Kluski francuskie*

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Przepis na te kluski pochodzi z "Kuchni Neli" (Rubinstein), a są one niezbędne do dania mięsnego, które mam zamiar zaraz zamieścić, bo będę je robiła, po wielokrotnych próbach, dzisiaj na obiad.
Składniki
- 1 szklanka (250 ml) wody
- 4 łyżki stołowe (6 dkg) masła
- pół łyżeczki soli
- pół szklanki (7 dkg ) mąki
- 2 duże jajka albo 3 mniejsze
- 2 litry płynu do gotowania - wody lub rosołu - ja dzisiaj biorę osoloną wodę

W małym rondelku (rozmiar odgrywa tu ważną rolę) zagrzać wodę, masło i sól. Gdy wszystko się zagotuje, garnek natychmiast zdejmujemy z ognia i wsypujemy makę. Dokładnie mieszamy, najlepiej za pomocą sztywnej trzepaczki. Gdy masa jest całkiem gładka, wbijać kolejno jajka, następne dodawać dopiero wtedy, gdy mamy pewność, że poprzednie zostało dokładnie wymieszane z mąką.
Garnek odstawiamy bez przykrycia na około 15 minut. Dobrze jest przechylić go nieco i podeprzeć (na przykład za pomocą zwiniętej w wałek ścierki kuchennej), tak by całe ciasto zebrało się w jednym miejscu, co póżniej ułatwi nam formowanie klusek. Odstawienie ciasta do "odpoczęcia" oraz umiejętność formowania klusek, są najważniejszą gwarancją, że kluski się udadzą.
Jest jeszcze jedna bardzo ważna uwaga - otóż płyn, w którym będziemy gotować kluski, powinien być na granicy wrzenia, a garnek - duży i szeroki (im szerszy, tym lepiej, głębokość jest tu mniej ważna), ponieważ pęczniejące kluski muszą mieć dużo miejsca, aby zachować swój kształt.
Do formowania klusek najlepsza jest dość wąska i możliwie ostro zakończona łyżka deserowa. Łyżeczkę zanurzamy w gorącym płynie, w którym będą się gotowały kluski, a następnie czubkiem i jednym bokiem zgarniamy grudkę ciasta, zwracając jednak uwagę by była ona pulchna i wypukła. Wypukłość od spodu zapewnia nam kształt łyżeczki, natomiast wypukłość od wierzchu powinna wynikać z kształtu ciasta w garnku. Nadmiar ciasta na łyżce usuwamy przeciągając nią ukosem po ściance garnka. Łyżkę zanurzamy w gorącym płynie, czubkiem ku dołowi. Kluseczka powinna sama się odkleić od łyżki. Jesli tak się nie stanie, trzeba postukać łyżeczka o ściankę garnka. Ja zazwyczaj robię to, stukajac o rant naczynia. Podobnie postępujemy z pozostałymi kluseczkami.
Musimy to jednak robić szybko, by kluski się nie przegotowały. Gdy już wszystkie kluseczki będą się gotować, garnek przykrywamy. Po 2 minutach sprawdzamy, co się z nimi dzieje. Kluski są gotowe, gdy wypłyną na powierzchnię i podwoją swoją masę. Może to trwać do 4 minut.
W tym momencie należy błyskawicznie ostudzić płyn. Oryginalny przepis podaje na przykład wrzucanie kostek lodu lub dolewanie nieco zimnej wody. Ja stosuję tę drugą metodę, tylko bez przesady, żeby zbytnio nie wystudzić klusek - przecież mamy je podawać dobrze ciepłe. Można je podawać z rosołem, bądż z daniami mięsnymi lub jarzynowymi.
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
A tak, francuskie klusie jak najbardziej mniam
icon_smile.gif
moja Babusia była specjalistką. Tez je często robię, w ogóle często robiłam dotychczas różne kluski, co teraz zresztą widać
icon_smile.gif