Tort straciatella z gruszkami

zauberi

Member
Paź 5, 2010
144
0
0
Rewelacja!
icon_smile.gif
znaleziony w jakiejś gazecie

4 jajka,
30 dag mąki,
10 dag gorzkiej czekolady,
15 dag masła,
2 łyżeczki proszku do pieczenia,
15 dag cukru,
skórka otarta z jednej cytryny
puszka gruszek w lekkim syropie (moja miała 840 g z zalewą),
1 op. galaretki cytrynowej,
400 g śmietany 36%,
2 op. zagęstnika do śmietany lub czubata łyżeczka żelatyny* (ja użyłam żelatyny),
2 łyżki cukru pudru,
1 op. galaretki wiśniowej


Czekoladę drobno posiekać. Miękkie masło utrzeć z cukrem do białości, kolejno dodawać po jednym jajku (nie mogą być zbyt zimne). Nie przerywając ucierania małymi partiami dosypać mąkę wymieszaną z proszkiem. Dodać czekoladę i skórkę z cytryny, delikatnie wymieszać. Przełożyć do wyłożonej pergaminem tortownicy o śr. 21-23 cm i piec ok. 30-35 minut (do suchego patyczka) w temp. 200 stopni. Ostudzić.

Gruszki osączyć. Zalewę przelać do rondelka, zagotować i rozpuścić w niej galaretkę cytrynową. Kilka gruszek odłożyć do przybrania pozostałe owoce zmiksować z galaretką (ja z obawy, że masa mi nie stężeje dodałam jeszcze pół łyżeczki żelatyny kiedy rozpuszczałam galaretkę). Ostudzić. Zupełnie zimne ciasto rozkroić na 2 placki*. Pierwszy placek włożyć z powrotem do tortownicy, wlać tężejącą masę gruszkową. Wstawić do lodówki aż całkowicie stężeje. Kremówkę ubić na sztywno z cukrem pudrem i zagęstnikiem (ja najpierw żelatynę zalałam odrobiną zimnej wody, następnie jak napęczniała podgrzałam ją do rozpuszczenia i gdy lekko przestygła dodałam do śmietanki wlewając powoli i delikatnie mieszając). 2/3 kremówki wyłożyć na masę gruszkową. Położyć drugi placek i posmarować resztą kremówki. Wstawić do lodówki. Galaretkę wiśniową rozpuścić w szklance wrzącej wody, włożyć odłożone gruszki pokrojone w grubsze plastry, ostawić do ostygnięcia. Gotowy placek udekorować owocami i ewentualnie wiórkami czekolady. Smacznego!

*Ciasto dosyć mocno mi wyrosło i do tego zrobiła się spora górka, więc ją wyrównałam ścinając wierzch
 

Załączniki

  • tort_gruszkowy2.JPG
    tort_gruszkowy2.JPG
    226.8 KB · Wyświetleń: 0