Pierogi z semoliny z feta*

Margarete

Member
Cze 23, 2007
1,969
0
0
Bardzo lubimy pierogi ale powoli odchodzimy od potraw ciezkich i bardzo kalorycznych na rzecz lzejszych, co nie znaczy jednak mniej smacznych. Wprobowalam juz ciasto na pierogi z mlekiem(Joanny) oraz z maslanka (Hazo). Oba wspaniale. Nie przeladowane jajkami, smietana, maslem. Ale od kiedy sprobowalam ciasta z semoliny uzywam juz tylko tej maki do lepienia pierogow.

Oto zalety ciasta z semoliny: - jest zolte, wyglada apetycznie a nie wymaga dodatku jajek, wspaniale w obrobce, szybko sie zarabia,
- podczas wyrabiania maka nie kurzy sie, ciasto nie przylepia sie do rak ani do naczynia,
- ugotowane pierogi nie przyklejaja sie jedne do drugich. Ugotowane mozna zamrozic a odmrozone nie traca walorow
smakowych.

Nie moge tu podac zadnych wagowych danych bo to zalezy od ilosci ciasta, jaka chcemy zrobic. Bierzemy po prostu maki ile potrzebujemy i zarabiamy z letnia woda i odrobina soli. Walkujemy dosyc cienko na lekko podsypanej normalna maka pszenna 405. Dodatek tej maki jest nam potrzebny tylko do obrobki.

Nadzienie: - tez miesza sie indywidualnie. Ja wzielam na cztery porcje mniej wiecej:

200 gramow serka Feta
100 gramow chudego twarozku
okolo 30 gramow bulki tartej (mozna dac mniej)
Nie solilam, gdyz Feta jest dosyc slona.

Mozna wziac serek gorgonzola albo inny podobny i zmieszac z twarozkiem i bulka tarta tak, aby nadzienie bylo dosyc geste.

nadzienie.jpg

Pierozki gotowalam okolo 1 Minuty, polalam maslem. Hitem jest posypka z wloskich siekanych orzechow, ktorych akurat nie mialam pod reka. Do nadzienia z gorgonzola smakuja niebiansko!!

pierozki_z_semoliny_hartweizen.jpg

 

Załączniki

  • nadzienie.jpg
    nadzienie.jpg
    156.2 KB · Wyświetleń: 1
  • pierozki_z_semoliny_hartweizen.jpg
    pierozki_z_semoliny_hartweizen.jpg
    108.5 KB · Wyświetleń: 2

kawazmlekiem

Moderator
Członek ekipy
Mar 19, 2005
37,849
6
38
Margarete, kocham Cię! Jestem na diecie MM i te pierogi przy zmianie nadzienia są idealne do tej diety. Kocham pierogi i ubolewałam, że nie mogę ich na diecie jeść. Jupiii, już mogę! Wielkie dzięki!

Aczkolwiek semolina i feta nijak nie są polskie, więc te pierogi w tym dziale IMO nie pasują.
 

yrsa

Moderator
Członek ekipy
Sty 3, 2009
27,313
1,607
113
Wypróbuję, mam w domu semolinę, a już zapomniałam, do czego ją kupiłam
icon_mrgreen.gif

Moja koleżanka robi pierogi z mieszanką serów, do tego suszone pomidory (do środka, znaczy).
 

Margarete

Member
Cze 23, 2007
1,969
0
0
kawazmlekiem @ 27 Feb 2011 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1098400Margarete, kocham Cię! Jestem na diecie MM i te pierogi przy zmianie nadzienia są idealne do tej diety. Kocham pierogi i ubolewałam, że nie mogę ich na diecie jeść. Jupiii, już mogę! Wielkie dzięki!

Aczkolwiek semolina i feta nijak nie są polskie, więc te pierogi w tym dziale IMO nie pasują.
Obawialam sie, ze przepis nie bedzie pasowal, moze da sie przeniesc? Sorry wielkie za klopot.

Kawo, wyprobuj sobie idealny dla Twojej diety farsz i podziel sie prosze swoim pomyslem (ja wiecznie na diecie).

Yrso, super pomysl z suszonymi pomidorami, ale jakie sery do srodka?
 

yrsa

Moderator
Członek ekipy
Sty 3, 2009
27,313
1,607
113
Margarete, te sery to: mozzarella, rokpol, mimolette. Mam wrażenie, że jakiś czwarty też był
gruebel_2.gif
. Myślę, że różne zestawienia będą tu pasować. Podane były z masłem szałwiowym (listek szałwii wrzucony na patelnię z masłem), posypane parmezanem. Niezbyt dietetycznie
zahnlos.gif
 

kawazmlekiem

Moderator
Członek ekipy
Mar 19, 2005
37,849
6
38
Mmmmm, właśnie wczoraj doniczkę szałwii sobie kupiłam. I po przeczytaniu Twojego posta ruszyła mi wyobraźnia i ślinianki.
 

Margarete

Member
Cze 23, 2007
1,969
0
0
Dzieki Yrso! A szalwie sobie posieje w tym roku....
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Jaco

Member
Gru 5, 2004
6,655
1
0
Ciasto pyszne, delikatne, rzeczywiście nie kurczy się tak jak ze zwykłej mąki. Ale coś zrobiłam źle bo moje ciasto przeistoczyło się w klej typu "kropelka". Wrzuciłam je do KA i najpierw uformowała się ładna kula , dotknęłam palcem - trochę klejąca była. Dosypałam mąki i zostawiłam na chwilę. Jak przyszłam to ciasto było idealnie wsmarowane w ścianki misy i dotknięcie groziło pozostaniem tak na wieki. Za długo wyrabiałam? Margarete mogłabyś napisać ile czasu Ty wyrabiasz i czy tylko tak łyżką jak na zdjeciu? Bardzo mi to ciasto odpowiada ale nie chciałabym drugi raz spędzić godziny na myciu misy
rofl.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Margarete

Member
Cze 23, 2007
1,969
0
0
Jaco, ja ciasta wogole nie wyrabiam. Tylko mieszam. I to tak calkiem po prostu: wsypuje make i leje letnia wode, mieszam lyzka, aby sie zorientowac, czy ilosc wody jest wystarczajaca. Jak juz wystarczy to zagniatam reka kule. Trwa to wszystko bardzo krotko. Namietnie robie z tej maki pierogi, bo moj syn odzywia sie vegan.
Jezeli dosypalas maki i zostawilas mieszanke na jakis czas, to widocznie maka napeczniala i znowu trzeba bylo dolac troche wody.
Przy walkowaniu ciasta do pierogow musisz uzyc normalnej maki jako podsypki.
Trzymam kciuki, zeby Ci sie udalo!
daumen.gif
 

Margarete

Member
Cze 23, 2007
1,969
0
0
A jeszcze: robilam ostatnio farsz z gotowanych ziemniakow, usmazonej cebulki oraz suszonych pomidorow ze sloika ( w zalewie z oliwy, oczywiscie oliwe wylalam) Pyszne byly pierogi , bo przypominaly w smaku troche ruskie!
A jak sie juz tak rozzuchwalilam to prosze: robie takze makaron z tej maki. A jak chce czterojajeczny? Prosze bardzo, troszke kurkumy i mam
rofl.gif


nudeln_aus_hartweizen.jpg
 

Załączniki

  • nudeln_aus_hartweizen.jpg
    nudeln_aus_hartweizen.jpg
    172.2 KB · Wyświetleń: 1
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Jaco

Member
Gru 5, 2004
6,655
1
0
Wydaje mi się że wody było w sam raz. Mąka pewnie napęczniała bo zalałam woda bardzo gorąca ale to nie przeszkodziło utworzyć się kuli. Popsuło się wszystko później w trakcie tego dłuższego wyrabiania, widać jak się tylko kulka zrobi powinnam wyjąć i już. Następnym razem zleję chłodniejsza wodą i nie będę tak długo wyrabiać
daumen.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

yrsa

Moderator
Członek ekipy
Sty 3, 2009
27,313
1,607
113
Przy przepisie Hamelmana na chleb z semoliny jest napisane, żeby bardzo uważać z wyrabianiem, bo semolina "has a tendency to break down in a mixer", ma małą tolerancję na zbyt długie wyrabianie i "will quickly unknit". Zdaje się, że uzyskałaś opisany efekt, chociaż nadal nie umiem sobie tego nazwać po polsku.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Jaco

Member
Gru 5, 2004
6,655
1
0
anbetung.gif
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
chodzi o make chlebowa?
bo semolina to tu kasza manna.
Rany, ile ja szukam przepisu na ciasto pierogowe
icon_rolleyes.gif
 

Margarete

Member
Cze 23, 2007
1,969
0
0
Jaco, dodaj moze letnia wode.
Kermidt, jest maka i grysik z twardej pszenicy. To zalezy od stopnia przemialu chyba. Semolina to raczej maka na makaron i innego rodzaju kluseczki. Do chleba dodaje sie semoliny, jezeli uwzglednia to specjalny przepis.
 

Jaco

Member
Gru 5, 2004
6,655
1
0
To ja podnoszę, żeby jeszcze raz podziękować. Już nie będę robić pierogów ze zwykłej mąki - semolina jest the best. Jeszcze tylko wałkowarkę do kicia sobie kupię, żeby łapkami po stolnicy nie machac i już będę w ogóle hurtem robić. Albo najlepiej od razu ravioli, na leniwca całkiem.
 

Margarete

Member
Cze 23, 2007
1,969
0
0
Jaco, ciesze sie, ze sie udalo!
Ja tez juz robie pierogi tylko z tej maki. A foremke do ravioli tez zamierzam kupic
icon_mrgreen.gif
 

Margarete

Member
Cze 23, 2007
1,969
0
0
Eve, niby to samo ale nie calkiem.
icon_mrgreen.gif
Grysik to grubiej zmielone ziarna pszenicy twardej (Triticum durum)a maka to te same ziarna ale zmielone na pyl.