ziemniaki faszerowane grzybami

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
skorzystałam z przepisu z broszury "Potrawy z ziemniaków" Janiny Brykalskiej i Marii Grzybowskiej, wyd. z 1967 r:
ziemniaki_faszerowane_grzybami_014.jpg


12 podłużnych ziemniaków
ok. 3 dag suszonych grzybów
duża cebula
2 łyżki margaryny(ja dałam masło)
1 jajko
1/2 szkl. śmietany
sól, pieprz
tarta bułka
natka pietruszki

Grzyby opłukać, namoczyć ok. 2 godz. a potem ugotować w wodzie, w której się moczyły ( ja gotowałam bez moczenia)-wywaru nie wylewać!

Ziemniaki obrać, wypłukać
icon_wink.gif
skrajać z węższego końca tak, aby ziemniak mógł stać, a w drugim końcu wydrążyć wgłębienie, odkrojoną od spodu cześć użyć potem jako czapeczkę do przykrycia:
ziemniaki_faszerowane_grzybami_011.jpg

Ugotowane grzyby drobno pokroić w kosteczkę, cebulę również, przesmażyć na maśle, doprawić do smaku solą i pieprzem, przestudzić.
Wbić jajko ( w książeczce zapomnieli o jajku
icon_wink.gif
), wymieszać i dosypać tyle bułki tartej aby masa nie była zbyt rzadka, na końcu dodać posiekaną natkę, wymieszać. Nafaszerować ziemniaki, przykryć czapeczkami.
Ułożyć ciasno w rondlu, zalać wywarem z grzybów, ew. dopełnić wodą ( ja dodałam jeszcze kostkę bulionową grzybową), posolić, popieprzyć. Całość dusić do miękkości ziemniaków, pod koniec dodać śmietanę. ( ja odlałam trochę wywaru, zaprawiłam nim śmietanę z łyżką mąki i dopiero tak wlałam do rondla i poczekałam chwilę aż się zagotuje.

Podałam z surówką z kiszonej kapusty:

ziemniaki_faszerowane_grzybami_004.jpg

na przekroju farsz też wygląda jak grzyb
icon_mrgreen.gif

ziemniaki_faszerowane_grzybami_010.jpg
 

Załączniki

  • ziemniaki_faszerowane_grzybami_014.jpg
    ziemniaki_faszerowane_grzybami_014.jpg
    31 KB · Wyświetleń: 0
  • ziemniaki_faszerowane_grzybami_011.jpg
    ziemniaki_faszerowane_grzybami_011.jpg
    23.8 KB · Wyświetleń: 0
  • ziemniaki_faszerowane_grzybami_004.jpg
    ziemniaki_faszerowane_grzybami_004.jpg
    28.3 KB · Wyświetleń: 0
  • ziemniaki_faszerowane_grzybami_010.jpg
    ziemniaki_faszerowane_grzybami_010.jpg
    25.8 KB · Wyświetleń: 0

poserbaby

Member
Paź 21, 2011
11,435
0
0
Ziemniaki siedzą w piekarniku
mniam.gif


Zrobiłam tak: podsmażyłam delikatnie cebulę, udusiłam z zalanymi wcześniej grzybami suszonymi i z małą ilością wody od moczenia. Dodałam skrojone pieczarki i udusiłam do miękkości z solą, pieprzem, świeżym tymiankiem i szałwią. To włożyłam do wydrążonych ziemniaków, ale nie obierałam ich ze skórki, bo to młode. Wrzuciłam do brytfanny, zalałam resztą wody od moczenia grzybów, zmieszaną z bulionem warzywnym, przykryłam i wsadziłam do piekarnika. Teraz czekam co z tego będzie
zahnlos.gif



Już po. Pyszne były. Tylko sos konieczny, bo bez tego trochę suche.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

poserbaby

Member
Paź 21, 2011
11,435
0
0
No nie zrobiłam, bo ja nie mogę chwilowo jeść nic z takich rzeczy, którymi mogłabym go zagęścić
zahnlos.gif
Ale dziadu jutro zrobię sosik, bo jeszcze kilka pyrków zostało, to mu zapiekę z jakimś serem i niech zje z sosikiem. Sama bym jeszcze zjadła jednego na kolację, ale nie chce mi się odgrzewać już
zahnlos.gif
 

kawazmlekiem

Moderator
Członek ekipy
Mar 19, 2005
37,849
6
38
Zrobiłąm sobie dzisiaj. Moja modyfikacja - do farszu dodałam kaszę gryczaną, do sosu grzyby, a ziemniaki najpierw trochę poddusiłam, potem garnek wpakowałam do piekarnika na kilkanaście minut.