Pstrąg pieczony z masełkiem i cytryną*

Arabeska

Member
Lut 27, 2006
1,859
0
0
Taka rybe serwuję zawsze na wakacyjnych wyjazdach.
Jest to wersja podstawowa, a uzyte składniki sa wszędzie dostępne (chyba niezaleznie od szerokości geograficznej)
icon_smile.gif


Do przyrządzenia potrawy potrzebne są:
wypatroszone, oczyszczone ryby bez głów - ilośc: tyle ryb ile osób chcemy poczestowac. Najwazniejsze aby ryby było swieże ;)
1 cytryna
maslo
sól morska (ale może być rowniez zwyczajna kamienna)
folia aluminiowa
piekarnik lub opiekacz - bo i na takim zdażylo mi się pstrąga podpiekać


Rybę nacieramy solą z zewnątrz i wewnątrz. Do srodka ryby wkładamy wiorki masla i po 2 plasterki cytryny. Zawijamy w folię aluminiowa tak aby brzegi zwiniętej załozyć na górę. Odstawiamy na godzinkę, a następnie wkładamy do rozgrzanego piekarnika (180 stopni) na 30-40 minut. Rybą pod koniec pieczenia wydziela wspanialy aromat, maselko się rozpuszcza, cytryna puszcza sok i całośc jest po prostu przepyszna.

W wersji urozmaiconej można do środka ryby wlozyć koperek - gałązkę, lub posiekaną pietruszkę. Nie lubie dokladac czosnku bo wydaje mi sie zę swieza upieczona ryba sama w sobie jest doskonala.
Podajemy do jedzenia natychmiast przekładając folie na duzy talerz, nie nalezy folii usuwac bo skórka ryby czesto do folii przylega i calośc po prostu by się nam rozpadła. Do tego kromką bialego chleba ktory maczamy w powstałym sosie. Jesli rybe chcemy podac pozniej - nalezy usunąc cytryne aby gorycz ze skorki nie przeszła do sosu i ryby.
 

Załączniki

  • CSC_0988a.jpg
    CSC_0988a.jpg
    91.2 KB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

poserbaby

Member
Paź 21, 2011
11,435
0
0
Pycha
daumen.gif
Zawsze tak przyrządzam pstrąga. Uważam, że to zbyt pyszna ryba, żeby ją psuć jakimiś innymi dodatkami
zahnlos.gif
Wrzucam tylko jeszcze w środek kilka plasterków cebulki, a w okresie dietowym pomijam masełko, niestety
icon_wink.gif
To mi przypomina, że niedługo czas na pieczonego pstrąga...

Tak przyrządzona rybka zawsze przypomina mi wakacyjne wyjazdy i obiady w turystycznych "pstrągarniach"
icon_lol.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

margarett

Member
Wrz 14, 2007
607
0
16
Pyszny był
mniam.gif
 

Arabeska

Member
Lut 27, 2006
1,859
0
0
bietka @ 10 Mar 2012 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1265549Mam łososia i myślę że tez się nada.Czy folię szczelnie zawijasz czy robisz komin?
Oj bietko zapewne juz sobie poradziłas, 3 miesiace temu - przepraszam nie zaglądałam na watek..
Odpowiem jednak - może inym się przyda - Tak, folię zwijam w miarę szczelnie.
Obrazowo - jak na kanapki.
icon_smile.gif

Zdarzyło mi się piec pstrągi np. w małym turystycznym opiekaczu, gdzie wypłynięcie sosu nie jest raczej pożądane
 

praktykant

Member
Lis 20, 2008
47
0
0
A gdyby takie rybki "zawijać" w rękaw do pieczenia, każdą osobno? Może uniknęłoby się przywierania skórki do folii
gruebel_2.gif

Spróbuję w ten sposób przetestować chociaż z jedną sztukę
denknach.gif