Zrazy wołyńskie*

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
„Wstałem, zagrałem sobie smutno, przyszedł do mnie Nidecki, Leidenfrost, Steinkeller, pożegnaliśmy się i udałem się na obiad do Malfattego; Szaniasio, Polak dzisiaj zabity, zajadał zrazy i kapustę jak, zaręczam, żaden u Karmelitów. Nie ustępowałem mu; trzeba Ci wiedzieć, iż ten rzadki człowiek (w całym znaczeniu tego słowa człowiek), dokt. Malfatti, tak o wszystkim pamiętny, że kiedyśmy u niego na obiedzie, wyszukuje nam polskie potrawy.”

Czyje to słowa? Fryderyka Chopina, który ponoć uwielbiał zrazy. Podobne do poniższych zrazy wołyńskie, z kapusta i kminkiem, można zjeść w restauracji w Żelazowej Woli, miejscu narodzin Chopina. To pyszne i łatwe do przygotowania danie u nas wygląda tak:

zrazy_wo_y_skie.JPG

6-8 plastrów chudej karkówki wieprzowej lub zrazówki cielęcej (czyli ok. 600-800 g mięsa)
1/2 główki kapusty
2 cebule
4 plastry boczku wędzonego
1 łyżka kminku
sól i czarny pieprz do smaku
olej
mąka pszenna


Mięso podzielić na kotlety, które lekko rozbić. Kotlety panierować z obu stron w mące, po czym lekko zrumienić na niewielkiej ilości oleju.

Kapustę posiekać w kostkę. Cebulę obrać i także posiekać.

Do garnka wsypać posiekaną kapustę, ułożyć podsmażone mięso po czym dodać zeszkloną na oleju od smażenia mięsa cebulę z posiekanym boczkiem. Dodać łyżkę kminku w ziarnach, doprawić solą i czarnym pieprzem.
Zalać wrzącą wodą, tak, by całość była zakryta, i gotować pod przykryciem aż do miękkości mięsa, ok. 60 minut.

Z garnka odlać tyle wody, aby pozostała w nim maksymalnie połowa w porównaniu do tego, co nalaliśmy na początku. W kilku łyżkach wody z garnka rozmieszać 2 łyżki maki pszennej, po czym wlać je z powrotem w celu zagęszczenia sosu. Chwilę gotować, mieszając.

Podawać z ziemniakami lub kaszą.
 

Załączniki

  • zrazy_wo_y_skie.JPG
    zrazy_wo_y_skie.JPG
    123.3 KB · Wyświetleń: 1
Ostatnią edycję dokonał moderator:

moni20

Member
Lis 18, 2007
3,319
1
0
Robie te zrazy, zupelnie przypadkowo. Miala byc pieczona karkowka, ale zauwazylam wlasnie ten przepis i kapusta zalega mi w lodowce tylko wloska
icon_smile.gif
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
heh, to trzymam kciuki!
daumen.gif
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
ogromnie sie ciesze, moni!
freu.gif
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Wczoraj miałam tadżin, ale reszta powędrowała jak zwykle do mojego potomka, więc zrobiłam dziś zakupy i robię te zrazy, na które miałam już wcześniej ochotę. Okazało się, że najtrudniej było kupić pół główki kapusty. Już się dusi, a ja mogę tylko kontrolować.

 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
To trzymam kciuki, żeby smakowało, kochana
wink.gif
icon_biggrin.gif

Drugą połówkę można wykorzystać na sałatkę, np. coleslaw - dobrze się przechowuje, lub dwudniową BeatySz.
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
No i zrobiłam. Wyszły doskonałe. W sklepie mięsnym ekspedientka ukroiła mi 6 zgrabnych kotletów z karkówki. Przez chwilę się wahałam, czy nie wziąć cielęciny, ale wieki całe nie jadłam karkówki, więc decyzja była szybka. Trzymałam się ściśle przepisu, bo bardzo lubię kminek. Pod koniec trochę mi ręka zadrżała przy tych 2 łyżkach mąki do zagęszczenia. Zupełnie niepotrzebnie, bo wyszło pyszne. Jestem już po obiedzie, podałam z ziemniakami, a żeby było tak ładnie, jak na Twoim zdjęciu, dołożyłam sałatkę z pomidora. Objadłam się jak bąk. Reszta się nie zmarnuje, bo dzwonił mój syn, że już zjadł tadżin, a jutro pracuje po południu, więc czy mógłby wpaść na zrazy, bo takich jeszcze nie jadł. Niech wpadnie. Dzięki Tobie Mi jest tak dobre, że mogę być tylko dumna.

 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Seniorko, nawet nie wiesz, jak mi ogromnie miło i jak się cieszę. Serce rośnie. Pozdrawiam
bussi.gif
 

moni20

Member
Lis 18, 2007
3,319
1
0
Obiecane zdjecia, po czasie ale jest
icon_smile.gif

t2.jpg
nie obylo sie bez powtorki
 

Załączniki

  • t2.jpg
    t2.jpg
    74 KB · Wyświetleń: 0

ajaj

Member
Wrz 17, 2008
1,671
23
38
Zrazy_wolynskie.JPG

Zrobilam dzis na obiad. Wytworzyl sie fajny sosik. Fajne szybkie, prawie jednogarnkowe danie.
 

Załączniki

  • Zrazy_wolynskie.JPG
    Zrazy_wolynskie.JPG
    113.3 KB · Wyświetleń: 0

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Moni, dziękuję za zdjęcie
icon_smile.gif

Ajaj, faktycznie jak jednogarnkowe. Cieszę się, że Ci smakowało.
icon_smile.gif