Szarlotka na spodzie z ciasta kruchego cynamonowego

nikka

Member
Kwi 21, 2007
341
0
0
To jest moja ulubiona szarlotka - z dużą ilością jabłek, na cieście, które jest prawdziwie kruche i sypkie. Dodatek cynamonu i migdałów daje mu niepowtarzalny smak.

Ciasto kruche cynamonowe
[wg przepisu Pierre Herme "Desery, od najprostszych po wykwintne"]
na 500 g ciasta kruchego potrzebujemy:

  • 2 ugotowane żółtka
  • 5 g [1 łyżeczka] proszku do pieczenia
  • 200 g mąki tortowej [typ 450] [1 płaska łyżka mąki = 15 ml to 12 g]
  • 190 g masła
  • 50 g cukru pudru [razem 75 ml = 5 płaskich łyżek]
  • 35 g mielonych na mąkę migdałów [15 ml czyli 1 płaska łyżka waży 7g]
  • 1 g [1 szczypta] miałkiej soli
  • 2 łyżeczki mielonego cynamonu
  • 10 ml ciemnego rumu [opcjonalnie]


Wykonanie ciasta kruchego:

Jajka ugotować na twardo, przelać zimną wodą, obrać i odstawić do całkowitego ostygnięcia. Do ciasta będziemy używać samych żółtek, które należy przetrzeć przez sitko. [użyłam sitka jak do cukru pudru/mąki].

W misce wymieszać mąkę z proszkiem do pieczenia.

Masło pokroić na małe kawałki i włożyć do miski. Utrzeć na gładką masę. Dodać kolejno cukier puder, mielone migdały, sól, mielony cynamon, rum, żółtka i mąkę z proszkiem do pieczenia.

Ciasto wyrabiać tylko do czasu, aż składniki się połączą, ale już nie wygniatać.

Z ciasta uformować kulę, spłaszczyć dłonią, zawinąć w folię spożywczą i wstawić do lodówki na 2-3 godziny. Następnie ciasto wyjąć z lodówki i rozwałkować.

Ciąg dalszy przepisu - poniżej.

Moje uwagi:

nie dodawałam rumu. Ciasta kruchego często nie rozwałkowuję tylko odkrawam plastry i ręcznie wylepiam formę do tarty.

Szarlotka na spodzie z ciasta kruchego cynamonowego:



  • 5-6 jabłek, słodkich lub średnio-słodkich
  • 16 g cukru waniliowego [1 opakowanie]
  • 1 łyżeczka mielonego cynamonu
  • ciasto kruche z powyższego przepisu


kruszonka:


  • 45 g mąki [1 płaska łyżka mąki = 15 ml to 12 g]
  • 25 g cukru [1 płaska łyżeczka cukru = 5 ml to 6 g]
  • 1 łyżeczka cukru waniliowego
  • 35 g masła, rozpuszczonego
  • szczypta cynamonu


Wykonanie:

Jabłka obrać, wydrążyć gniazda nasienne, włożyć do malaksera drobno rozdrabniając. Ja robię to partiami.

Do garnka wlać kilka łyżek wody [to jest po to by jabłka się nie przypaliły], wrzucić poszatkowane jabłka, wsypać cynamon i cukier waniliowy. Dusić na minimalnym ogniu pod przykryciem około 10 minut, co jakiś czas mieszając. Masa ma stać się jednolita, brązowa, a jabłka miękkie. Następnie odkryć i dalej gotować, by odparować nadmiar płynu. Masa jabłkowa ma być gęsta, by nie wsiąkła następnie w spód ciasta.

Formę do tarty [albo tortownicę] o średnicy 25 cm wyłożyć ciastem kruchym - dno i boki formy. Formy nie natłuszczałam.

Piekarnik nagrzać do 200 st C [albo 180 st C - termoobieg] - grzanie góra/dół. Ciasto ponakłuwać widelcem i wstawić na 20 minut do piekarnika. Można również na wierzchu surowego ciasta położyć kawałek papieru do pieczenia i wypełnić suchą fasolą - ma to zapobiec podnoszeniu się ciasta podczas podpiekania. Fasola do takiego ciasta jest wielokrotnego użytku.

Przygotować kruszonkę: mąkę wymieszać z cukrem, cukrem waniliowym i cynamonem, zalać to gorącym, roztopionym masłem. Wszystkie składniki dobrze wymieszać.

Wyjąć ciasto z piekarnika, wyłożyć środek jabłkami, wyrównać powierzchnię, posypać kruszonką i wstawić na kolejne 10-15 minut do piekarnika.

Optymalnie podawać po ostudzeniu. Tuż po wyjęciu z piekarnika serwowanego ciasta nie da się podać w ładnych kawałkach. Wiem, bo wypraktykowałam
icon_smile.gif
Poza tym dopiero po ostudzeniu można prawdziwie docenić walory samego ciasta kruchego, które naprawdę jest wspaniałe.
DSCN6590.JPG