Zupa tajska z mlekiem kokosowym by Iwcia*

Iwcia

Member
Wrz 17, 2004
728
0
0
Zupa tajska z mlekiem kokosowym

61460se.jpg



składniki
4 cebulki dymki wraz ze szczypiorkiem
2 czerwone papryczki chilli
3-5 cm kawałek świeżego imbiru
3 pomidory
3 pojedyncze piersi z kurczaka
20-30 dużych krewetek
1 l bulionu z warzyw lub z kurczaka (może być z kostek bulionowych)
2 puszki (po 165 ml) mleka kokosowego
sok z 1/2 limonki
sok z 1/2 cytryny
2 i 1/2 łyżki oleju sezamowego
kilkanaście grzybów mun
2 łyżki jasnego sosu sojowego
pół opakowania makaronu ryżowego
świeżo mielony kolorowy pieprz
chilli w płatkach
Vegeta
limonka do dekoracji


sposób przygotowania
Grzyby mun zalać wrzątkiem na 15 min, po czym oczyścić (odciąć nóżki) i pokroić w cienkie paseczki. Następnie gotować w wodzie z dodatkiem 1 łyżeczki Vegety przez 10 minut. Odcedzić.
Krewetki przepłukać wrzątkiem, a następnie zalać sokiem z pół cytryny i odstawić na pewien czas.
Makaron ryżowy zalać na 5 minut wrzątkiem.
Piersi z kurczaka pokroić w drobniutką kostkę, usmażyć na 1 łyżce oleju sezamowego, przyprawić Vegetą, świeżo mielonym kolorowym pieprzem oraz płatkami chilli.
Odciąć szczypiorek, cebulki posiekać.
Chilli przekroić, wypestkować i drobno posiekać. Imbir obrać, pokroić w kostkę, a następnie przecisnąć przez praskę do czosnku. W dość dużym garnku rozgrzać 1 i 1/2 łyżki oleju sezamowego i podsmażyć na nim cebulkę, papryczki oraz imbir, do momentu, aż ulegną zeszkleniu. Zalać wszystko 1 litrem bulionu z warzyw lub z kurczaka. Mleczko kokosowe dokładnie wymieszać i wlać do zupy. Dodać grzyby i gotować przez chwilę.
Pomidory obrać, oczyścić z pestek pokroić w kostkę i dodać do zupy, gotować na małym ogniu. Dodać makaron ryżowy oraz kurczaka. Wycisnąć sok z pól limonki, dodać do zupy. Dodać również pozostałą skórę z limonki, gdyż doda to dodatkowego aromatu. Pod koniec gotowania należy ją wyjąć. Na koniec dodać dwie łyżki sosu sojowego, jeżeli będzie za mało słone doprawić Vegetą. Na moment przed końcem gotowania dodać krewetki.
Zupę podawać w małych miseczkach, przybraną szczypiorkiem pokrojonym ukośnie oraz ewentualnie plasterkami limonki. Smacznego!!!


dodatkowe informacje
Zupę można przygotować w wersji zarówno z kurczakiem i krewetkami razem, jak i oddzielnie z każdym składników.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

joannas

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
13,025
0
0
Wyszła pyszna. Mocno ja jednak wzbogaciłam i wprowadziłam kilka zmian. Nie dałam kurczaka, w zamian wrzuciłam mieszankę owoców morza i paluszki krabowe. Dodałam poszatkowaną marchewkę i kapustę pekińską oraz puszkę warzyw orientalnych oraz sporo sosu rybnego. Mam cały duży gar bo zwiększyłam proporcje. Bogata, aromatyczna i sycąca. Może na dzisiaj wystarczy
icon_wink.gif
POLECAM