Kurczak Koronacyjny*

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Ten przepyszny kurczak został po raz pierwszy podany podczas przyjęcia z okazji koronacji Królowej Elżbiety II w 1953 roku. Całkiem możliwe, że danie to było wzorowane na Kurczaku Jubileuszowym w majonezie i curry, podanym z okazji 25 rocznicy wstąpienia na tron króla Jerzego V w 1935 roku.
Danie, choć bardzo proste i szybkie w wykonaniu, jest na prawdę wyśmienite. Tak przygotowany kurczak jest smaczny zarówno na ciepło, jak na zimno. Może być podany jako danie obiadowe, jako zimna przekąska, sałatka lub w kanapce.
Polecam – u nas pojawi się on z pewnością jeszcze nie raz
icon_smile.gif


cor.jpg

2 duże piersi kurczaka
1 łyżeczka curry
1 łyżka oleju

1 cebula
1 łyżka oleju
1 łyżeczka żółtej pasty curry
1 łyżeczka curry
1 łyżeczka koncentratu pomidorowego
1 łyżeczka soku z cytryny
100 ml białego wina *
1 łyżka konfitury morelowej **
1 listek laurowy
sól i pieprz do smaku

3-4 łyżki majonezu


Piersi kurczak pokroić i zamarynować w oleju z curry. Odstawić.
( można użyć także innych części kurczaka. Wtedy zdejmujemy z nich skórę i pieczemy, jak zaleca przepis źródłowy. Ja wybrałam piersi)

Cebulę obrać i drobno posiekać. Zeszklić w rondlu na łyżce oleju. Dodać listek laurowy, pastę curry, curry i wymieszać. Dodać przecier pomidory, sok z cytryny i wino. Wymieszać. Gotować razem przez chwilę, aż sos lekko się zredukuje.
Dodać konfiturę morelową, wymieszać i odstawić sos do wystudzenia, usuwając listek laurowy.

Kurczaka upiec lub usmażyć – ja użyłam patelni grillowej.

Do przestudzonego sosu dodać 4 łyżki majonezu***, wymieszać.

Do gotowego sosu dodać usmażonego kurczaka, wymieszać.


* Przepis zakładał użycie puree z moreli z puszki.

** Przepis zakładał czerwone wino – nie miałam. Białe nawet bardziej pasowało mi do drobiu, następnym razem spróbuję z czerwonym.

*** Oprócz majonezu przepis przewidywał dodatek bitej śmietany, którą pominęłam.
 

Załączniki

  • cor.jpg
    cor.jpg
    94.1 KB · Wyświetleń: 1
Ostatnią edycję dokonał moderator: