Wieprzowina pieczona w sosie barbecue*

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Dzięki długiemu duszeniu w niskiej temperaturze mięso zachowuje soczystość i jest tak miękkie, że można oddzielać jego kawałeczki swobodnie widelcem. Od tej czynności zresztą pochodzi jego nazwa, czyli „Pulled pork” – Ciągnięta Wieprzowina. To popularne danie kuchni Stanów Zjednoczonych, występujące jednak też i w innych krajach. Przygotowane w ten sposób mięso można podać jako obiad, wraz z Waszymi ulubionymi dodatkami, lub porwać na małe kawałeczki i użyć do kanapek, jak robią to Amerykanie. Obie wersję są godne polecenia, poniewież delikatne mięso z pysznym sosem w stylu barbecue smakuje wyśmienicie zarówno na ciepło, jak i na zimno.

pulled_pork.JPG

1 kg łopatki wieprzowej ( w jednym kawałku lub w kilku, to bez znaczenia)
1 duża cebula
3 ząbki czosnku
200 ml keczupu
2 łyżki koncentratu pomidorowego
2 łyżki musztardy
2 łyżki sosu Worcestershire
2 łyżki octu winnego
1 łyżeczka słodkiej papryki
1 łyżeczka cukru
1 listek laurowy
1/2 łyżeczki mielonego kuminu
1/2 łyżeczki mielonego czarnego pieprzu
Sól i mielone chili do smaku



Cebulę oraz czosnek obrać i posiekać. Podsmażyć na niewielkiej ilości oleju. Kiedy cebula się już zeszkli, dodać keczup i wszystkie pozostałe składniki. Gotować, mieszając, ok. 5 minut, aż sos zgęstnieje. Mięso posmarować ze wszystkich stron lekko ostudzonym sosem. Ułożyć w naczyniu do zapiekania, które posiada pokrywkę, polać resztą sosu. Przykrycie naczynia jest bardzo ważne, ponieważ zapobiega wysychaniu mięsa. Piec w piekarniku nagrzanym do 140 stopni C przez 3 godziny.
Mięso jest gotowe, gdy da się rozrywać widelcem.
 

Załączniki

  • pulled_pork.JPG
    pulled_pork.JPG
    120.1 KB · Wyświetleń: 4
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,667
2,967
113
Małgosiu, w tytule jest "wieprzowina" więc i kark pewnie też.
icon_smile.gif


Mała_Mi, a Ty jakiej części użyłaś? Mam kark i szynkę, co, Twoim zdaniem, lepiej się nadaje?
Czy mięso może poleżeć w tej marynacie 2-3 dni?
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Ja użyłam łopatki.
Karkówka też się oczywiście nada.
daumen.gif

Z karkówki i szynki wybrałabym zdecydowanie karkówkę: uważam, że karkówka wyjdzie smaczniej niż szynka, która jest z zasady chudym mięsem. Co do tych 2-3 dni: dobre pytanie! Nie wiem, czy bym ryzykowała.... myślę, że 24 godz. powinny być na pewno bezpieczne, a dłużej: nie wiem. Ja robiłam tak, jak jest w przepisie, czyli piekłam od razu po wysmarowaniu i zalaniu sosem. W czasie pieczenia mięso zdążyło przejść jego smakiem.
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,667
2,967
113
Dzięki Mi, zaryzykuję, choć w zasadzie ryzyko żadne. Karkówka jest cała, dość duża, w przepisie wszystkie dodatki do sosu mają właściwości konserwujące. Wiele mięs tak dojrzewa do pieczenia.
Sprawozdam za kilka dni.
icon_smile.gif
 

małgośka79

Well-known member
Maj 4, 2007
1,983
479
83
Buka @ 8 Jun 2012 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1300213Małgosiu, w tytule jest "wieprzowina" więc i kark pewnie też.
icon_smile.gif


Mała_Mi, a Ty jakiej części użyłaś? Mam kark i szynkę, co, Twoim zdaniem, lepiej się nadaje?
Czy mięso może poleżeć w tej marynacie 2-3 dni?
Zauwazylam Buko, ale potem w przepisie Mi napisala, ze lopatka. Pytam, bo mam sporo zamrozonej karkowki, ktora powinnam zuzyc.
 

małgośka79

Well-known member
Maj 4, 2007
1,983
479
83
Mi, jemy Twoje danie juz 3 dzien
icon_smile.gif
Pyszne i na pewno do powtorki. Sosik jak marzenie, mozna wyjadac lyzka. Pracy malo, efekt super. Uzylam karkowki pokrojonej w plastry, jednak wydaje mi sie, ze lopatka bedzie lepszym wyborem - tak jak podalas w przepisie
icon_smile.gif
Szkoda, ze trzeba az 3 godz czekac, zeby zajadac.
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Ogromnie się cieszę że Wam smakuje. Z jednej strony 3 godziny to sporo, a z drugiej - mi się podoba, że to danie robi się praktycznie samo. Przez te 3 godziny nie wymaga naszej uwagi, można sobie oglądac film, robić pranie, leżeć w wannie lub iść spać
icon_mrgreen.gif
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,667
2,967
113
Hehe, a ja własnie wyjęłam z pieca. Dobrze, że jestem po obiedzie, mogę poczekać.
icon_smile.gif


Edit: Mięso macerowało się 3 dni, obracane rano i wieczorem. Mogę z całym przekonaniem powiedzieć, że wyszło mu na dobre. Piekłam w rękawie, pod koniec rękaw przecięłam i pozwoliłam pieczeni lekko się zrumienić. Sos przecedziłam, zebrałam tłuszcz, zagęściłam łyżeczką skrobii kukurydzianej. Pieczeń bardzo miękka, wręcz delikatna i aromatyczna. Będą powtórki.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Dodaję zdjęcie tej wieprzowiny w wersji kanapkowej, w opieczonej bułce:

DSC_0389.JPG
 

Załączniki

  • DSC_0389.JPG
    DSC_0389.JPG
    108.3 KB · Wyświetleń: 0