Chow mein z kurczakiem, szynką i groszkiem cukrowym*

Shinju

Member
Lis 26, 2006
9,691
0
36
Wpisuję na prośbę Joanny. Przepis pochodzi z książki "Łatwa kuchnia chińska" Kena Homa. Wpisuję oryginalny przepis i w nawiasach moje zmiany. Z moimi zmianami wyszło pyszne, oryginalna wersja z pewnością też byłaby świetna. Proporcje dla 4 osób. Samo mięso kurczaka ma naprawdę wspaniały smak. Danie przygotowane w stylu stir-fry, więc bardzo ważne jest tu ciągłe mieszanie składników w woku. Ogólnie poza marynowaniem całość przygotowuje się bardzo szybko - ok. 20 minut. W przyszłości dodałabym chyba do niego więcej groszku, bo jakoś tak mizernie się prezentował. I więcej dymki.

Składniki:

225 g suszonego lub świeżego makaronu typu noodle
4 łyżeczki oleju sezamowego
100 g piersi kurczaka pokrojonej w cienkie paseczki (ja zwiększyłam ilość do 200 g)
2.5 łyżki oleju z orzeszków ziemnych
1 łyżka posiekanego czosnku
50 g groszku cukrowego pociętego w paski (u mnie dwie spore garści groszku, z obciętymi końcówkami strączków)
50 g szynki parmeńskiej lub gotowanej szynki, pokrojonej w cienkie paski (u mnie tyrolska szynka z Lidla)

Sos:
2 łyżeczki jasnego sosu sojowego
2 łyżeczki ciemnego sosu sojowego
1 łyżka wina ryżowego lub wytrawnego sherry (u mnie białe wytrawne wino)
1 łyżeczka soli
1/2 łyżeczki białego pieprzu
1/2 łyżeczki cukru
3 łyżki drobno posiekanej dymki

Marynata:
2 łyżeczki jasnego sosu sojowego
2 łyżeczki wina ryżowego lub wytrawnego sherry (u mnie białe wytrawne wino)
1 łyżeczka oleju sezamowego
1/2 łyżeczki soli
1/2 łyżeczki białego pieprzu

Składniki marynaty mieszamy. Wkładamy do niej paseczki kurczaka. Mieszamy i odstawiamy do lodówki na 10 minut (u mnie 30 minut).

Makaron gotujemy 3-4 minuty we wrzącej wodzie, odcedzamy, opłukujemy zimną wodą. Odcedzony makaron mieszamy z 3 łyżeczkami oleju sezamowego i odstawiamy na bok pod przykryciem.

Składniki sosu mieszamy.

W woku rozgrzewamy 1 łyżkę oleju z orzeszków, rozgrzewamy go aż do dymienia i wrzucamy zamarynowanego kurczaka. Smażymy mieszając na dużym ogniu przez około 2 minuty. Zdejmujemy z woka, wok wycieramy. W wytartym woku rozgrzewamy 1.5 łyżki oleju z orzeszków. Gdy zaczyna dymić dodajemy czosnek, po 10 sekundach smażenia z ciągłym mieszaniem dodajemy paseczki szynki i groszek. Smażymy kolejną minutę. Dolewamy sos, smażymy mieszając kolejne 2 minuty. Na koniec przekładamy do sosu kurczaka i makaron. Mieszamy i smażymy 3-4 minuty (w tym czasie kurczak dojdzie w środku. Dodajemy łyżeczkę oleju sezamowego, mieszamy całość, podajemy.

IMG_6506b.jpg
 

Załączniki

  • IMG_6506b.jpg
    IMG_6506b.jpg
    204.1 KB · Wyświetleń: 2
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,382
3,669
113
Bardzo dziękuję
anbetung.gif
 

AnkaP

Well-known member
Sty 2, 2008
11,430
4,691
113
Trudno powiedzieć, żebym trzymała się kurczowo przepisu, raczej był on dla mnie inspiracją, więc z góry przepraszam, że zaśmiecam wątek. Ale że wyszło mi całkiem smaczne danie, to wpisuję swoje zmiany, może komuś się przyda (a ja przynajmniej będę wiedziała, gdzie szukać
icon_mrgreen.gif
).

Zrobiłam bez szynki, ale za to dałam więcej piersi kurczaka, około 350g, więc marynaty też zrobiłam odpowiednio więcej.
Groszku cukrowego o tej porze roku nie uświadczę, więc dodałam co mi w ręce wpadło: 1 paprykę czerwoną pokrojoną w kostkę, 1 marchewkę pokrojoną w ukośne plasterki, kilka grzybów mun ugotowanych i pokrojonych w paseczki, szczypior od dymki. Oprócz czosnku dałam jeszcze kawałek imbiru, drobno posiekanego, zamiast wina kapnęłam trochę wódki. Więcej grzechów nie pamiętam
icon_mrgreen.gif


Z konieczności zmieniłam nieco sposób wykonania: po wyjęciu mięsa najpierw podsmażyłam marchewkę, bo najtwardsza, potem dodałam resztę warzyw (bez szczypioru), czosnek i imbir, smażyłam ze 2 minuty, dodałam sos, następnie mięso i makaron, a reszta to już bez zmian.

Wyszło coś takiego:

DSC00193.JPG

A oryginał wypróbuję w sezonie groszkowym
icon_smile.gif
 

Załączniki

  • DSC00193.JPG
    DSC00193.JPG
    188.2 KB · Wyświetleń: 2