Karp w grejpfrucie*

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,763
1,162
113
Składniki:

1 karp pokrojony w dzwonka
1 grejpfrut ( użyłam żółtego)
sól

ew. masło klarowane do smażenia i mąka do obtoczenia.

Wykonanie

Grejpfruta obrac ze skóry, można zostawić skórki wewnętrzne. Owoc drobno posiekac albo rozdrobnic w malakserze; wymieszać z solą i taką mieszaniną pokryć dzwonka ryby. Całość w zamkniętym naczyniu wstawić do lodowki na 24/48 godzin. Po tym czasie wyjąć rybę z zalewy, osuszyć ( nie myć!!!!).
Obtoczyć w mące i usmażyć na klarowanym maśle ( oleju, lub mieszaninie masła z olejem).
Można również ugotować na parze.

Jak nie lubie karpia, tak ten jest zdumiewający: nie ma charakterystycznego mulistego posmaku i mięso robi się - po usmażeniu - delikatne i takie jakby maślane; rowniez nie jest ryba gorzka czy kwaśna - czego się troszkę po grejpfrucie spodziewałam.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Dziękuję
anbetung.gif
. Czekałam na ten przepis. Pozdrowienia i dobrej nocy
wink.gif
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Ja karpia zawsze robię w sumie podobnie, tyle że maceruję w cytrynie i cebuli zamiast w grejpfrucie, ale zasada ta sama i podejrzewam że smak również - mięso kruchutkie, bez nieprzyjemnego zapachu, a od kiedy się nauczyłam jak porządnie oczyścić skórę to i ze skórką zjadamy - wszystko smaczne i pachnące
mniam.gif
 

h-elen

Well-known member
Lut 16, 2008
8,636
1,180
113
Ostatnią edycję dokonał moderator:

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,763
1,162
113
h-elen @ 13 Dec 2012 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1378861Cinko, jaki to sposób? czy chodzi o wycieranie solą?
Ja karpia przekładam krążkami cebuli.
Mam zamiar zrobić z grejfrutem
icon_smile.gif
Jak zrobisz z grjpfrutem, to potem osuszajac rybe wystarczy porządnie wytrzec papierowym ręcznikiem skore - sluz zejdzie, zresztą będzie tak bialy, że doskonale sama zobaczysz co zdjąć.

Edit: wlasnie druga porcje ryby wyjelam z zalewy i oczysczalam do gotowania na parze , bez wycierania recznikiem, zeskrobalam warstwe grejpfruta dosc tepym nożem i zeszla nie tylko biala warstwa śluzu, ale takze ciemna warstwa nabłonka.
Mialam jasniutkiego czysciutkiego karpia!
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Qd a zrób to przed macerowaniem w grejfrucie!
Taki sam efekt uzyskasz - tego czysciutkiego i srebrnego karpia - jak go po oprawieniu polejesz kilka sekund wrzątkiem po skórze, potem tępą stroną noża zdejmiesz wszystko aż do czyściutkiej skóry - dopiero wtedy w owoc i niech zapachem owocu (u mnie też cebuli) naciąga
daumen.gif
bo ten mulasty zapach właśnie w tym szlamie siedzi - sio z nim
icon_mrgreen.gif


H-elen - właśnie chodzi o to parzenie - wszystko złazi, łuski, szlam, śluz - w efekcie karp jak nowonarodzony
fiesgrins.gif

Ja nawet gdzieś kiedyś zdjęcie zrobiłam po zebraniu nożem tego szlamu, ale nie mogę znaleźć... wygląda jakby się karp golił - tak ładnie to schodzi
icon_lol.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,763
1,162
113
Cinka @ 13 Dec 2012 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1378877Taki sam efekt uzyskasz - tego czysciutkiego i srebrnego karpia - jak go po oprawieniu polejesz kilka sekund wrzątkiem po skórze, potem tępą stroną noża zdejmiesz wszystko aż do czyściutkiej skóry - dopiero wtedy w owoc i niech zapachem owocu (u mnie też cebuli) naciąga
daumen.gif
bo ten mulasty zapach właśnie w tym szlamie siedzi - sio z nim
icon_mrgreen.gif
Ha, czego to sie czlowiek dowiaduje...
Podejrzewam jednak, ze karp nie zagosci na naszym stole na Wigilie. Za duzo osci jak dla naszego syna
gruebel_2.gif
 

h-elen

Well-known member
Lut 16, 2008
8,636
1,180
113
Dzięki
icon_smile.gif
Cinko, wiem o czym mówisz. Już jestem uświadomiona
icon_smile.gif
Do tej pory skrobałam skrobaczką, nożem a później po skórze grubą solą
icon_mrgreen.gif
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Oj i ja się naskrobałam zawsze (a nigdy nie udało mi się go oczyścić aż tak!) - a odkąd czyszczę karpia w ten sposób to nawet lubię to robić, bo to trwa dosłownie minutę
icon_smile.gif

Polecam tę metodę
daumen.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
To jeszcze tu wkleję to moje czyszczenie, skoro była o nim mowa
icon_smile.gif

ryba przed czyszczeniem
przedczyszczeniem.jpg
tu polana wrzątkiem i skrobnięta 2 razy tępym nożem
skrobanie.jpg
a po chwili cała oczyszczona
rybagotowa.jpg
 

Załączniki

  • przedczyszczeniem.jpg
    przedczyszczeniem.jpg
    105.5 KB · Wyświetleń: 1
  • skrobanie.jpg
    skrobanie.jpg
    123 KB · Wyświetleń: 1
  • rybagotowa.jpg
    rybagotowa.jpg
    109.6 KB · Wyświetleń: 1

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,382
3,669
113
Tak mnie zaciekawił ten przepis, że jak nigdy kupiłam karpia i zamarynowalam go w zielonych grejpfrutach. W wigilię będę smażyć.
 

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,763
1,162
113
Joanna @ 22 Dec 2012 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1382041Tak mnie zaciekawił ten przepis, że jak nigdy kupiłam karpia i zamarynowalam go w zielonych grejpfrutach. W wigilię będę smażyć.
Najlepiej na klarowanym maśle i tylko w mące lekko obtoczony.
Jeśli masz w domu nasiona kopru ogrodowego, to możesz zrobic coś w rodzaju sosu nie sosu - namoczyć nasiona w niewielkiej ilosci wody i raz zagotowac. i usmazonego karpia pomazac tymi mokrymi nasionami...
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,382
3,669
113
Nadspodziewanie smaczny, pachnący grejpfrutem, a nie mułem. Nawet w czasie smażenia w domu nie pachniało rybą. Będę powtarzać.
 

małgośka79

Well-known member
Maj 4, 2007
1,983
479
83
Przed moczeniem w grejpfrucie, oczyscilam karpia wg wskazowek Cinki. Karp wyszedl pyszny, bardzo kruchy, aromatyczny. Maz stwierdzil, ze juz od wielu lat nie jadl tak dobrego karpia
icon_smile.gif
 

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,763
1,162
113
Musze koniecznie przekazac kolezance , która mi nadała ten przepis jaką furorę zrobił na cinie.
Ogromnie się cieszę, że tyle osób spróbowało i jest zadowolonych.