Śledzie w koperku*

kawazmlekiem

Moderator
Członek ekipy
Mar 19, 2005
37,849
6
38
Zrobiłam na podstawie przepisu z książki Kazimierza Igrasa "Śledź na każdą okazję", ale ten przepis był tylko punktem wyjściowym.

6 płatów Matiasa (w zależności od stopnia zasolenia odmoczyć)
spory pęczek koperku
olej
oregano
czosnek (u mnie były 3 ząbki, ale to wg tego, czy ktoś lubi mocno czosnkowe, moje wyszły średnie)
zioła prowansalskie
lubczyk
imbir
pieprz biały
pieprz czarny (następnym razem dam zamiast czarnego trochę chilli)
cytryna

- Matiasy skroić na kawałki, polać obficie sokiem z cytryny i wstawić do lodówki na godzinę.
- do miseczki wsypać przyprawy (łącznie z czosnkiem przeciśniętym przez praskę), wlać kilka łyżek oleju, utrzeć, potem wsypać koperek drobno posiekany i wlać około szklanki oleju, wymieszać i wstawić do lodówki,
- w słoiczku układać warstwami śledzie i masę koperkową, trzeba tak wycyrklować, żeby ostatnia warstwa to był koperek,
- wstawić na noc do lodówki.

_ledzie1.jpg

_ledzie2.jpg
 

Załączniki

  • _ledzie1.jpg
    _ledzie1.jpg
    77.8 KB · Wyświetleń: 1
  • _ledzie2.jpg
    _ledzie2.jpg
    82.7 KB · Wyświetleń: 1
Ostatnią edycję dokonał moderator:

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
Muszą być dobre, śledzie i koperek, to musi być pyszne!
 

kawazmlekiem

Moderator
Członek ekipy
Mar 19, 2005
37,849
6
38
Jest rzeczywiście dobre. W oryginalnym przepisie nie było czosnku, zaryzykowałam i dodałam i to gra. I bardzo podoba mi się pomysł potrzymania śledzi w soku cytrynowym, nigdy z matiasami tego wcześniej nie robiłam, ale od teraz będę.
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Nabrałam na nie ochoty i na pewno zrobię. Proszę powiedz, czy śledzie w tym soku cytrynowym nie wychodzą kwaśne? Co prawda godzina to niewiele czasu,a jak nie spróbuję, to się nie dowiem. Po konsumpcji sprawozdanie. Uwielbiam koperek i śledzie, więc musi być doskonałe. Czosnek też będzie.
lecker.gif
 

kawazmlekiem

Moderator
Członek ekipy
Mar 19, 2005
37,849
6
38
Seniorko, śledzie zupełnie nie są kwaśne, za to nabierają delikatnego smaku, tracą nieco rybi posmak. Mnie to bardzo odpowiada.

W tej samej książce jest podobny przepis, tyle że z pietruszką i nieco innym zestawem ziół. Mam ochotę wypróbować i jeśli okaże się dobre, też wklepię.