Ciasto dyniowe z kawalkami czekolady

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
Inspiracja http://www.malacukierenka.pl/ciasto-z-dynia-czekolada.html

Ciasto dyniowe z czekoladą

Składniki:
3/4 szklanki cukru (użyłam brązowego, tego jasnego brązowego)
1/2 szklanki oleju
2 jajka
3/4 szklanki pieczonego puree z dyni ? ale może być surowa, odsączona starta dynia
1 łyżeczka sody (mogłam dać czubatą a nie płaską)
1 łyżeczka cynamonu
szczypta soli
1/2 łyżeczki gałki muszkatołowej
szczypta kardamonu, imbiru, jesli dynia mało dobra, gdy masz haokkaido to się bez tego obejdzie
1 i 3/4 szklanki mąki (szymanowska)
100g zwiórowanej czekolady

Mąkę przesiać i wymieszać z sodą, solą oraz przyprawami.

Do miski wsypać cukier, dodać jajka i ucierać mikserem na średnianach obrotach, aż masa zrobi się kremowa . Dodać olej i jeszcze ubić.
Następnie dodać puree z dyni i wymieszać łyżką albo na wolnych obrotach mikserem. Ja leniwa jestem....
icon_smile.gif

Wsypać mąkę i poszatkowaną czekoladą, wymieszać łyżką do połączenia składników.

Ciasto przełożyć do keksówki o wymiarach 25x12cm wyłożonej papierem do pieczenia lub posmarowanej dobrze masłem i posypanej mąką. Wyrównać i wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec w temperaturze 180oC na funkcji góra-dół przez około godziny. Piekłam na najniższym poziomie piekarnika.
Po wyjęciu z piekarnika odstawić do całkowitego ostygnięcia.

Polewa:
pół szkl cukru pudru
2 łyzki kakao ciemnego i bez cukru
2 łyżki mąki ziemniaczanej
2 ? 3 łyżki wrzątku
2-3 łyżki koniaku lub brandy
Do przesianego cukru pudru dodać przesiane kakao i mąkę ziemniaczaną i wymieszać
Wlać wrzątek, wymieszać.
Dodać alkohol, wymieszać i szybko polać ciasto gęstniejącą polewą. Ciasto nie powinno byc ciepłe.
Można dalej przejawiać zdolności artystyczne ale to nie ja.

Puree z dyni

Dynię przekroić i oczyścić. Pokroić na kawałki, ułożyć na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180oC na funkcji góra-dół i piec aż będzie miękka.

Gdy przestygnie trochę, oddzielić miąższ widelcem lub nożem i zmiksować. Można kilka dni przechowywać w lodówce albo zapasteryzowac czy zamrozić.

Edit: dopisano brakujący składnik polewy, makę ziemniaczaną.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: