Ziemniaczki na sposób angielski*

.m.

Member
Sie 17, 2012
226
0
0
Pieczone ziemniaki na sposób angielski, idealne do tych polędwiczek:

Ziemniaki pokroić w ósemki, wrzucić do gorącej wody i gotować 10 minut. Odlać, a potem potrząchnąć garem, żeby zrobiły się puszyste po wierzchu. (Potem można garnek przykryć czystą ściereczką, w którą wsiąknie para wodna, to je dodatkowo osusza.) W czasie jak ziemniaki się gotują, nagrzewamy piekarnik do 220C, a w piekarniku
olej/oliwę na blaszce czy brytfannie. Jak ziemniaki są już spulchnione, wyjmujemy tę brytfankę, stawiamy ją na gazie (żeby olej/oliwa nie stygł/a)
i dokładnie obtaczamy ziemniaki w oleju. Potem brytfankę wkładamy z powrotem do piekarnika na godzinę. Jak nie zapomnimy, to co jakiś czas
polewamy ziemniaki gorącym olejem. Wychodzą chrupiące i brązowe. Dodatkowo przyprawiam, tymiankiem, czerwoną papryką.
 

Hanka145

Well-known member
Kwi 15, 2005
1,481
69
48
Przepis na poledwiczke wydaje mi sie bardzo dobry, ja bede robila na troche uproszczony sposob. Mam poledwiczke ale pokrojona w plastry i plastry przyprawie po jednym tak samo a zestaw ziol wydaje mi sie dobrze dobrany. Przygotowane plastry otocze lekko w mace, podsmaze obustronnie i poddusze w sosie. Tak samo mozna uzyc cienko krojone kotlety ze schabu. Niestety nie moge miec kurek, szkoda, to beda grzybki crimini tak samo zrobione jak kurki.

Pieczone ziemniaki robie troche inaczej. Obrane ziemniaki kroje w osemki, kropie oliwa extra virgin i posypuje suszonymi ziolami, moga byc prowansalskie czy inne wg. wyboru, majerankiem, kminkiem, sola, najlepiej morska i pieprzem. Trzeba lekko wymieszac, aby ziemniaki byly rowno pokryte oliwa i przyprawami.
Tak przygotowane surowe ziemniaki ukladam na blaszce, moze byc pokryta folia aluminiowa, wstawiam do piekarnika i pieke 45 min. do godziny. Pod koniec pieczenia mozna posypac drobno siekanym czosnkiem. Takie ziemniaki sa bardzo dobrze upieczone i rumiane, w srodku miekkie, juz doprawione i gotowac wczesniej nie trzeba. Zamiast gotowac jarzyny na parze (co robie tez czasami) do tych ziemniakow mozna dolozyc na blaszke jarzyny, jakie kto lubi: marchewke pasternak, pietruszke, papryke, cebule, cukinie, buraki, pomidory, brukselke, koper wloski, pokrojone w jednakowe kawalki i tak samo doprawione jak ziemniaki. Za jednym zamachem pieka sie ziemniaki i jarzyny. Pieczone jarzyny sa bardzo smaczne i mozna jesc same z ziemniakami jako danie jarskie albo jako dodatek do miesa.
Mozna tez piec razem czosnek, bardzo dobry dodatek smakowy do roznych past, salatek, sosow, zup. Cala glowke czosnku, jedna lub kilka, bez obierania kroi sie poprzecznie, kropi oliwa i kazda polowke albo 2 zawija w folie aluminiowa. To sie piecze przy okazji, a potem uzywa do czego trzeba. Upieczone zabki czosnku wyciska sie z lupinek i gotowe. Mozna trzymac w lodowce w szklanym czy plastikowym pojemniczku i uzyc w razie potrzeby.
Uwaga dla niedoswiadczonych osob - czosnek po obrobce termicznej traci zupelnie ostrosc i zapach, pozostaje jedynie pyszny smak.