Jajecznice*

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Mam zwyczaj wycinania z różnych czasopism interesujących mnie przepisów i wydaje mi się, że będę pamiętała skąd pochodzą. Nic bardziej mylnego. Zbierane i wypróbowywane od kilku lat, tracą żródło pochodzenia, przynajmniej w mojej pamięci. Tak jest też z jajecznicami. Pochodzą z tego samego czasopisma, nie wiem z jakiego, na szczęście zachowała się autorka przepisów pani Renata Rychlik. Wypróbowałam większość przepisów i te zamieszczę. Jest tego sporo, więc będzie w czym wybierać. Wszystkie są obliczone na dwie porcje.

Zielona (antydepresyjna) – 4 jajka, 2 pieczarki (10 dkg), kilka liści szpinaku, 1 garść drobno posiekanego szczypiorku, 1 ząbek czosnku, 2 łyżki mleka, 2 łyżki oliwy, sól, pieprz czarny, pieprz cayenne

Od szpinaku odciąć łodyżki, liście opłukać, osączyć i gotować 5 minut w osolonym wrzątku. Ja nie gotowałam tak długo, tylko zblanszowałam przez jakieś 2 minuty. Następnie szpinak odcedzamy i drobno siekamy. Pieczarki czyścimy i kroimy w plasterki, a obrany czosnek przepuszczamy przez praskę.

Na patelni rozgrzewamy oliwę, wrzucamy pieczarki i po kilku minutach dodajemy szpinak, czosnek oraz mleko. Doprawiamy pieprzem i solą. Na końcu wbijamy jajka i dobrze mieszamy z pozostałymi składnikami. Jeszcze raz doprawiamy i podajemy z pumperniklem cienko posmarowanym masłem oraz świeżo zaparzoną kawą.

Góralska – 4 jajka, 2 plastry oscypka owczego, 1/3 niedużego pęczka szczypiorku lub młodej cebulki, 2 łyżki mleka pełnotłustego, 1 łyżka masła, sól, pieprz

Tę jajecznicę przygotowuje się oddzielnie dla każdej osoby. Na dwóch małych patelniach rozgrzać po pół łyżki masła i wbić po 2 jajka. Dodać po 1 plastrze oscypka pokrojonego w paski i po 1 łyżce mleka. Posolić i popieprzyć. Gdy jajka lekko się zetną, wsypać drobno posiekany szczypiorek i wymieszać. Podawać z ciemnym gruboziarnistym chlebem i podobno doskonale smakuje ze zsiadłym mlekiem. Tego nie próbowałam i nie wiem też dlaczego robimy ją na oddzielnych patelenkach. Ponieważ robię tylko dla siebie, ta forma jest dla mnie wygodna.

Rozbudzająca – 4 jajka, 1 papryczka chili, 1/2 czerwonej papryki (10 dkg), 4 plasterki kiełbasy salami, 1 łyżka oliwy, sos chili, sól, pieprz cayenne

Papryki oczyścić i umyć, papryczkę chili drobno posiekać (ja usunęłam pestki – ale jak kto lubi), czerwoną paprykę pokroić w kostkę. Salami kroimy w paski. Na rozgrzaną oliwę wrzucamy obie papryki. Dusimy pod przykryciem, aż zmiękną. Dodajemy salami, Wbijamy jajka. Doprawiamy sosem chili, pieprzami i solą.

Łososiowa – 4 jajka, 1 łyżka pasty z łososia, 5 dkg łososia wędzonego w cienkich plasterkach, 1 łyżka koperku 2 łyżki mleka pełnotłustego, 1 łyżka masła, sól, pieprz

Jajka wbić na patelnię z rozgrzanym masłem. Dodać pastę, mleko i łososia pokrojonego na kawałeczki. Przyprawić solą i pieprzem.. Do lekko ściętej jajecznicy dodać część koperku. Pozostałym koperkiem posypać gotową potrawę. Można ja przybrać kilkoma czarnymi oliwkami. Podawać ze świeżą bagietką, a jeśli chcemy ją podać nie na śniadanie, to pasuje do niej schłodzony szampan. Tę wersję próbowałam w noc Sylwestrową. Rzeczywiście smakuje wybornie.

Energetyzująca – 4 jajka, 5 dkg szynki, 5 dkg żółtego sera, 1/4 czerwonej papryki (7 dkg), 4 pieczarki (20 dkg), 2 młode cebulki, 2 łyżki oliwy, sól, pieprz

Paprykę oczyścić i umyć. Pieczarki i cebulki oczyścić. Szynkę oraz paprykę kroimy w paski, ser żółty – w słupki lub grubą kostkę, a pieczarki w plasterki. Cebulki natomiast siekamy. Na rozgrzaną oliwę wrzucamy pieczarki i paprykę. Chwilę dusimy pod przykryciem. Następnie dodajemy cebulkę i szynkę Na końcu wlewamy jajka wymieszane z serem. Doprawiamy sola i pieprzem Dobrze smakuje z pełnoziarnistym chlebem z masłem.

Włoska – 4 jajka, 6 dkg sera mozzarella, 1 garść świeżych listków bazylii, 2 łyżki mleka pełnotłustego, 1 łyżka masła, sól

Jajka rozbełtać z mlekiem, wlać na patelnię z rozgrzanym masłem. Dodać pokrojoną w plasterki mozzarellę. Posolić. Postawić na średnim ogniu i mieszać. Gdy jajka lekko się zetną, a ser uzyska gumowatą, ciągnącą konsystencję, wsypujemy listki bazylii i jeszcze chwilę mieszamy. Jajecznicę można przybrać cząstkami pomidora i listkami bazylii. Najlepiej smakuje ze świeżym pszennym pieczywem i włoską café latte (1/4 kawy parzonej w ekspresie i 3/4 gorącego mleka).

Superżółta – 4 żółtka, 5 dkg wątróbki drobiowej, 1 łyżka drobno posiekanej mięty, 1 łyżka oliwy, sól, pieprz

Wątróbkę pokroić na małe kawałki, usmażyć na rozgrzanej oliwie i doprawić pieprzem i solą. Dodać żółtka i smażyć na średnim ogniu, mieszając, aż jajecznica uzyska pożądaną konsystencję. Dodać miętę i wymieszać.



To by było tyle na dzisiaj. Mam nadzieję, że znajdziecie coś dla siebie. Smacznego.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

.agatka.

Member
Lis 7, 2008
14,687
1
0
Włoską koniecznie muszę zrobić
icon_smile.gif
Dzisiaj na kolację jak znalazł. Dziękuje seniorko.
anbetung.gif
 

Kręciołek

Member
Mar 3, 2010
625
0
0
Super te propozycje!
Dla mnie bólem jednak w takich przepisach jest mała ilość jakiegoś produktu (np. 5 dkg wątróbki) a potem nie wiadomo co zrobić z resztą.
Trzeba by jakoś zaplanować np. obiad z tych produktów...
gruebel_2.gif
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Zamrozić, Kręciołku, lub zrobić pasztet.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Shinju

Member
Lis 26, 2006
9,691
0
36
A co za problem z kupieniem tak małej ilości? Ja np. wędlinę kupuję w ilościach trzech plasterków albo jeśli mam tylko sobie kupić schabu to kupuję 1 czy 2 plasterki już ukrojone w sklepie.
icon_smile.gif
Wątróbkę drobiową też można kupić w bardzo małej ilości.

Odnośnie tych patelni dwóch to ja pomyślałam, że to może dlatego że ser rozpuszczając się skleja trochę tą jajecznicę. Ale wtedy tak samo trzeba by postąpić z tą włoską jajecznicą, bo w niej mozzarella.

Bardzo chętnie wypróbuję wszystkie poza zieloną (no nie mogę się do szpinaku przekonać), postaram się zdjęcia zrobić - choć w sumie jak wygląda jajecznica każdy wie
icon_smile.gif
 

Kręciołek

Member
Mar 3, 2010
625
0
0
Shinju, problem żaden ale ja nie lubię robić czegoś w małej ilości
icon_smile.gif

Dlatego pozostałe produkty wolę wykorzystać na coś innego, ot, tak po prostu "przy okazji", żeby się nie narobić
icon_wink.gif

a też dlatego, że czasu nie mam za dużo na gotowanie.

Mała_mi przymierzam się do tego Twojego pasztetu od dłuższego czasu
icon_mrgreen.gif
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Mam znów popsuty laptop i dlatego nie odpowiadałam na Wasze posty. Cieszę się bardzo, że chcecie wypróbować te jajecznice, bo naprawdę są tego warte. Podana jest mała ilość, bo każda z nich przeznaczona jest tylko dla dwóch osób. Powodzenia i smacznego.
 

.agatka.

Member
Lis 7, 2008
14,687
1
0
Wczoraj jadłam włoską. Bardzo smaczna.
Ser pokroiłam w drobną kostkę i wymieszałam z jajkami, i dopiero taką mieszaninę wylałam na patelnię. Będę robić kolejne. Dziękuję Seniorko za inspiracje.
anbetung.gif



Jestem pewna, że pod wpisem Kręciołka pisałam, że jajecznica "żółta" w przepisie ma same żółtka, a na zdjęciu widzę również dodane białka, stąd kolor nie ten.
gruebel_2.gif
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Ja dość słabo widzę nawet przez silne okulary, ale to białko i mnie zastanawiało, co ono tam robi. Więc nie pisz Kręciołku, że nie jest superżółta z niewiadomych przyczyn, tylko z powodu zmiany przepisu.

Agatko, czekam z utęsknieniem na dalsze próby. Serdecznie Ci dziękuję za moje "oczy", bo już się martwiłam, że coś poplątałam.
 

Kręciołek

Member
Mar 3, 2010
625
0
0
seniorka @ 2 Feb 2011 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1085197Ja dość słabo widzę nawet przez silne okulary, ale to białko i mnie zastanawiało, co ono tam robi. Więc nie pisz Kręciołku, że nie jest superżółta z niewiadomych przyczyn, tylko z powodu zmiany przepisu.

Agatko, czekam z utęsknieniem na dalsze próby. Serdecznie Ci dziękuję za moje "oczy", bo już się martwiłam, że coś poplątałam.
Przecież napisałam o swojej - że nie jest superżółta - pod moim zdjęciem, a nie że z niewiadomych powodów, ech...
 

Shinju

Member
Lis 26, 2006
9,691
0
36
Zgodnie z obietnicą dzisiaj rano przygotowałam jajecznicę góralską. Wyszła delikatna, ale z posmakiem pysznego sera. Przygotowywałam dla siebie tylko więc z połowy porcji. Podałam z świeżym, gorącym chlebem alpejskim. A oto moje zdjęcie:

IMG_3810.JPG

Następna w kolejce będzie rozbudzająca.
 

Załączniki

  • IMG_3810.JPG
    IMG_3810.JPG
    232.8 KB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Zdjęcie bardzo smakowite. Cieszę się, że ją zrobiłaś i że Ci smakowała.
lecker.gif
Pozdrowienia. Ciekawa jestem efektów rozbudzającej.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
ja nigdy nie jem jajek na kolację (wyniosłam to z domu), raczej ciężkostrawne są, więc może poczekaj do śniadania.