Cytrynka

zauberi

Member
Paź 5, 2010
144
0
0
Porcja na formę 20x20 cm

Biszkopt:

2 jajka,
1 białko,
1/2 szklanki cukru,
1/2 szklanki mąki,
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia,
1 łyżeczka octu

Krem cytrynowy:

2 szklanki wody,
sok z 3 cytryn,
6 łyżek cukru,
budyń śmietankowy bez cukru,
galaretka cytrynowa,
220 g masła

Krem śmietankowy:

500 ml śmietany 30%
1 płaska łyżka żelatyny
2-3 łyżki cukru pudru

Dodatkowo:

herbatniki - 100 g,
cukier puder,
sok z cytryny


Biszkopt*: białka ubić na sztywno pod koniec ubijania dodając cukier. Do piany dodajemy żółtka, delikatnie mieszamy. Dodajemy mąkę przesianą z proszkiem do pieczenia oraz ocet i znów delikatnie mieszamy. Przekładamy do formy i pieczemy w temp. 180 stopni do "suchego patyczka" - u mnie ok. 20 minut.

Krem cytrynowy: jedną szklankę wody gotujemy z sokiem z cytryn oraz cukrem. Gdy zacznie wrzeć wsypujemy galaretkę, mieszamy aż do rozpuszczenia żelatyny. W reszcie wody rozpuszczamy proszek budyniowy. Roztwór wlewamy do gotującej się wody z galaretką i chwilę gotujemy - masa powinna przypominać średnio gęsty kisiel. Chłodzimy.

Miękkie masło ucieramy na puszysty krem, dodajemy po łyżce masy cytrynowej cały czas miksując.

Krem śmietankowy: żelatynę zalewamy niewielką ilością zimnej wody i zostawiamy żeby spęczniała. Żelatynę podgrzewamy aż się rozpuści i lekko studzimy. Zimną kremówkę ubijamy na sztywno, pod koniec ubijania dodając cukier puder oraz wlewając cienkim strumyczkiem letnią żelatynę cały czas miksując.

Złożenie ciasta**: biszkopt przekrawamy na 2 blaty - na jeden nakładamy krem cytrynowy, kładziemy drugi blat, na to krem śmietanowy, następnie układamy herbatniki, które smarujemy lukrem zrobionym z cukru pudru i soku cytrynowego. Odstawiamy na kilka godzin do stężenia.

*Biszkopt możemy zrobić dzień wcześniej - łatwiej da się przekroić
 

Załączniki

  • cytrynka2.JPG
    cytrynka2.JPG
    156.1 KB · Wyświetleń: 0

sabuto

Member
Mar 23, 2012
6,305
0
36
Upiekłam dziś pyszny! Tylko herbatników nie miałam,ale bez herbatników to się też chyba liczy prawda
icon_mrgreen.gif


 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,378
3,659
113
Moim zdaniem nie tylko się liczy, ale i ładniej wygląda.
mniam.gif

Gdybym sama miała je piec, też bym ich nie dawała.
Ale to dlatego, że nie przepadam za kupnymi herbatnikami...