Tarta z kremem budyniowym i owocami

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
tartabrzosk.JPG

Na spód:
150 g mąki pszennej tortowej
100 g masła
50 g cukru
1 jajko
1 łyżeczka proszku do pieczenia

na krem:
2 opakowania budyniu ( proszek) waniliowego
150-200 g cukru
2 żółtka
1 l mleka
4 łyżki mąki pszennej
65 g zimnego masła ( ok. 1/3 kostki, mającej 200g)

1 opakowanie galaretki o smaku pasującym do użytych owoców. Ja dałam brzoskwiniową tym razem

dowolne owoce - ja użyłam 1 puszki brzoskwiń w lekkim syropie



1. Galaretkę ( przeznaczoną na 500 ml wody) przygotować zgodnie z opisem na opakowaniu, lecz użyć do niej tylko 400 ml wody. Odstawić, by stygła.

2. Masło rozpuścić.
Jajko utrzeć z cukrem. Po trochu dodawać rozpuszczone masło, nadal ucierając. Dodać proszek do pieczenia, wymieszać. Wsypać mąkę i wyrobić ciasto, aż przestanie się kleić do dłoni. Ciastem wykleić spód i brzegi formy do pieczenia, na wysokość ok.4 cm.
Zapiekać w piekarniku nagrzanym do 180 st. przez 25-30 minut, aż ciasto będzie złote. Wyjąc do wystudzenia.

Piekłam w formie o średnicy 25 cm. Jeśli forma nie ma powłoki zapobiegającej przed przywieraniem, można jej spód wysmarować odrobiną oleju.

3. Żółtka utrzeć z cukrem. Dodać 250 ml mleka i dalej mieszając, dodać proszek budyniowy i 4 łyżki mąki.
Pozostałe mleko zagotować. Do gotującego się mleka wlać masę budyniową i gotować mieszając. Kiedy budyń się ugotuje i zgęstnieje, dodać do niego starte zimne masło. Wymieszać, przelać na upieczony spód z kruchego ciasta.

4. Na kremie ułożyć owoce. Jeśli używamy brzoskwiń puszki, kroimy wszystkie na cienkie plasterki.

5. Ciasto zalać tężejącą galaretką (powinna mieć konsystencje kisielu - dopiero wtedy zalewamy ciasto). Odstawić do lodówki do czasu całkowitego zastygnięcia galaretki.

PS. Tarta jest dość wysoka, ma ok.4-5 cm. Jeśli chcecie mieć niską tartę, użyjcie 1/2 ilości kremu budyniowego. Ale... ten krem jest tak smaczny, że my wolimy, kiedy jest wysoka
icon_smile.gif
))

Jakich owoców można użyć?
Każdych! Można użyć jednego rodzaju owoców, lecz znakomicie sprawdzi się także kilka rodzajów użytych na raz, dzięki czemu ciasto będzie ogromnie dekoracyjne.
Mogą to być np.: truskawki, maliny, wiśnie, porzeczki czerwone, winogrona białe, winogrona ciemne, jagody, borówka amerykańska, pomarańcze, brzoskwinie z puszki, mandarynki z puszki... Uwaga: surowe kiwi i surowy ananas sprawią, ze galaretka nie zastygnie!
 

Załączniki

  • tartabrzosk.JPG
    tartabrzosk.JPG
    106.5 KB · Wyświetleń: 2
Ostatnią edycję dokonał moderator: