pierś indyka gotowana z sosem jabłkowo-chrzanowym

Z

zyglis

Guest
Na wstępie wyjaśniam, że nie jestem autorem tego przepisu. Znam go od dawna, źródła nie pamiętam. Danie to jest moim zdaniem bardzo smaczne, a do tego łatwe do wykonania.
Składniki: 1/2 kg marchwi, 2 średnie pietruszki, mały seler, średni por ( biała część ), 2 średnie cebule, po 1 łyżeczce lubczyku, majeranku i bazylii, sól, 2 liście laurowe, vegeta i biały pieprz do smaku, około 1,5 kg piersi indyka, ziemniaki, Na sos: 2 łyżki masła. 1 kwaśne jabłko, 1 płaska łyzka mąki ziemniaczanej, 3 łyżki śmietany, 3 łyżki chrzanu ( ja daję ze słoiczka, mocno odciśnięty ), pieprz, sok z cytryny i szczypta cukru do smaku, natka pietruszki lub koperku.
Wykonanie: włoszczyznę umyć, obrać i pokroić na niewielkie słupki lub plasterki, cebule obrać i pokroić w plasterki. Jarzyny z cebulą zagotować w 1,5 ltr wody, dodać do smaku sól, żioła, liście laurowe, biały pieprz. Kiedy jarzyny zmiękną ( nie za bardzo ), wyjąć je łyżką cedzakową do innego naczynia i przechować cieple. Do wywaru dodać umyte mięso ( pożądane jest zasznurowanie go w kształt wrzeciona, będzie ładnie wyglądać pokrojone ), gotować na bardzo wolnym ogniu około 70 minut. Mięso powinno być lekko twardawe, żeby nie kruszylo się przy krojeniu. W tym czasie obrać i ugotować ziemniaki, ewent. zagnieść na puree.
Na sos roztopić w małym garnku masło, dodać umyte i drobno pokrojone nieobrane jabłko, po usunięciu gniazd nasiennych, zalać 1/2 ltr bulionu z kostki, mąkę ziemniaczaną wymieszać ze śmietaną i dodać do gotującego się sosu, krótko zagotować i zdjąć z ognia. Dodać chrzan, doprawić do smaku solą, pieprzem, cukrem i sokiem z cytryny.
Mięso wyjąć z wywaru i pokroić w plastry. Warzywa doprawić do smaku ( ja dodaję odrobinę jasnego sosu sojowego ). Podawać z ziemniakami posypanymi natką pietruszki lub kopru, osobno w sosierce sos.
Życzę wszystkim smacznego, oczekuję komentarzy na temat tego przepisu. oraz przesyłam pozdrowienia.
 

paula

Moderator
Wrz 13, 2004
6,946
0
0
chcialabym powiedziec ze przepis jest rzeczywiscie bardzo dobry.SOsik chrzanowo - jablkowo fantastycznie komponuje sie z indykiem i gotowanymi warzywkami.

Goraco polecam
icon_smile.gif
 

Bahus

Member
Wrz 16, 2004
886
0
0
Szanowny Panie Zygilis!
Zapoznałem się z Pańskim przepisem i już wiem, że komponuje się świetnie. Lata praktyki kucharskej mi mówią, że ta potrawa będzie przepyszna. Wktótce ją wypróbuję i oczywiście napiszę. Proszę o dalsze przepisy, a może pamięta Pan jakieś z młodości?
Z wyrazami szacunku
Bahus
 
Z

zyglis

Guest
Szanowni Państwo! W sztuce kulinarnej ciągle jestem debiutantem Sam nie mam dostatecznej wiedzy aby wymyślać - komponować potrawy.
W różnych źródlach wyszukuję interesujące dla mnie dania, przyrządzam je i jeśli okażą się tego warte, zapisuję te przepisy.
Wobec tak miłego zaproszenia, przyrzekam przekazanie przynajmniej kilka na forum. Przesyłam Państwu moje pozdrowienia
 

margolcia

Member
Lis 9, 2004
2,019
0
36
Muszę szybciutko napisać, że potrawę przygotowałam i przetestowałam na mojej rodzince - jedno jest pewne - od dzisiejszego dnia wchodzi do naszego domowego menu:) Bardzo dziękuję za przepis!
 

nurthena

Member
Paź 23, 2005
320
0
0
A ja prosze o zdjecie jesli ktos wykona W tym tygodniu i tak mi sie nie uda ale kto wie na nastepna niedziele :roll:
 

nurthena

Member
Paź 23, 2005
320
0
0
I w koncu udało mi sie zabrac do tego cudownego przepisu .....i.... musze przyznac ze był wysmienity !!n Mięsko wyszło kruchutkie, warzywka przesmaczne (doprawiłam jeszcze ziołami prowansalskimi i czosnkiem granulowanym ;)) a sos....mmmm .. cudownie podkreślił smak kurczaka i był po prostu wysmienity
Polecam wszystkim , potrawa prosta a jaka pyszna
Dziekuje bardzo za przepis szanowny panie zyglis :cheers:
 
Z

zyglis

Guest
Bardzo sie cieszę że Państwu smakowało. A pochwały należą się autorowi przepisu, którego nie znam. Ja ten przepis po wypróbowaniu tylko przekazałem na forum i tylko tyle mam sobie do przypisania. Pozdrawiam serdecznie.