Pikantne, ziołowe ziemniaki*

Shinju

Member
Lis 26, 2006
9,691
0
36
Bardzo smaczne pieczone ziemniaki. Idealne jako dodatek do czegoś łagodniejszego
icon_smile.gif


Składniki (4 porcje)

800 g ziemniaków do pieczenia (u mnie było 7 ziemniaków średniego rozmiaru)
5-6 łyżek oliwy
1 gałązka świeżego rozmarynu (6-7 cm)
4-5 gałązek świeżego tymianku
2 suszone papryczki peperoncino, pokruszone (jeżeli wolimy łagodniejszy smak to można dać 1 papryczkę)
3 duże ząbki czosnku, przeciśnięte przez praskę
1/3 -1/2 łyżeczki soli

Ziemniaki obieramy, dokładnie myjemy i osuszamy. Kroimy w ósemki. Z gałązek tymianku obrywamy listki, z gałązki rozmarynu igiełki rozmarynu.

Na dużej patelni rozgrzewamy oliwę, wrzucamy na nią pokruszone papryczki oraz listki tymianku i igiełki rozmarynu. Smażymy 30 sekund, a następnie dodajemy pokrojone ziemniaki. Obsmażamy je przez około 2 minuty mieszając, aby ziemniaki pokryły się oliwą. Po dwóch minutach wyłączamy ogień pod patelnią. Ziemniaki solimy i dokładnie mieszamy.

Foremkę do zapiekania wykładamy papierem do pieczenia (najlepiej razem z bokami, nie tylko samo dno). Przekładamy do niej ziemniaki z całą oliwą. Dodajemy czosnek (ja przeciskałam przez praskę wprost do foremki), mieszamy całość w foremce. Wstawiamy foremkę do piekarnika nagrzanego do 180 stopni (termoobieg). Ziemniaki pieczemy przez 35 minut. W czasie pieczenia kilkakrotnie mieszamy ziemniaki w foremce (w sumie w czasie pieczenia mieszałam je ze 3-4 razy - odwracając ziemniaki).

Na zdjęciu jako dodatek do szynki wieprzowej w łagodnym sosie korma.

IMG_1828b.jpg
 

Załączniki

  • IMG_1828b.jpg
    IMG_1828b.jpg
    164.9 KB · Wyświetleń: 1