrukcję, która się może przydać - sama nie zrobiłam niestety zdjęcia. Szlaczek uzyskałam widelcem - przy okazji ciasto zostało dokładnie sklejone na brzegach. Moje pierogi po uformowaniu poleżały ok. 10 minut na blacie przed włożeniem do pieca - trochę urosły.

Wierzch pierogów posmarować odrobiną mleka.

Piec w nagrzanym do 180o C [160o C z termoobiegiem] piekarniku przez 20 minut.

Można przygotować sos: Listki świeżego tymianku z jednej gałązki wymieszać z małym jogurtem naturalnym, posolić i popieprzyć.

Tradycyjna porcja pierogów z grzybami 600 kcal, ta wersja ok. 340 kcal

*drożdże nie ruszyły na samym mleku, ale postanowiłam się nie zrażać i postępować wg przepisu, dałam rozpuszczone w mleku drożdże do mąki, wyrobiłam ciasto, które potem bardzo urosło.

P.S. Ucięło mi opis. Przepis pochodzi z programu "Rewolucja na talerzu"
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kawazmlekiem

Moderator
Członek ekipy
Mar 19, 2005
37,849
6
38
Ale czy te pierogi to rzeczywiście kuchnia polska? Z jakiego regionu to przepis, bo przyznam, ze nigdy się z nim nie spotkałam.
 

kawazmlekiem

Moderator
Członek ekipy
Mar 19, 2005
37,849
6
38
Tu umieszcza się przepisy polskie, o polskim pochodzeniu. Nie wiem, czy każde pierogi to kuchnia polska, nie wydaje mi się. Myślę, ze ten przepis lepiej czułby się w wege albo małych dankach.
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
pierogi moze nie na calym swiecie, ale i poza Europa wschodnia sa. Bo przeciez Chinczycy to mistrzostwa swiata, a indyjskie samosy to tez pieczony pierog, czy takie calzone.

Wege danie swietne. Grzyby sa doskonalym zamiennikiem miesa. I orzechy doskonale bialko. Wrecz idealne danie wege.
Ja na pewno sprobuje samego ciasta. Czy rzeczywiscie to razowe takie dobre
icon_wink.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kawazmlekiem

Moderator
Członek ekipy
Mar 19, 2005
37,849
6
38
Zrobiłam. Nadzienie bardzo ciekawe, na pewno powtórzę, natomiast ciasto IMO niesmaczne. Ale ja generalnie słabo toleruję wypieki z mąki pełnoziarnistej.

DSCF4349.JPG
 

Załączniki

  • DSCF4349.JPG
    DSCF4349.JPG
    79 KB · Wyświetleń: 0

yrsa

Moderator
Członek ekipy
Sty 3, 2009
27,313
1,607
113
O, fajne nadzienie. To ja też zrobię, ale pieczone i w cieście drożdżowym.