Rolada z lososia z ryzem w szynce parmenskiej*

Aniutka

Well-known member
Maj 11, 2008
2,096
1,523
113
Przepis z Kwestii Smaku.
Bardzo dobre, proste w przygotowaniu i efektowne. Dla nas dwojga rolada z tej porcji wystarcza na 3 posilki, wiec spokojnie da rade dla 6 osob
icon_smile.gif
Naprawde polecam!

Skladniki:
 1 kg filetu z łososia
 2 łyżki masła
 1 mała cebula, pokrojona w kosteczkę
 150 g białego ryżu
 400 ml goracego bulionu
 1/2 łyżeczki szafranu lub kurkumy (jesli szafran to rozpuszczony w niewielkiej ilosci goracej wody)
 2 łyżki posiekanej natki pietruszki (u nas kolendra, bo pietruszki nie lubie )
 2 łyżki posiekanego szczypiorku
 sok z polowy cytryny (w oryginalnym przepisie jest tez starta skórka z 1/4 cytryny, ja nie dalam)
 240 g cienko pokrojonej szynki parmeńskiej (podobno moze byc tez dobry boczek)
 6 listków laurowych
 4 łyżki oliwy z oliwek extra virgin + dodatkowo do serwowania
 sól morska i świeżo zmielony czarny pieprz

Potrzebny jest tez sznurek wędliniarski (u mnie normalny sznurek, troche sie balam, ze sie zjara, ale przezyl ), 6 kawałków po około 30 cm każdy


Z lososia usunac skore i osci, rybe umyc, osuszyc i przekroic na 2 ciensze czesci. Doprawic sola i pieprzem.
Cebule zeszklic na masle, dodac ryz (surowy) i smazyc ok. 1 min mieszajac aby pokryc ryz maslem. Dodac bulion, wymieszac, przykryc i gotowac ok 15 minut pod przykryciem na niewielkim ogniu.
Do ryzu dodac szafran, natke, szczypiorek, sok z cytryny (i skorke jesli ktos uzywa), doprawic sola i pieprzem do smaku.
Szynke (lub boczek) rozlozyc tak, aby plasterki lekko nachodzily na siebie. Na szynke polozyc jedna czesc filetu z lososia (mi sie nie udalo super rowno przekroic, wiec na spod polozylam ta wieksza czesc). Na lososia wylozyc ryz i przykryc druga czescia ryby. Zawinac szynke wokol lososia (ja jeszcze dodalam kilka plastrow szynki od gory, zeby sie lepiej trzymalo i nie bylo dziur
icon_smile.gif
). Rolade zawiazac sznurkiem w kilku miejscach i pod sznurek wlozyc liscie laurowe. Rolade posmarowac 3 lyzkami oliwy.
Rolade piec w piekarniku nagrzanym do 195C ok. 40 minut. Po wyjeciu chwile odczekac i kroic na plastry. Kroi sie dobrze, a na drugi dzien latwo jak maslo
icon_mrgreen.gif

Podawac z zielona salata.
Zdjecie rolady gotowej do pieczenia:
 

Załączniki

  • IMG_0974.JPG
    IMG_0974.JPG
    72.4 KB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator: