Kurczak jalfrezi*

yrsa

Moderator
Członek ekipy
Sty 3, 2009
27,313
1,607
113
Na 4 porcje:

750 g filetów z udek kurczaka, bez skóry, przekrojonych na pół
1 cebula, drobno starta
2 ząbki czosnku, posiekane
3 łyżeczki mielonej kurkumy
1 łyżeczka sproszkowanego chili
1,5 łyżeczki soli
500 g siekanych pomidorów z puszki
30 g sklarowanego masła lub oleju (u mnie oliwa)
3 łyżeczki mielonego kuminu (w książce kminek, ale nie chce mi się w to wierzyć)
3 łyżeczki mielonej kolendry
2 łyżeczki startego świeżego imbiru
30 g świeżej kolendry, grubo posiekanej
olej do smażenia (jakieś 2 łyżki)


Na głębokiej patelni rozgrzać olej i na dużym ogniu smażyć przez 2 minuty czosnek i cebulę.
Dodać kurczaka, kurkumę, chili i sól. Smażyć przez 5-10 minut, aż mięso się zrumieni na złoto, odskrobując to, co będzie przywierało do dna. Dodać pomidory, przykryć patelnię i dusić na średnim ogniu przez 20 minut. Odkryć i gotować na małym ogniu jeszcze przez 10 minut, aby nadmiar płynu odparował i sos zgęstniał (dusiłam krócej, bo robiłam z 1/3 porcji).
Dodać sklarowane masło lub olej, kumin, imbir, mieloną i świeżą kolendrę i gotować na małym ogniu przez 5-7 minut (wydaje mi się, że kumin i mieloną kolendrę lepiej dać wcześniej i tak też zrobiłam).
Doprawić solą i pieprzem. Podawać z ryżem basmati lub pieczywem. Z quinoa też pyszne.

Odgrzewane było chyba jeszcze lepsze niż bezpośrednio po zrobieniu. Kolendra mi nie wyrosła, więc ratowałam się natką, ale to danie aż woła o świeżą kolendrę.


Przepis pochodzi z książki "Potrawy z kurczaka " z serii Le Cordon Bleu. Zdjęcia nie mam, bo liche wyszło.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

yrsa

Moderator
Członek ekipy
Sty 3, 2009
27,313
1,607
113
W supermarketach, w niektórych sklepach osiedlowych. Teraz sobie wysiałam, bo nabyłam w Ikei taki zestaw: doniczka+nasiona+podłoże. Ruszyła błyskawicznie, ale jeszcze za mała do jedzenia. A nasiona to te kuleczki, które zjadamy.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

vana

Member
Lis 7, 2008
5,394
0
0
to ja się wtrącę, że świeżą kolendrę można dostać w Kauflandzie za niecałe 4zł.
fiesgrins.gif
 

poserbaby

Member
Paź 21, 2011
11,435
0
0
No to czyli wszędzie tam, gdzie nie jeżdzimy, prócz PiP, gdzie jak pisałam nigdy jeszcze nie widziałam ani przy warzywach i ziołach, ani w lodówce przy innych warzywach i dziwnościach
dontknow.gif
Przejadę się do Kauflandu kiedyś przy okazji, może jak u rodziców będę.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

yrsa

Moderator
Członek ekipy
Sty 3, 2009
27,313
1,607
113
Kawo, dla mnie niezbyt ostre, ale to oczywiście kwestia indywidualna, poza tym ja lubię ostre. To jest łyżeczka na 4 porcje, więc moim zdaniem niezbyt dużo. No i dla mnie to oznacza płaską łyżeczkę. Poza tym quinoa zdecydowanie łagodzi smak. Ale jak masz obiekcje, to daj na początek mniej, najwyżej dosypiesz po spróbowaniu.
 

poserbaby

Member
Paź 21, 2011
11,435
0
0
Donoszę, że kurak bardzo smaczny. Zrobiłam z cyca, bo dziad woli, domyślam się, że dla mnie osobiście z uda byłby jeszcze lepszy. Przypraw dałam tak m/w połowę i dla nas było w sam raz. Na pewno do powtórzenia.

Zdjęcie wrzucam, żeby było, chociaż nie jest ciekawe, ale głód męczył już
zahnlos.gif


jalfrezi.jpg
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

yrsa

Moderator
Członek ekipy
Sty 3, 2009
27,313
1,607
113
Cieszę się, że smakowało. Może sobie jutro zrobię? Kolendra mi wyrosła, tylko cebula mi wyszła. A miałam jutro nie chodzić do sklepu...