Ciasto makowe-tortowe

sunnyshine

Member
Lip 11, 2007
861
1
0
Biszkopt makowy( na 1 placek, potrzebne są 2):

4 jajka

2/3 szkl cukru

3/4 szkl maku ( mieliłam w młynku do kawy, można użyć gotowego mielonego)

3 łyżki mąki

łyżeczka proszku do pieczenia




Krem:

3 szkl mleka

2 paczki budyniu ( na o,5 l każdy)

100 g gorzekiej czekolady

300 ml śmietany kremówki

4 łyżeczki żelatyny

cukier puder do smaku




słoik dżemu ( polecam wiśniowy) 400 g

3 płaskie łyżeczki mąki ziemniaczanej




1.Biszkopt : 4 żółtka i 2 białka ubić jak na biszkopt z połową cukru. 2 białka ubić ze szczyptą soli na sztywno, dodając resztę cukru.

Do masy jajecznej dodawać stopniowo przesianą mąkę z proszkiem i mak, mieszać delikatnie warzechą. Na koniec dodać ubitą na sztywno pianę z białek. Piec 20 min w 170 stopniach. Tak samo upiec drugi biszkopt.

Można upiec od razu biszkop z podwójnej porcji i przeciąć nazajutrz na 2 placki.




2. Krem : Z mleka i budyni ugotować budyń, do gorącego dodać czekoladę. Żelatynę rozpuścić w jak najmniejszej ilości gorącej wody i dokładnie wymieszać z jeszcze gorącym budyniem. Całość ostudzić.

Kremówkę ubić z cukrem pudrem ( ja dodałam ok. 1/3 szkl cukru pudru) i ubitą dodawać do zimnego budyniu. Polecam "rozbić" budyń mikserem, wtedy łatwiej wymieszać go ze śmietaną.




3. Dżem zagotować, mąkę rozmieszać z wodą i wlać na gotujący się dżem. Powstanie owocowy budyń.

4. Placek makowy nasączyć, wyłożyć nań gorący dżem-budyń. Gdy ostygnie, wyłożyć 1/2 kremu, przykryć drugim plackiem, nasączyć i wyłożyć resztę kremu. Ciasto musi chłodzić się kilka godzin w lodówce przed konsumpcją
icon_smile.gif
.




Jest pyszne
icon_smile.gif
. Mak nie wybija się na plan pierwszy, ale dodaje charakterku i jest odmianą dla zwykłego biszkoptu. Całość jest smaczna i lekka, kwaskowaty dżem przełamuje słodycz i sprawia, że ciasto nie jest nudne.