Coxinha (po polsku pałka)*

Tina86

Member
Lut 1, 2009
3,200
8
38
Przepis kilka lat temu moja mama dostała od koleżanki. Danie pyszne, ale bardzo pracochłonne. Z tej porcji wyszło mi 56 szt. Podaje zawsze z sosem musztardowym i czosnkowym, tak nam najlepiej smakuje.

COXINHA (po polsku PAŁKA)
3 piersi z kurczaka
1/2 posiekanej cebuli
2 posiekane ząbki czosnku (nie koniecznie)
6 łyżek masła
2 kostki bulionu wołowego
sól
pieprz
3 szklanki mąki
30 dag kremowego twarożku (np. Twój Smak, Ostrowia)
2 jajka
tarta bułka
tłuszcz do głębokiego smażenia

Włóż do garnka kurczaka, cebulę, czosnek, bulion, sól, pieprz i masło. Wlej 4 szklanki wody, gotuj, aż kurczak będzie miękki. Z bulionu wyjmij piersi kurczaka i drobniutko je pokrój. Odmiesz i zagotuj 3 szklanki bulionu, w którym gotował się kurczak. Wsyp mąkę, energicznie mieszając gotuj około minuty, aż powstanie ciasto. Wyjmij z garnka, a gdy trochę przestygnie, dodaj dwa żółtka i zagnataj tak długo, aż nie będzie grudek (około 10 minut). Następnie rozwałkuj ciasto do grubości 1/2 cm (lepsze trochę cieńsze) i powycinaj kółka (np. szklanką). Na każdym ułóż trochę serka i porcję farszu z kurczaka. Brzegi sklejaj mocno ponad farszem, formując je tak aby przypominały udka kurczaka (ja robię normalne pierożki, bo te udka mi nie wychodziły). Panieruj w roztrzepanym białku, a potem w tartej bułce. Smaż 8 minut w głębokim tłuszczu co jakis czas odwracając.
 

Załączniki

  • Obraz_572.jpg
    Obraz_572.jpg
    167.2 KB · Wyświetleń: 0
  • Obraz_577.jpg
    Obraz_577.jpg
    133.4 KB · Wyświetleń: 0
  • Obraz_579.jpg
    Obraz_579.jpg
    139 KB · Wyświetleń: 0

Shinju

Member
Lis 26, 2006
9,691
0
36
Bardzo apetyczne
icon_smile.gif
Dziękuję za wpisanie. Będę robić.
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,347
1,424
113
To ja wkleję zdjęcia moich zrobionych 2 lata temu wg przepisu zamieszczonego tutaj. Robiłam nie tylko ja, ale więcej osób w ramach comiesięcznego wyzwania. Warto poczytać.

wyzwanie.jpg

DSC03037.JPG DSC03040.JPG

Dobrze, że przypomiałaś, bo całkiem o tym daniu zapomiałam. Muszę powtórzyć.
 

Załączniki

  • DSC03040.JPG
    DSC03040.JPG
    43.3 KB · Wyświetleń: 2
  • wyzwanie.jpg
    wyzwanie.jpg
    36.2 KB · Wyświetleń: 2
  • DSC03037.JPG
    DSC03037.JPG
    34.6 KB · Wyświetleń: 2

jusandre

Member
Lis 4, 2009
74
0
0
Kurcze, ciagle zapominam dopisac sie w tym watku, wiec teraz nadrabiam.
Danko jest po prostu rewelacyjne! Zrobilam juz dwukrotnie, za kazdym razem pelny sukces
icon_smile.gif

Bardzo proste w zrobieniu, choc niestety czasochlonne
icon_sad.gif
Nie wiem jak wam, ale mnie zajmuje zrobienie tego ok 3 godzin! A i tak blender sieka za mnie miesko, a robot wyrabia ciasto, bo ja z tych leniwych ;)
Mimo wszystko warto, bo efekt jest niesamowity.
Zostalo mi nawet troche ciasta, wiec je zamrozilam. Jak zrobie niebawem cos z niego, to znow napisze zeby dac znac, czy po rozmrozeniu wciaz jest takie dobre.
Podawalam je najpierw z gotowanymi ziemniakami, ale jakos mi to nie pasuje. Najlepiej smakowaly brane po prostu w reke i maczane w gestym sosie szczypiorkowo-czosnkowym (kupny).

Acha, zrobienie "kurzych udek" najprawde jest latwe! Mozecie mi wierzyc, bo ja mam dwie lewe rece do takich rzeczy, a wychodzily mi te udka bez problemu. Jak komus wygodniej zlepic ciasto jak pierozki, to ok, tylko pozniej wystarczy dlonmi pierozka troszke wymodelowac jak plasteline. Tzn jak pierozek ma "szew" z boku", to palcami tak uformowac zeby ten szew byl z tylu, a gorne rogi zawinac prostopadle do niego. Cholera, jak czytam co napisalam to strasznie glupio brzmi
icon_mrgreen.gif
Moze jak bede robic nastepnym razem to cykne fotki zeby pokazac o co mi chodzi