Tort różano-wiśniowy

kremlinek

Member
Gru 21, 2011
54
0
0
_DSC3747-10.JPG


Piekłam ten tort dwa tygodnie temu. Jest ciut za słodki, ale dla mnie ogólnie wszystko jest albo za słone albo za słodkie. Wydaje mi się, że można trochę poeksperymentować z ilością cukru.

Przepis na biszkopt znalazłam na Raspberri Cupcakes i zaadoptowałam go do własnych potrzeb.

Ciasto wyszło bardzo kruche i delikatne. Trzeba odczekać do całkowitego wystygnięcia przed przekrawaniem i przekładaniem masą.

Składniki na ciasto:

355 gramów mąki
1 łyżka proszku do pieczenia
1/2 łyżeczki soli
225 ml mleka (w temperaturze pokojowej)
400 gramów cukru (najlepiej drobno mielonego)
około 1 łyżeczki esencji różanej lub 2 łyżeczek wody różanej
około 2 łyżeczek esencji waniliowej
225 gramów miękkiego masła
4 średnie jajka
czerwony barwnik

Wykonanie:

1. Przygotuj dwie formy do pieczenia o średnicy 18 cm. Natłuść je i posyp semoliną lub bułką tartą lub użyj papieru do pieczenia.
2. Rozgrzej piekarnik do 180 stopni C.
3. Utrzyj masło z cukrem, aż masa będzie puszysta i kremowa. Zrób to na średnich obrotach miksera.
4. Zmień obroty miksera na najmniejsze. Dodaj do masy jedno jajko. Miksuj, aż dobrze połączy się z ciastem. Dodaj drugie jajko. Ponownie ucieraj chwilę. Zrób tak samo z pozostałymi dwoma jajkami. Powolny proces wprowadzania jajek do masy, zapobiegnie zwarzeniu się masy.
5. Przesiej mąkę wraz z proszkiem do pieczenia i solą. Dodawaj suche składniki naprzemiennie z mlekiem do masy.
6. Połowę ciasta przelej do drugiej miski. Dolej do niego wodę różaną i odrobinę czerwonego barwnika (zacznij od paru kropli barwnika). Ciasto ma mieć kolor pastelowego różu.
7. Do pozostałego ciasta dolej esencję waniliową.
8. Ciasto piecz przez około pół godziny lub do tak zwanego suchego patyczka.
9. Upieczone ciasta odstaw do ostudzenia i przekrój na pół, aby powstały 4 blaty.

_DSC3805-2.JPG


Składniki na masę (przepis własny):

400 ml kremówki, zimnej
słoik niskosłodzonego dżemu wiśniowego
200 gramów białej czekolady
0,5 szklanki cukru pudru
woda różana (do smaku)

Wykonanie:

1. W kąpieli wodnej rozpuść białą czekoladę.
2. Ubij bitą śmietanę z kremówki i cukru pudru.
3. Wolnym strumieniem, wciąż miksując, wlewaj czekoladę. Na końcu dodaj wodę różaną.
4. Posmaruj płat ciasta dżemem, na dżemie rozsmaruj bitą śmietanę. Przykryj drugim blatem ciasta, ale innego koloru. Czynność powtórz z resztą ciasta i masy.
5. Pozostałą bitą śmietanę rozsmaruj na bokach i wierzchu ciasta.
6. Udekoruj tort świeżymi różami.
 

Monsai

Member
Lut 1, 2008
4,932
0
0
Ooooo rany!
eek2.gif



a powiedz mi, gdzie kupujesz esencję, lub wodę różaną? Ja od dawna szukam w Pl i niestety, bez rezultatu.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Monsai,w sklepach z serii 'Kuchnie Swiata'.
 

kremlinek

Member
Gru 21, 2011
54
0
0
Monsai @ 7 Feb 2012 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1252562a powiedz mi, gdzie kupujesz esencję, lub wodę różaną? Ja od dawna szukam w Pl i niestety, bez rezultatu.
Nie mieszkam w Polsce, więc nie mam z tym problemu, ale moja mama kupuje. Zasięgnęłam języka i:
Tak, jak napisała Mała mi w "Kuchniach świata". Ponoć można dostać na allegro i ebayu. Moja mama kiedyś kupiła w sklepie z indyjskimi akcesoriami.

Niektórzy ludzie sami robią
icon_smile.gif
(podziwiam ich za to)