Tort waniliowo-marcepanowy z bitą śmietaną

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Tytuł wątku miał być zupełnie inny, bo miałam w planach zrobić tradycyjne szwedzkie ciasto Prinsesstårta które można kupic w Ikei. Jednak ponieważ jednocześnie chciałam wypróbować zdobienie kremem, zrobiłam odwrócone ciasto księżniczki
icon_wink.gif
W oryginale: http://scandinavianfood.about.com/od/caker...rincesscake.htm ciasto to składa się z blatów biszkoptu lub ciasta ucieranego posmarowanego dżemem/konfiturą malinową, na które wykłada się cienką warstwę kremu patissiere, następnie wykłada się ubitą śmietanę formując kopułę, którą okrywa się cienkim płatem zielonego marcepanu (wersja z marcepanem czerwonym nazywa się ciastem księcia podobno), można ciasto wykończyć jeszcze niteczkami ciemnej czekolady i/lub jedną różową marcepanową różyczką.
Moja wersja ciasta, to blaty biszkoptu tłuszczowego posmarowane dżemem malinowym, kremem patissiere, okryte marcepanem i ozdobione bitą śmietaną.

Proporcje na 12-16 porcji na tortownicę 26 cm

Składniki na biszkopt genueński/tłuszczowy:

- 6 dużych jajek
- 1/2 szklanki mąki pszennej
- 1/2 szklanki mąki ziemniaczanej lub skrobi kukurydzianej
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1 szklanka cukru pudru
- 50 g roztopionego i przestudzonego masła
- szczypta soli

Dodatkowo:

- 1/3 porcji kremu patissiere z tego przepisu: https://www.cincin.cc/index.php?showtopic=20358 z połową cukru, czyli 25 g
- 200 g masy marcepanowej zabarwionej na zielono (może byc też bez koloru)
- ok. 1 szklanki kwaskowatej konfitury/dżemu malinowego przetartej przez sito, czyli bez pestek
- 3/4 do 1 litra śmietany 30-36%
- 2-3 paczki śmietan-fixu plus 2 łyżeczki cukru - wymieszać
- opcjonalnie poncz do nasączenia blatów jesli ktoś lubi mokre torty (jeśli konfitura nie jest gęsta, to IMO można poncz pominąć, ja nie nasączałam i tort był wystarczająco wilgotny)

Piekarnik nastawić na 160*C. Dno tortownicy wyłożyć papierem do pieczenia.
Ubić całe jajka z cukrem i solą, aż masa będzie puszysta, usztywniona i wyraźnie zbieleje (mozna najpierw ubić białka z cukrem i solą i dopiero na koniec dodać żółtka). Dodać mąkę z proszkiem najlepiej przesiewając w dwóch porcjach, delikatnie wymieszać łyżką bez ubijania, na koniec wlać masło i delikatnie wymieszać. Przelać masę do tortownicy i piec 10 minut w 160*C, potem 15 minut w 170*, a na koniec 5 minut w 180*. Sprawdzic patyczkiem czy biszkopt jest dopieczony, jesli nie, to dopiekac jeszcze 5-10 minut. Wyjąć z piekarnika, odstawić do ostudzenia do następnego dnia.

Biszkopt przekroić na dwa blaty, każdy z nich posmarować połową konfitury i połową kremu patissiere (odłozyć dwie łyżki kremu) i złozyć blaty razem. Posmarować boki złożonego biszkoptu odłożonym kremem patissiere. Marcepan rozwałkowac cienko pomiędzy dwoma arkuszami papieru do pieczenia lub na posypanej cukrem pudrem stolinicy na cienki placek, nakryć nim tort i delikatnie dociskać, żeby przylegał do brzegów tortu, ewentualny nadmiar przyciąć nożem.
Schłodzoną śmietanę ubić dodając na początku ubijania śmietan-fix. Przełozyć do worka cukierniczego z końcówką i wycisnąć wzory wg upodobania. Gotowe
icon_smile.gif


RqcUvyHpRkrTVc8RFX.jpg
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Joanno, dziękuję
icon_smile.gif
Miał być jeszcze bardziej efektowny
icon_wink.gif
ale nie ta masa niestety, z bitej śmietany nie uzyska się takiego efektu jak z buttercream, no i nawaliłam tej śmietany trochę za dużo
icon_wink.gif